10kk vanha tyttö joka nukkunut muutamat yöt nyt todella levottomasti, ihan kokoajan vääntelehtii ja välillä kitisee ja itkee. Haroo toisinaan korvia, sitä tekee myös päivisin, mutta sitä tekee kyllä oikeastaan muutenkin koska kärsii kuivasta kutisevasta vaikusta.
Pientä kuumetta oli viikko sitten, ei muita oireita. Voisko tuo olla kuitenkin korvatulehdusta? Päivisin kaikki ok, päiväunetkin nukkuu mukisematta, mutta ei yöunia.
Pientä kuumetta oli viikko sitten, ei muita oireita. Voisko tuo olla kuitenkin korvatulehdusta? Päivisin kaikki ok, päiväunetkin nukkuu mukisematta, mutta ei yöunia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kannattais käydä tarkistuttamassa, meillä usein oireillut noin, että päivisin ei oo ollut muuta kuin korvien haromista. Yöllä pitkään makuulla olo tekee painetta korvaan jos siellä tulehdus on. Eikä meillä ole kunnon kuumetta ollut kuin yhden korvatulehduksen yhteydessä.
oli meillä ja tulehdushan siellä oli. tosin lievä, alkava tulehdus, mutta antibiootit saatiin kuitenkin.
Vauvojen ja pienten lasten korvien katsominen vaatii taitoa. Lapsen itku saa korvat punoittamaan sisältä, aivan kuten korvatulehduksessa.
Lääkärit, jotka eivät ole erikoistuneita korviin tai lapsiin, eivät tätä yleensä osaa ottaa riittävästi (tai lainkaan) huomioon.
On paljon mukavampaa kun lapsella on selkeä akuutti korvatulehdus, ja saada siihen antibiootteja, kuin että lääkäri näkee "hieman punoitusta" ja lapselle määrätään varoiksi lääkekuuri.
Esikoisemme söi tod.näk. kolme kuuria antibiootteja turhaan, sillä nuoret lääkärit eivät osanneet katsoa pientä korvaa oikein, vaan tekivät vääriä diagnooseja. Spesialisti totesi "kierteen" lopuksi: "olette syöneet antibiootteja turhaan, tämän lapsen korva ei ole ollut missään vaiheessa tulehtunut".
Tämän jälkeen olemme menneet korvatulehdusepäilyissä suoraan korviin erikoistuneelle lastenlääkärille.
mutta voisin aika varmaksi sanoa ettei punoitus johdu itkusta...poika kun ei itke kovin paljoa. itkua oli silloin öisin eikä sekään kestänyt kauan. vai riittääkö siihen se vähäinen itku? lääkärissä ei itkenyt ollenkaan eikä sinä aamuna kun käytiin lääkärillä.
Juu, siis kun lapsi itkeä tirauttaa tai etenkin "huutaa pää punaisena", korvat voivat punoittaa muustakin kuin tulehduksesta.
Vaatinee itkua juuri ennen tutkimusta tai sen aikana.
Jos korvatulehdusta ei ole niin se voisi johtua myös hampaista. Meillä ainakin silloin haroo myös korvia, kun hampaita on tulossa.
Mikäli lapsella on jonkunmoinen korvatulehdus, eikä sitä hoida (en aio itse niin tehdä, kunhan vain mietin eri juttuja..) , niin mitä siitä voi seurata? Paraneeko itekseen taas ihan normaaliksi ajan kanssa kuitenkin?
korvatulehdusta voi kovin kauan pitää, kyllä lapsi sen verran siitä kipeäksi tulee, jossei heti niin jonkun ajan päästä kuitenkin.Meilläkin kaksi tulehdusta ollut niin rajuja, että poika huusi koko yön kurkku suorana kipulääkkeestä huolimatta, että ei tarvinnut aamulla miettiä että lähteekö lääkäriin vai ei... Jos korvassa on vain vähän punoitusta eikä mitään muuta niin eivät kaikki lääkärit edes heti lääkekuureja määräilekkään.
Tänään oltiin lääkärissä, korvat täysin terveet. Omituinen juttu, mistä lie sitten yöhuudot johtunee...