Emoniemi myydään liika halvalla

Vielä eilen on ollut uusia lukijoita, joten siirrytäänpä tänne. Voi halukkaat kommentoida tätä huonoa kauppaa, josta me paikalliset emme juuri hyödy.Kuten joku sanoi, taloudellista etua on meille vain kiinteistöverojen muodossa.
16508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ostaja vappautuksen siitä? Miten lie, en oo asiantuntija.

Äänestä
  • Vain jokin yleishyödyllinen yhteisö korkeintaan saa vapautuksen, os sekään, ei yritys.

    Äänestä

  • kyllä on tullut selvääkin selvemmäksi, että pyhäjärven valtuusto etenee pers eellä puuhun.
    lasauttaa kiinni hyvät kiinteistöt jättää miljoonaremontteja odottavat kiinteistöt kunnan käyttöön.

    ja kun kerran lähti myymään, niin olisi varronut että ostajakin olisi ollut kunnalle kannattavan yritystoiminnan tekijä. halpaan menivät , kovin kovin kikkaillen.

    meitä taitaa olla sadoittain, jotka purraan hammasta ja isketään nyrkkiä pöytään avuttomina näissä tapahtuneissa valtuusto hallituskoukeroissa.

    Äänestä

  • negatiivinen kirjoitti:

    kyllä on tullut selvääkin selvemmäksi, että pyhäjärven valtuusto etenee pers eellä puuhun.
    lasauttaa kiinni hyvät kiinteistöt jättää miljoonaremontteja odottavat kiinteistöt kunnan käyttöön.

    ja kun kerran lähti myymään, niin olisi varronut että ostajakin olisi ollut kunnalle kannattavan yritystoiminnan tekijä. halpaan menivät , kovin kovin kikkaillen.

    meitä taitaa olla sadoittain, jotka purraan hammasta ja isketään nyrkkiä pöytään avuttomina näissä tapahtuneissa valtuusto hallituskoukeroissa.

    luovutaan alihintaan ja tosiaan ne remonttia tarvitsevat kiinteistöt jätetään. Pian ollaan muutamilla kouluilla remonttirahoja kinuamassa, ellei ole jo myönnetty. Remontit tehdään, sitten koulut pannaan kiinni rahapulaan vedoten ja myydään alihintaan tietenkin eteenpäin. Ostajat ovat onnessaan, kun saavat todella edullisia yritystiloja käyttöönsä.

    Äänestä

Saatiin muutama kymppitonni,muuten se olisi jäänyt kaupungin kontolle koko rötiskö,hyvä noin, vain kuluja tuosta hökkelistä olisi ollut.

Äänestä
  • Aivan, hyvä niin! Voi että kyrsii kun tällä palstalla tuossa edellä kyräilee ne ihmiset jotka eivät katso kuin omaan napaansa. Eivät ikinä ole tyytyväisiä. Johan tuo on monttuun heitetty tieto että EMONIEMESSÄ ei riittäneet oppilaat, siksi koulu laitettiin kiinni. Ja kenellä murisijoista on /oli rahaa, olisitte tehneet tarjouksen ja ostaneet tönön pois, ei tarttis rutista.

    Äänestä

  • onhan tuokin näkökulma. siinä sattuu nyt vaan olemaan pahemmanpuoleinen kuntotarskistus-arvaus!

    Emoniemen KOULU ei ole rötiskö!Eikä hökkeli!

    verotusarvollakin mitattuna liikutaan yli 70 000 euron kiinteistössä. myyntihinta on noin 30 000 euroa.
    vertailua, ihminen hyvä. puhutaan asian oikeilla nimillä kun puhutaan.

    Äänestä

  • Et ole tainnut edes käydä paikanpäällä, kun et tiedä, mistä kirjoittelet!

    Äänestä

  • naukuminen kirjoitti:

    Aivan, hyvä niin! Voi että kyrsii kun tällä palstalla tuossa edellä kyräilee ne ihmiset jotka eivät katso kuin omaan napaansa. Eivät ikinä ole tyytyväisiä. Johan tuo on monttuun heitetty tieto että EMONIEMESSÄ ei riittäneet oppilaat, siksi koulu laitettiin kiinni. Ja kenellä murisijoista on /oli rahaa, olisitte tehneet tarjouksen ja ostaneet tönön pois, ei tarttis rutista.

    jonka alueelle on muuttanut ihmisiä useita lapsiperheitä viime vuonnakin eikä vain poismuuttaneita.Alueella ei ole omia valtuutettuja puolta pitämässä.

    Äänestä

jo myyty. Miksi vongata sitä enää?

Äänestä
  • tahansa koulun lopetuksesta valittaminen?

    Äänestä

  • Emoniemen tai minkä kirjoitti:

    tahansa koulun lopetuksesta valittaminen?

    valita, kuten monet teistä. Utelias olen lähinnä.

    Äänestä

  • menossa koulujen lakkauttamisesta. Et tainnut sitä tietää?

    Äänestä

  • KYLÄLÄISTEN VALITUS kirjoitti:

    menossa koulujen lakkauttamisesta. Et tainnut sitä tietää?

    tiennyt tuosta. Tsemppiä teille.

    Äänestä

  • kärsäkäs kirjoitti:

    tiennyt tuosta. Tsemppiä teille.

    tässä jutussa. Onko kansalaisilla mitään oikeuksia, vai ei?

    Äänestä

koulussätöistä. Ei kuitenkaan uskallettu mainita summia. Ikäänkuin se olisi merkinnyt tässä huikean hyvässä tuloksessa niin paljon!
Syitä ssästöihin löytyy monia:
Totuus lienee, että kiinteistöt ovat nyt teknisen kuluissa.
Yksi kulujen laskuun yllättävästi vaikuttanut syy on, että muuan työntekijä irtisanoutui eikä varmaan tilalle palkattu ketään.
Koululaisia kuljetetaan liian pienissä busseissa, heillä odotutetaan koululla maksullisessa kerhossa koulukyytiä ja osa kuljetuksista on laittomia. Osalla oppilaista aikaa koulumatkaan kuluu laittoman pitkä aika.Joidenkin kohdalta asia
on korjattu, joidenkin kohdalta ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veroeurot muualle kirjoitti:

Vielä eilen on ollut uusia lukijoita, joten siirrytäänpä tänne. Voi halukkaat kommentoida tätä huonoa kauppaa, josta me paikalliset emme juuri hyödy.Kuten joku sanoi, taloudellista etua on meille vain kiinteistöverojen muodossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu