Tosiasiassa markkinoiden täydellisestä vapautumisesta hyötyy vain pieni ökyeliitti. Yksityisomistuksen korostamisella kosiskellaan pikkuporvareita ja aivopestyä työväenluokkaa. Politiikka lienee lähinnä valtaeliitin kulissi jonka takana he saavat toimia haluamallaan tavalla. Valtaeliitillä tarkoitan todellista pääomaa hallussaan pitäviä, pankkiirit, sijoittajat, lehtikeisarit... Murdoch, Soros, Rotschild, Rockefeller, Abramovits, Erkko...
Hassua mm. Napoleonin ja USA:n sodissa sekä myös maailmansodissa kaikkia osapuolia oli rahoittamassa samat tahot. Taustalta löytyy todennäköisesti lopulta yksi "rahoitusyhtiö" joka kääri hervottomat rahat. Sama periaate löytyy taustalta tänäänkin.
Liberalismi on eliitin
9
836
Vastaukset
- pro-capitalism
ettei aloittajalla ole vähäisintäkään ymmärrystä korporatismista, liberalismista, eikä sosialismista. Ettei vain olisi pro-american asialla.
- turvaa
taloudellisen eliitin etuoikeudet. Liberalismi taistelee nimenomaan tuota liittoumaa vastaan.
Liberalismi poistaa poliitikoilta vallan, jonka avulla he voivat mm. käydä kansan rahoilla erittäin kalliita vain sotateollisuuden ja öljyteollisuuden suurpäomia sekä pankkiireita hyödyntäviä öljysotia, tuhota kohdemaan siviilikohteet, pumpata öljyvarat jälleenrakentamisen tekosyyllä ja jakaa moni kymmenkertaisesti ylihintaiset jälleenrakentamisurakat poliitikkoja voitelevalle suurpääomalle.
Tutustukaa liberalismiin. Vaikka ette olisi liberalismin kannalla, niin ainakin tietäisitte mikä on sen idea ja mikä on liberaalien motivaatio. Aloittaja olisi yhtä hyvin voinut väittää, että kommunismi kannattaa tuotantovälineiden yksityisomistusta. Molemmat ovat aivan yhtä kaukana totuudesta.- eivät..
ole se ongelma, vaan heidän taustavoimansa, Pohjoismaisessa mallissa taustavoimatkaan eivät olleet mikään ongelma, ennen kuin nyt "pari piirua" oikealle siirryttyä.
- Silmät aukesi
eivät.. kirjoitti:
ole se ongelma, vaan heidän taustavoimansa, Pohjoismaisessa mallissa taustavoimatkaan eivät olleet mikään ongelma, ennen kuin nyt "pari piirua" oikealle siirryttyä.
Uusliberaalit eivät puhu politiikasta, niin on helpompi hämätä kansaa.
Luojan kiitos, että on ihmisiä niinkuin Heikki Patomäki, joka ravistelee psykoosintapaisessa tilassa olevia "liberaaleja"!
Kannattaa lukea alla oleva linkki, vielä mieluummin hänen kirjansa Uusliberalismi Suomessa.
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Ainoa vaihtoehto ja sen vaihtoehdot/HS20071007SI1KU02dez - kumpaa tarkoitat
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaalit eivät puhu politiikasta, niin on helpompi hämätä kansaa.
Luojan kiitos, että on ihmisiä niinkuin Heikki Patomäki, joka ravistelee psykoosintapaisessa tilassa olevia "liberaaleja"!
Kannattaa lukea alla oleva linkki, vielä mieluummin hänen kirjansa Uusliberalismi Suomessa.
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Ainoa vaihtoehto ja sen vaihtoehdot/HS20071007SI1KU02dez"Uusliberaaleja" löytyy lähinnä SDP:stä, keskustasta ja Kokoomuksesta. Tämä on enempi klassisten liberaalien palsta.
No, joka tapauksessa, Heikki Patomäki tarkastelee asiaa vasemmistolaisesta näkökulmasta, eikä tuo siihen mitään uutta. Samaa oksennusta on vasemmiston suusta ryöpynnyt kautta aikojen. - Silmät aukesi
kumpaa tarkoitat kirjoitti:
"Uusliberaaleja" löytyy lähinnä SDP:stä, keskustasta ja Kokoomuksesta. Tämä on enempi klassisten liberaalien palsta.
No, joka tapauksessa, Heikki Patomäki tarkastelee asiaa vasemmistolaisesta näkökulmasta, eikä tuo siihen mitään uutta. Samaa oksennusta on vasemmiston suusta ryöpynnyt kautta aikojen.Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. - tunnustavat "väriä"
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla.ja tunnustuksena kommunisteille, myös he.
Patomäki on edelleenkin sosialisti. - Silmät auki kymmeniä vuosia
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla.Marxin tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. Ai niin , Marxhan oli 1800-luvulta.
Patomäki vain apinoi sitä, minkä Marx aloitti. - Silmät aukesi
Silmät auki kymmeniä vuosia kirjoitti:
Marxin tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. Ai niin , Marxhan oli 1800-luvulta.
Patomäki vain apinoi sitä, minkä Marx aloitti.Onneksi on vielä ihmisiä, joilla järki pelaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503324Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5462049Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821927- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281287UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195