Mulla itelläni oli vuosi sitte anoreksia....puolessa vuojessa painoni laski n.9kg.! 49->40! sit mut vietiin sairaalaan ja mun päähäni taottiin järkeä ja jo kolmantena päivänä siellä mä aloin syödä ihan vapaaehtoisesti...mulla ei ollu mitään vaikeuksia syödä ja mä mietin itekki että miten se oli niin helppoo... yhessä ja puolessa kuukauessa mun paino nousi 48 kiloon ja pääsin kotiin. aloin harrastamaan liikuntaa ja söin paljon ja painoni nousi kilon mutta ei minulle läskiä tullut! olen nykyään todella tyytyväinen kun olen terve,hyväkuntoinen ja tytöksi melko "lihaksikas". haluan sanoa teille kaikille jotka laihdutatte liikoja...älkää laihduttako! eläkää terveellisesti! liikkukaa ja saatte syödä! olen nykyään 100 kertaa tyytyväisempi 163 senttiseen vartalooni kuin silloin kun painoin 40 kiloa enkä jaksanut tehdä mitään...elämäni on täydellistä! en menisi mistään hinnasta enää pilaamaan elämääni laihduttamalla kun voin huomenna aamulla herätä,syödä tukevan aamupalan,lähteä parhaan kaverini kanssa pitkälle hiihtoretkelle kestohangille ja katsoa hänen kanssaan sen jälkeen elokuvaa karkkipussin ja keksipaketin kera!!! kertokaa tekin oma kokemuksenne minulle! oli se sitten surullinen,iloinen tai siltä väliltä!!!
TE LIIKALAIHDUTTAJAT!!!
Elämä on ihanaa!!!
10948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mun oma biologinen painoni on ikävä kyllä 58 kg, ja oon saman mittainen kuin sinä. Mieluummin kuolisin kuin painaisin 58kg! Elämä tuntui tosi tyhjältä ja kamalalta kun painoin enemmän. Liikuin tuolloin joka päivä monta tuntia, ja syöminen antoi vain pahan mielen. Kadehdin luonnostaan laihoja kavereitani ja toivoin että saisin anoreksian. Nykyään oon tosi tyytyväinen kun olen onnistunut laihtumaan ja painan 46kg. Vaikkakin vielä pari kiloa sais lähteä. Vihdoinkin tuntuu, että todella elän, enkä ole vain ruumiissani vankina läskin ympäröimänä. Ennen sain kuulla kuinka ruma ja tyhmä olen, mutta nykyään ihmiset kehuvat ulkonäköäni ja kuinka fiksu olen... Tämä kertoo siitä että laihoja pidetään fiksuina ja lihavia/normipainoisia tyhminä. En koskaan aiemmin saanut kehuja ulkonäöstäni, lähinnä ihmeteltiin kuinka joku voi olla niin ruma. Mielestäni elämässä on muutakin kuin ruoka, vältän turhan stressaamisen syömisistä yksinkertaisesti jättämällä syömättä!
"Ennen sain kuulla kuinka ruma ja tyhmä olen, mutta nykyään ihmiset kehuvat ulkonäköäni ja kuinka fiksu olen... " Luuletko tosiaan, että joku täysijärkinen uskoo tätä. Kai elämässä on muutakin, kuin vain ulkonäkö. Ja että ei ajattele mitään muuta kuin omaa ulkonäköään! Eikö se ole muuten melko itserakasta ja itsekeskeistä? Koko elämä pyörii oman ulkonäön ympärillä.
Lue monta kertaa edellisen kirjoittajan juttu. Hän tosiaan puhuu järkeä ja hänenlaisten järkevää tekstiä pitäisi kuunnella.
kovin hauskaa ole kun vasta laihduttuani saan kuulla ensimmäisiä kertoja jotain positiivista kommentia itsestäni. Ilmeisesti olin normipainoisena jotain tosi oksettavaa, kun sain kuulla lähes päivittäin vierailtakin ihmisiltä jotain negatiivista.
on vielä anorektiset, joten turha tulla tänne jauhamaan mitään paskaa paranrumisesta!
Nyt rupeaa vilkkumaan. Sinulla on siis sellaisia kavereita, jotka sanovat ilkeyksiä sinun ulkomuodosta ja sinä välität niin paljon niitten sanomisista, että rupeat taas laihduttamaan vain siksi?
Ensinnäkin vaihda seurapiiriä. Tarvitsetko sinä sellaisia kavereita? Toisekseen jos olet normaalipainoinen, niin se on tosiaan hyvä! Nuoren ihmisen pitää nimenomaan olla normaalipainoinen, että olisi terve. Mikä kumman elämisen onni se on että on kauhea ruipelo (sorry taas)? Ja siksi vaan, että olisi "kaunis"? Ei se ole mikään tavoite. Pitää olla normaalipainoinen, että olisi terve ja eläisi terveenä, ei saisi aliravitsmusoireita, ei puutostauteja, jaksaisi. Miten vanha lienet, mutta ajatttele, että sinulla on vielä pitkä elämä terveenä elettävänä. Että et sairastuisi kauheisiin tauteihin, ehkä sinä haluat lapsia joskus? Ja mikä tärkeintä, elämässä on muitakin arvoja ja puhuttavaa kuin pelkästään, että on laiha!
Lue vaan aloittajan kirje uudestaan. Jos olet normaalipainoinen, niin se on silloin ihan hyvä ja välitä vähät niistä,jotka kommentoivat ilkeyksiä. Heille ei kuulu sinun ulkonäkö ei sitten tippaakaan! Sinä et varmasti ole ollut "oksettavan" näköinen normaalipainoisena! Ajattele tilannetta ihan järkevästi nyt! Onnea matkaan ja Hyvää Pääsiäistä sinulle!
nykyisin sääliä ja myötätuntoa osaksesi kun olet niin surkean näköinen!
Nykyiset mitat ovat 163/46, tavoitepaino 43kg.
Tulinpa todella huolestuneeksi! Voi hyvä ystävä, eihän niin ole yhtään hyvä. Et ole lähelläkään terveellistä painoa ja vielä yrität laihduttaa. Kyllä sinun pitää ehdottomasti ruveta syömään ja voimistumaan. Mitä äitisi sanoo? Olet nuori nainen ja on vain hienoa, että nuorella naisella on muotoja. Kaikista tärkeintä on ajatella omaa terveyttään ja että saa kaikki tarpeelliset ravintoaineet, jotka rakentavat kehoa ja ylläpitävät terveyttä. Siitä vain jääkaapille mars! Hyvää Pääsiäistä sinulle!
Ma ymmarran kyl mita tarkoita. Koita nyt vaan pysya tossa 46 painossas, ala enempaa laihduta..
Ihanaa, että kerrot täällä näistä asioista! Kiitos sinulle tuhannesti ja jatka edelleenkin! Sinunlaisia tarvitaan. Älä yhtään välitä kielteisistä vastauksista! He ovat vain niitä, jotka eivät ymmärrä ja ovat täysin kietoutuneet oman ulkonäkönsä ympärille. Onnea sinulle!