Joutuisko helvvettiin

jos..

Joutuisko helvettiin jos tappaisittensä?

Tulipahan tossa kerran tollanen juttu mieleen, mutta toisaalta jos kerta taivaassa on ikuinen elämä jota en todellakaan halua enkä kyllä mielelläni helvettiinkään juotuis paitsi jos se on sellanen paikka jossa ei tiedä ajasta paikasta tai mistään mitään nii sitte sinne.

13

2409

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdotus vain

      Tosin jos olet vakavissasi harkinnut itsemurhaa vaihtoehtona kurjalle elämälle, niin suosittelen kyllä ensin kokeilemaan kaikkia muita "keinoja", myös Jeesusta.

    • Se kannattaa...;o)

    • Trubaduuri

      Sitä täytyy kysyä elämän antaneelta taholta. Koska, ei tuokaan ole ihmisen päätettävissä oleva asia tai tuomio tai lopputulema tai loppu.

    • anskutin_89

      Voisi vaikka joutuakin. Onhan se kuitenkin rikos elämän Antajaa vastaan. Omaiset jäävät kärsimään ja syy voi olla ja usein onkin hyvin itsekäs.

      Toisaalta, monesti itsemurhaa ei tehdä ihan täysissä järjissään. Kyllä Jumalan tuomio varmasti sellaisen ottaa huomioon, kun maallisetkin tuomioistuimet sen ymmärtävät.

      Eli riippuu tilanteesta. Älä kokeile.

    • pääset taivaaseen

      etkä joudu helvettiin. Älä siis tee itsellesi mitään pahaa. Jos sulla on aikaa, mene johonkin kristilliseen vapaaehtoistyöhön, jos oot työtö, vaikkapa seurakunnan työttömien ruokailuja järjestämään, tiskaamaan ja jakamaan ruokakasseja... tai mene kesäksi jonnekkin seurakunnan nuortenleirille. Esim. Netmissionin linkissä "seurakunnat" on joukko seurakuntia, joissa on nuoriso- tai aikuistyöntekijöiden yhteystietoja, joilta saat apua ja sielunhoitoa sekä tukea...

      http://www.netmission.fi/index.php?id=46

      Jumala siunatkoon sinua ystävä!

      http://www.youtube.com/watch?v=2FIVPJRFLcY

    • ''-

      Mun mielestä asia on aika selkeä. Ihmisen ei tulis ottaa omiin käsiinsä sitä että milloin lähtee tästä elämästä. Ja jos et kerran ole pelastunut (uskossa) niin sanoisin että menet suoraa helvettiin jos tapat itses, sitä en todellakaan suosittele! ja ihmettelen miksi sanot että et halua taivaaseen ikuiseen elämään? ootko ehkä saanut vääränlaisen käsityksen siitä millaista taivaassa tulis oleen? Raamatun mukaan siellä ei ole tuskaa eikä mitään pahoja ja inhottavia asioita. siellä ollaan siis toisin sanoen ikuisesti ONNELLISIA ja siellä saa elää ikuisesti yhteydessä Jumalaan ja iloita! ei väsymystä ai pahaa oloa ei kipua ei ahdistusta.
      Mutta taas helvetistä sanotaan että siellä on oleva itku ja hammastenkiristys. ikuinen kärsimys ja ero Jumalasta. muita vaihtoehtoja ei ole.
      Ja kiinnostaisi myös tietää miksi oot ajatellut itsemurhaa vai oliko se vaan tällainen hetken mielijohde-ajatus että mitenhän sellaisenkin asian laita on?
      Joka tapauksessa siunausta sulle :) !

      • aloittaja

        Ei taida olla hetken mielijohde, on tää ollu yhtä paskaa vähä pidempään. Jos joku tappais mut ja pääsisin taivaaseen (jos sellasta ny onkaan), nii voisin koittaa järjestää tappajalle taivaspaikan.

        En oikeestaan oo uskovainen, mutta tuli ajatus sitte entä jos kaikki on olemassa, nii paska juttu, mutta jos se on sitä mitä epäilen tai toivon, nii hyvä, eli ku kuollaan tajunta lähtee ja muututaan mullaks.

        Hotto ku ei voi olla varma mistää!


      • aina on toivoa
        aloittaja kirjoitti:

        Ei taida olla hetken mielijohde, on tää ollu yhtä paskaa vähä pidempään. Jos joku tappais mut ja pääsisin taivaaseen (jos sellasta ny onkaan), nii voisin koittaa järjestää tappajalle taivaspaikan.

        En oikeestaan oo uskovainen, mutta tuli ajatus sitte entä jos kaikki on olemassa, nii paska juttu, mutta jos se on sitä mitä epäilen tai toivon, nii hyvä, eli ku kuollaan tajunta lähtee ja muututaan mullaks.

        Hotto ku ei voi olla varma mistää!

        Entä jos sä voisit olla onnellinen tässä ajassa? Haluatko siksi kuolla että sun elämä on "paskaa" kuten sanoit? Tiedätkö, sen ei tartte olla niin. Susta saattaa tuntua että kaikki menee päin sanonko mitä ja että ulospääsuä ei ole mutta voi sanoa että jos tuntuu että kaikki toivo on mennyt niin aina on yks tie auki ja se on Jeesus. Ja jos epäilet että onko sellasta Jeesusta missään niin ei ainakaan ole haittaa siitä jos rukoilet ja pyydät Häntä tuleen sun elämään ja antaan kaiken anteeks ja auttaan sua, ja katsot mitä tapahtuu. Mä voin ainakin sanoa että en oo päivääkään katunu uskonratkasuani, se on paras asia mitä oon tehny tai tuun tekeen. Oikeesti, tahdon vaan rohkastaa sua ja sanoo et on jotain parempaa ja sulla on mahdollisuus saada se, vai uskomalla Jeesukseen ja ottamalla pelastus vastaan.
        :)))))


    • vaikkapa vain itselleen

      Se on rikos Jumalaa ja itseä vastaan. Synti itseä vastaan on myös syntiä. Moni luulee olevansa synnitön, jos ei tekisi pahaa muka kärpäsellekään, mutta kuitenkin tekee jatkuvasti pahaa itselleen. Ei esim. rakasta itseään, ei arvosta itseään, ei välitä itsestään, ei rakasta elämää vaan tuhoaa sitä itsessään. Esim. huumeilla, alkoholilla, tupakalla, ylensyönnillä, haureudella, homoudella, itsevihalla.

      • Elefanttimies

        Tuo keskustelun aloitaja ei etsi tuomiota vaan apua!

        Miten voit olla noin julma? Tuoko on sitä kristityn rakkautta.

        Sitä paitsi se että niputat esim. homouden samaan kastiin kuin huumeet on aika varomatonta. Homous ei ole Suomessa rikos eikä myöskään sairaus. Jos tuollaiset kirjoitukset olisivat suomen rikoslaissa kiellettyjä, tekisin sinusta rikosilmoituksen! Valitettavasti eivät taida olla.



        Häpeä!


    • Reformisti

      Helvettiin joutuvat vain ne, ketkä sinne on etukäteen määrätty ja kenen nimi ei ole ollut Elämän Kirjassa jo aikojen alusta. Eli kuolintavalla ei ole merkitystä.

      Tosin on on oletettavaa, että helvettiin predestinoidut eli ne, ketkä sinne on jo etukäteen määrätty, usein tekevät itsemurhan.

      • oliko normaalia?

        Onko nykyiset vaatimukset nuorisoidoleja kohtaan kuin yhteisön lataama aikapommi, joka stressin ja pätemisen muodossa ajaa 0-pisteeseen eli itsemurhan tai sairastumisen tai aggressioiden tai päihderiippuvuuden kouriin?

        Mitä tapahtui Mialle ja oliko kuolema luonnollinen?

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/200803207411465_uu.shtml

        Missä Mia viettää nyt iäisyytensä? Riittikö kastekirja ja rippitodistus kirkosta, jos siihen kuului? Onneksi valta on armollisella Jumalalla eikä meillä ja ihminen voi vielä rukoilla todennäköisesti ryövärin pelastusrukouksen siinäkin vaiheessa, kun henki irtoaa ruumiista: ""Muista minua, kun tulet valtakuntaasi..."

        Rukoilkaamme Mian omaisten puolesta lohdutusta tänä vaikeana aikana.


    • Mr Darcy

      Kukaan ei voi mennä toisen päähän eikä siksi toiselle voi neuvoja antaa.

      Mutta omasta elämästäni haluaisin sinulle sen verran kirjoittaa, että 10 vuotta sitten minullakin oli sellainen kriisi (avioero) että teki mieli jättää tämä maallinen tuska. Mutta niin se vain on että - ja tämä on toki latteus - aika parantaa monet haavat.

      jos siis sinä et ole onnellinen nyt, niin toivoisin että malttaisit kuitenkin katsoa eteenpäin. Voi hyvinkin olla että tulet vielä löytämään rauhan ja onnen elämääsi.

      En ole uskovainen mutta kyllä uskontokin voi olla helpotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      104
      715
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe