Tosiasiassa markkinoiden täydellisestä vapautumisesta hyötyy vain pieni ökyeliitti. Yksityisomistuksen korostamisella kosiskellaan pikkuporvareita ja aivopestyä työväenluokkaa. Politiikka lienee lähinnä valtaeliitin kulissi jonka takana he saavat toimia haluamallaan tavalla. Valtaeliitillä tarkoitan todellista pääomaa hallussaan pitäviä, pankkiirit, sijoittajat, lehtikeisarit... Murdoch, Soros, Rotschild, Rockefeller, Abramovits, Erkko...
Hassua mm. Napoleonin ja USA:n sodissa sekä myös maailmansodissa kaikkia osapuolia oli rahoittamassa samat tahot. Taustalta löytyy todennäköisesti lopulta yksi "rahoitusyhtiö" joka kääri hervottomat rahat. Sama periaate löytyy taustalta tänäänkin.
Liberalismi on eliitin
9
913
Vastaukset
- pro-capitalism
ettei aloittajalla ole vähäisintäkään ymmärrystä korporatismista, liberalismista, eikä sosialismista. Ettei vain olisi pro-american asialla.
- turvaa
taloudellisen eliitin etuoikeudet. Liberalismi taistelee nimenomaan tuota liittoumaa vastaan.
Liberalismi poistaa poliitikoilta vallan, jonka avulla he voivat mm. käydä kansan rahoilla erittäin kalliita vain sotateollisuuden ja öljyteollisuuden suurpäomia sekä pankkiireita hyödyntäviä öljysotia, tuhota kohdemaan siviilikohteet, pumpata öljyvarat jälleenrakentamisen tekosyyllä ja jakaa moni kymmenkertaisesti ylihintaiset jälleenrakentamisurakat poliitikkoja voitelevalle suurpääomalle.
Tutustukaa liberalismiin. Vaikka ette olisi liberalismin kannalla, niin ainakin tietäisitte mikä on sen idea ja mikä on liberaalien motivaatio. Aloittaja olisi yhtä hyvin voinut väittää, että kommunismi kannattaa tuotantovälineiden yksityisomistusta. Molemmat ovat aivan yhtä kaukana totuudesta.- eivät..
ole se ongelma, vaan heidän taustavoimansa, Pohjoismaisessa mallissa taustavoimatkaan eivät olleet mikään ongelma, ennen kuin nyt "pari piirua" oikealle siirryttyä.
- Silmät aukesi
eivät.. kirjoitti:
ole se ongelma, vaan heidän taustavoimansa, Pohjoismaisessa mallissa taustavoimatkaan eivät olleet mikään ongelma, ennen kuin nyt "pari piirua" oikealle siirryttyä.
Uusliberaalit eivät puhu politiikasta, niin on helpompi hämätä kansaa.
Luojan kiitos, että on ihmisiä niinkuin Heikki Patomäki, joka ravistelee psykoosintapaisessa tilassa olevia "liberaaleja"!
Kannattaa lukea alla oleva linkki, vielä mieluummin hänen kirjansa Uusliberalismi Suomessa.
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Ainoa vaihtoehto ja sen vaihtoehdot/HS20071007SI1KU02dez - kumpaa tarkoitat
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaalit eivät puhu politiikasta, niin on helpompi hämätä kansaa.
Luojan kiitos, että on ihmisiä niinkuin Heikki Patomäki, joka ravistelee psykoosintapaisessa tilassa olevia "liberaaleja"!
Kannattaa lukea alla oleva linkki, vielä mieluummin hänen kirjansa Uusliberalismi Suomessa.
http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Ainoa vaihtoehto ja sen vaihtoehdot/HS20071007SI1KU02dez"Uusliberaaleja" löytyy lähinnä SDP:stä, keskustasta ja Kokoomuksesta. Tämä on enempi klassisten liberaalien palsta.
No, joka tapauksessa, Heikki Patomäki tarkastelee asiaa vasemmistolaisesta näkökulmasta, eikä tuo siihen mitään uutta. Samaa oksennusta on vasemmiston suusta ryöpynnyt kautta aikojen. - Silmät aukesi
kumpaa tarkoitat kirjoitti:
"Uusliberaaleja" löytyy lähinnä SDP:stä, keskustasta ja Kokoomuksesta. Tämä on enempi klassisten liberaalien palsta.
No, joka tapauksessa, Heikki Patomäki tarkastelee asiaa vasemmistolaisesta näkökulmasta, eikä tuo siihen mitään uutta. Samaa oksennusta on vasemmiston suusta ryöpynnyt kautta aikojen.Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. - tunnustavat "väriä"
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla.ja tunnustuksena kommunisteille, myös he.
Patomäki on edelleenkin sosialisti. - Silmät auki kymmeniä vuosia
Silmät aukesi kirjoitti:
Uusliberaaleja löytyy kaikista puolueista. Kukaan ei halua tunnustaa väriä, sen enempää kuin nassetkaan.
Patomäen tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla.Marxin tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. Ai niin , Marxhan oli 1800-luvulta.
Patomäki vain apinoi sitä, minkä Marx aloitti. - Silmät aukesi
Silmät auki kymmeniä vuosia kirjoitti:
Marxin tapaisia miehiä tarvittaisiin enemmän, ennenkuin Suomikin on takaisin 1800-luvulla. Ai niin , Marxhan oli 1800-luvulta.
Patomäki vain apinoi sitä, minkä Marx aloitti.Onneksi on vielä ihmisiä, joilla järki pelaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155