Olet radiohaastattelujen antaman kuvan mukaan melko puhetaidoton kulttuuriministeri, mutta oiletko myös lukutaidoton ? Vai oletko omaksunut kokoomuslaisen , kylmän tavan suhtautua kansalaisten kyselyihin, vaikka niissä olisi 800 allekirjoittajaa?
En kerro tässä tarkemmin mistä on kyse, siteeraan toisaalla ollutta keskustelua suomalaisen hyvinvointivaltion alasajosta , sekä loistavien kansalaisaloitteiden kuoliaaksivaikenemisesta.
'' 80 luvun puolivälin Suomessa palvelut ja etuudet olivat ruhtinaallisia
siihen nähden mitä ne olivat jo vuodelta 1996, jolta viimeisin kokemukseni
on. Asuin silloin Helsingissä ja sain vakavan sairauskohtauksen . Minua
pidettiin istumassa 10 tuntia täpötäyteen ahdetussa Marian sairaalan
käytävässä, ennenkö yksikään lääkäri suvaitsi edes katsoa mistä on
kyse. Hän juoksi ohitseni ja apua pyytäessäni tökki minua minuutin ajan sormellaan tylysti kipeään kylkeen ja käski odottaa lisää.
Suomi todettiin kansainvälisessä vertailussa terveyspalvelujen suhteen
Puolaa ja monia muita köyhempiä maita paljon huonommaksi. Suomi on
näissä palveluissa häntäpään maita , syystä että kallispalkkaista
HALLINTOA on liikaa, varsinaisia tekijöitä vähennetään koko
ajan ja tämä käytäntö on kaikilla muillakin julkisilla aloilla..
Kaikki haluavat ''herroiksi ''' ei työntekijöiksi.. Käsityöläisammatit
katoavat kohta kokonaan..
Yksityiset firmat tietysti osaavat laskea tuottonsa ja järjestää asiat toiseen malliin, etenkin sen jälkeen kun omistajuus on myyty maailmaa valloittaville rahapiireille, useinmiten amerikan juutalaisille . Päteville johtajille kyllä maksetaan mutta suomalaiset työntekijät ovat aivan liian kalliita, liian hyviin etuihin tottuneita. Myös pääkonttori ja verotusosoite on parempi pitää jossain muualla kuin Fin-landiassa ( lopun maassa ).
Kun Baltia, Puola, Tsekki, Unkari tulevat Unionin täysjäseniksi , ne
vetävät puoleensa valtavasti investointeja ja niihin maihin suuntautuu
EU rahojen valtavirta..
Se on aivan oikein , eikä sitä mikään voi estää, mutta Suomella pitäisi olla
STRATEGIA siitä miten siellä selvitään muuttuvissa olosuhteissa.
Mutta mitä strategioita tekevät Riitta Uosukaisen , Elisabeth Rehnin tai
Tarja Halosen , tanja Karpelan kaltaiset ämmät tai Ilkka Kanervan kaltaiset miehet , jollaisia sinne useinmiten valitaan muutamalla valtakunnanpellellä kirjavoitettuna?
Mitä luovuutta on tarjota näillä Ilkka Kanervoilla tai Sirkka Liisa
Anttiloilla , muuta kuin että hyvinvointia saadaksemme pitäisi rakentaa moottoritie Suomen jokaisesta kaupungista jokaiseen kaupunkiin tai että vaalikulut pitäisi voida vähentää veroissa ja
että kansanedustajien palkkoja pitäisi korottaa 25 % kerran puolessa
vuodessa..
Suomen kaltaisen maan talouden nostamiseksi terveellä tavalla on olemassa
metodi. Se on Italian Venetton maakunnan kaltainen ajattelutapa, jossa
kaikki eivät verissä päin tappele kaikkia vastaan eikä matki toisiaan vaan
jossa toimitaan yhteisesti koordinoidun tuotesuunnittelun ja markkinoinnin
avulla yhteisvoimin...
Se ehdotus jonka järjestö SjS teki Liisa jaakonsaarelle kesällä 1997 koski
tämäntyyppistä ratkaisua..
Se koski alkuvaiheessa kaikkea asumiseen liittyvää, hirsitalo, huonekalu,
sisustustekstiili , sähkölaite yms. valmistajia, kaikkea mitä yhdessä kodissa
on ...
Ehdotettiin verkottamisen aloittamista erästä Suomen seitsemän maakuntaa
kiertävää tiereittiä pitkin, jonka varrella olevat asukkaat , kuntien
elinkeinoasiamiehet yms olivat kaikki innoissaan... Tämä on loistava ajatus.
. Tälle samalle reitille esitettiin paitsi uus jugend tuotannon pysyvää
näyttelyä , myös kesäisin samaan aikaan toistuvaa kultuurijuhlien sarjaa
jonka reittiä kiertävä voisi nähdä sarjana tuokioita ja kuvia... Sekä tutustua
mainittuun uus- jugend tuotantoon..-
Työministeriö jätti tuona vuonna Suomeen jo myönnettyjä uus- bisnes varoja
15 miljardia käyttämättä , mutta pani 800 jäsenisen työryhmän aloitteen
roskiin. ..
Aloite ja useimmat tekijät lähtivät maasta, havaiten Suomen raskaan ja
tyhmän hallinnon olevan este minkään uuden aloittamiselle..
uus jugend tuotanto aloitettiin Itävallassa samalla konseptilla
ja fuusiojuhlaa kokeillaan Tsekinmaan, Saksan ja Puolan kulmauksesta
käsin. Sielläpäin tämä on herättänyt kiinnostusta. Jopa konservatiivinen vatikaani antoi hankkeelle tukensa, siis asialle joka
olisi kuulunut Suomen kultuuri - ja työministeriölle ja joka olisi hyödyttänyt
suomalaisia monin eri tavoin.
Tästä ja siitä mitä sitten seurasi on kerrottu
osoitteen www.box55.pp.fi kahdessatoista filessä.
.
Mutta joka lukee nuo sivut , on parasta lukea kokonaan ja ajatuksella mikäli
aiotaan
esittää jonkin kannanoton. Luku- tai ymmärryskyvyttömiä en kehoita
avaanmaan ko osoitetta
Tanja Karpela
7
284
Vastaukset
- Sanna
Tanja Karpela on tuomittu törkeästä rattijuoppoudesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Karpela ajoi kännissä jopa lyhtytolppaan.
Turha on tuollaiselta alkkikselta odottaa mitään järkevää toimintaa. - kahju
Jäikö taas lääkkeet ottamatta?
- vetoaa
ne vetoaa aina noihin lääkkeisiin joita ne raukat itse popsii aamusta iltaan ... Jos joku menee alueelle jota ne ei ymmärrä , sitten heittäydytään kovin autoritäärisen vihaisiksi ... Sanoiko sun lekuri viimeksi sulle että ellet ota lääkkeitäsi , sut voidaan panna kaappiin ? oliko näin ? Mitäpä jos nyt kuitenkin olisit ihan hiljaa ja menisit nukkumaan
- Anonyymi
Kaikkien aikojen tyhmin ministeri. Lehdessä kertoi keräävänsä liitooravan paskaa ja siitä vielä maksetaan. Hhhhhhh
- Anonyymi
mattieskon haastattelussa kysyttiin moneen kertaan kun ei tullut selväksi että annoitko piitter naigåårdille ...
- Anonyymi
Ei se voi olla tyhmä, elää kansanedustajan sopeutumisrahalla maailman tappiin asti . Kyllä minäkin voisin olla tekemättä mitään , 3000 euroa tyhjästä , joka kuukausi ! Ja kansa maksaa tämänkin nuken loisimisen
- Anonyymi
Missi ainesta päästä varpaisiin.🙀
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16012256
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454600Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1353653Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392758Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3631611Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021516Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461