Maalämpö :maapiirin paineen vaihtelu?

energiatalteen

Meillä on 230m2 omakotitalo jossa sähkön kokonais-
kulutus on noin 21,000 kwh/a.Lämmitysjärjestelmänä
on maalämpö,meillä ei ole porakaivoa vaan
vaakatasoon maahan upotettu putkistopiiri.Meillä
oli viime syksynä ongelma itse lämpöpumpun kanssa,
samassa yhteydessä maapiiri paineistettiin uudelleen noin 1 bar paineeseen.

Seurasin painetta sen jälkeen viikottain ja se laski kuukauden aikana 0.25 bariin.Otin yhteyttä
asiantuntijoihin, totesivat että paineen lasku on
ihan normaalia ja tuo paine riittää hyvin.

Onko näin?Tuntuu että kone käy melkeen yhtä
mittaa.Miltä tuo sähkönkulutus kokonaisuudessaan
kuulostaa? Päärakennuksen neliöitä on 197.5 ja
loput on autotallia varastoa,sama lämmitys
kuitenkin.

11

13147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut mies-72

      Jos järjestelmä uusi niin syy on veden ilma joka pikkuhiljaa poistuu sieltä.
      Ja moni pumppuvalmistaja on muuttanut järjestelmän semmoiseksi missä ei ole esipainetta.
      Eli ei ole väliä onko painetta vai ei kuhan kiertää hyvin.
      Mutta tarkkaile kompuran putken silmää käynnistyksen jälkeen ... jos pitkään kuplia niin on kylmäaineet vähissä.

    • normaalia

      Laitoin liki 10 vuotta sitten maalämmön pintaputkistolla.Alkuun yritin pitää 1 bar painetta mutta aina se laski 0,2-0,3 bar tienoille.Pari kolme-kertaa täyttelin ja ajattelin sitten että katsellaan.On nyt ainakin 8 vuotta ollut tuo olematon paine ja ihan hyvin on toiminut.Periaatteessa maapiirissä ei tarvitsisi olla yhtään painetta ,riittää kun se on täysi.Toi paine muuten hiukan vaihtelee vuodenajan mukaan,jostain syystä taiviaikana on hieman korkeampi kuin kesällä.
      Tuosta sähkön kulutuksesta niin keskimäärin kulutuksesta voisi olla 5-7000kwh taloussähköä ja loput lämmitykseen.Eli 230m2 ja lämmitykseen menee 14-16000kwh/v.Jos talossa on koneellinen ilman vaihto lämmöntalteenotolla niin sitten on vähän yläkantissa,jos ilmanvaihtona on pelkästään koneellinen poisto niin sitten olisi kulutus aika kohillaan.Meillä on tasan puolta pienempi talo,115m2 ja lämmitykseen menee 6-7000kwh/v ja talossamme on LTO ilmanvaihdossa.Samoissa lukemissa on kulutus pysynyt koko ajan

    • maasta lämmittäjälle

      Mene maalämpöfoorumille, niin saat hyviä neuvoja/kommentteja, vaikka ei täälläkään saduissa ole (tällä kertaa) moittimista.

      Meillä 250 neliötä ja 770 kuutiota lämmintä alaa/tilaa, 2006 valmistunut, normaalit eristykset - kokonaiskulutus ajalta 11/06-11/07 15 850 kWh, siitä lämmityksen osuus 9 100 kWh.

      • maalämpö

        lämmittäjä laittoi talonsa katolle pari aurinkokerääjä ja kun niiden lämpö ylitti maan lämmön niin siitä alkoi menemään lämpöä peltoon ja routa suli pellosta kokonaan kun naapurin pelto oli vielä jäässä.Hän oli erityisen tyytyväinen systeemiin.se oli siloin kun se oli uutta.


    • sanoa

      Useasti maalämpöjärjestelmän keruupiirissä käytetään avointa paisunta-astiaa. Jos vastapainetta on liikaa keruupiirissä, joudutaan käyttämään paineistettua keruupiiriä liuospumpun kavitoinnin estämiseksi. Liian suuri vastapaine johtuu väärin toteutetusta liuospiiristä. Yhden putkilenkin sijaan olisi käytettävä useampaa lyhyttä lenkkiä. Kun halutaan päästä parhaaseen lämpökertoimeen, putkilenkin pituus saisi olla max. 300 metriä, vaikka lämpöpumppujen valmistajat ilmoittavatkin putkilenkin max. pituudeksi 400 metriä. Vastapaine riippuu myös käytettävästä keruuliuoksesta, glygolipohjaiset liuokset ovat huonoinpia pumpattavia, Freezium parasta. Ikävintä liian suuressa vastapaineessa on lämpöpumpun hyötysuhteen heikkeneminen ja liuospumpun suurempi energian kulutus. Tuo antamasi sähkönkulutus tuntuu mielestäni todella korkealta. Minulla on 2004 rakennettu normaalia korkeampi kaksikerroksinen talo, lämmitettäviä neliöitä 350, kuutioita 1020. Koko komeus tarvitsee lämmitykseen 9500 Kwh. Lämmönkeruupiirissä on neljä 300 metrin lenkkiä. Putkilenkin päät tulevat kokoojakaivoon, kokoojakaivon ja teknisen tilan välillä on 63 mm siirtoputket. Rakennusvaiheessa jouduimme vaihtamaan juuri nuo siirtoputket 40 mm putkista 63 mm putkiin liian suuren vastapaineen vuoksi. Putkiasennusfirma ehdotti minulle paineistettua järjestelmää, mutta hylkäsin ajatuksen heti kättelyssä. Nyt on hyvä mieli kun talo lämpenee pikkumökin kuluttamalla sähköenergialla.

    • Sähkönkäyttäjä

      Meillä on 1984 asennettu Rosenlew lämpöpumppu ,jolla tuotetaan lämpö ja lämmin vesi 220 m2 omakotitaloon . Maapiiri on jaettu kolmeen lenkkiin, joiden yhteinen jakotukki on lämpöpumpun kanssa samassa tilassa . Maassa ei ole putkiston jatkoksia . Paine maapiirissä on n. 0,2 bar .
      Sähkönkulutus on vaihdellut vuosittain 11500-12500 kWh välillä , siinä on taloussähkö mukana .
      Talossa on koneellinen ilmanvaihto,takka rakennettiin v. 1998 , mutta sähkökuluissa ei
      havaittu mainittavaa laskua,kun puita poltetaan talviaikana 2 kertaa viikossa .

    • Meillä havaittiin maakierrossa vuoto ja paineongelma joulukuussa. Maakierron putkiliitos on vahingoittunut naapuritontin rakennustöissä jo marraskuussa. Putkistoon on kertynyt paljon ilmaa ja on todennäköistä, että maakierron pumppu on käynyt jossain vaiheessa täysin kuivana. Miten tämä on vaikuttanut lämmönvaihtimeen, joka myös on ollut todennäköisesti maakierron nesteen osalta kuiva? Onko mahdollista, että tämä on rikkonut höyrystimen/kylmäainepiirin? Sieltä oli hävinnyt parissa kuukaudessa kylmäaineesta 80%.

    • Anonyymi

      Hirveitä kWh-määriä teillä menee, jos vertaa meidän uudehkoon suorasähkölämmitteiseen taloon. :O Ja taitaa mennä eurojakin, kun tuollaisia vikoja aletaan korjailemaan...

      • Anonyymi

        Saa tuhat litraa tupajumia, 2 tn pellettiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa tuhat litraa tupajumia, 2 tn pellettiä.

        Aloituksen luvuilla 4 tn pellettiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloituksen luvuilla 4 tn pellettiä.

        Meillä puulämmitys ja märkää puuta. En ole mitannut mitä kuluttaa mutta kaikki palaa mitä lappaa. Tienoo on savua täynnä ja naapurien pyykit mustia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4681
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2638
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2493
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2445
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1827
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1641
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1335
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe