Milloin Jumalan valtakunta tulee?
20 Kun fariseukset kysyivät Jeesukselta, milloin Jumalan valtakunta tulee, hän vastasi: "Ei Jumalan valtakunta tule niin, että sen tulemista voidaan tarkkailla. 21 Eikä voida sanoa: 'Se on täällä', tai: 'Se on tuolla.' Katsokaa: Jumalan valtakunta on teidän keskellänne."
----------
Sanat oli suunnattu Fariseuksille.
Ne jotka sanovat valtakunnan sisäisesti olevan Fariseuksissa etsivätkin sitä farisealaisuudesta.
Fariseuksen keskeltä.
Eivätkä etsineet Jeesuksesta ja hänen seuraajiltaan, jotka elivät heidän keskellänsä.
Milloin Jumalan valtakunta tulee?
7
486
Vastaukset
- hyvä hynde
"Ei Jumalan valtakunta tule niin, että sen tulemista voidaan tarkkailla. 21 Eikä voida sanoa: 'Se on täällä', tai: 'Se on tuolla.' Katsokaa: Jumalan valtakunta on teidän keskellänne."
Lestadiolaisten piintynyt tapa on rikkoa näitä Jeesuksen sanoja koko ajan : tolkuttaa koko ajan että Jumalan valtakunta on "TÄÄLLÄ" ja että nyt Jumalan valtakunta on "TULLUT LÄHELLE" ja että tehkää parannus.
Jeesus KIELSI TÄLLAISET PUHEET.- Hynde
Yksikään Fariseus ei pysty näkemään että se on täällä tai se on tuolla. Siksi et sinäkään Fariseus pysty näkemään Jumalan Valtakuntaa.
Niin sanoo Johannes kastaja Fariseukselle
2 "Kääntykää, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle!" - sama
Hynde kirjoitti:
Yksikään Fariseus ei pysty näkemään että se on täällä tai se on tuolla. Siksi et sinäkään Fariseus pysty näkemään Jumalan Valtakuntaa.
Niin sanoo Johannes kastaja Fariseukselle
2 "Kääntykää, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle!"älä minun farisealaisuudestani kovin röyhkeästi kohkaile, et sinä minua tunne tahi tiedä.
Noh, sinullehan on tietääkseni tyypillistä "älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi" käskyn rikkominen mennen tullen paatuneella omallatunnolla. Valvo hynde, valvo tässäkin kohdassa....
Hynde :
Ota sinäkin vaan nöyränä vaarin Jeesuksen sanoista äläkä toista samaa virhettä aina vain, että Jumalan valtakunta on täällä , sillä Jeesus sanoi, että niin EI VOI SANOA! Usko sinäkin Jeesusta, se on ystävän neuvo
Hynde :
Selitä sen sijaan miksi vanhoilliset opettavat alkoholikysymyksessä eri tavalla kuin Raamattu? Onko se siitä kulttuurimuutoksesta johtuva opetuksen muutos? - VL-mies
...sanasta sanaan sanot koko elämäsi samat sanat kuin minä ja teet kaikki teot samoja kuin minä ja kävelet samoja jalanjälkiä niin siitä huolimatta minun täytyy sanoa, että se Jumalanvaltakunnan raja kulkee meidän välissämme niin kauan meidän kuin uskot omalle kohdallesi evankeliuminan ja sen jälkeen Jumala avaa ymmärryksesi näkemään sen rajan ja astumaan sisälle Jumalan valtakuntaan. Jumalanvaltakunnan raja ei ole maantieteellienn eikä rakennus jossakin, vaan se on juuri siellä ja täällä kuten Jumala on valtakuntansa levittänyt ihmisten keskelle.
Se ei ole synnitön ja hyvien tekojen tie, jota minä kuljen, päin vastoin se on kaikkea muuta ja juuri sitä mitä en haluaisi tehdä, mutta siitä huolimata teen ja joudun nöyrtymään Jumalan sanan edessä luopumaan synneistäni. - sama
VL-mies kirjoitti:
...sanasta sanaan sanot koko elämäsi samat sanat kuin minä ja teet kaikki teot samoja kuin minä ja kävelet samoja jalanjälkiä niin siitä huolimatta minun täytyy sanoa, että se Jumalanvaltakunnan raja kulkee meidän välissämme niin kauan meidän kuin uskot omalle kohdallesi evankeliuminan ja sen jälkeen Jumala avaa ymmärryksesi näkemään sen rajan ja astumaan sisälle Jumalan valtakuntaan. Jumalanvaltakunnan raja ei ole maantieteellienn eikä rakennus jossakin, vaan se on juuri siellä ja täällä kuten Jumala on valtakuntansa levittänyt ihmisten keskelle.
Se ei ole synnitön ja hyvien tekojen tie, jota minä kuljen, päin vastoin se on kaikkea muuta ja juuri sitä mitä en haluaisi tehdä, mutta siitä huolimata teen ja joudun nöyrtymään Jumalan sanan edessä luopumaan synneistäni.niin kauan meidän kuin uskot omalle kohdallesi evankeliuminan ja sen jälkeen Jumala avaa ymmärryksesi näkemään sen rajan ja astumaan sisälle Jumalan valtakuntaan.
minähän olen uskonut evankeliumin omalle kohdalleni joten olen astunut sisälle Jumalan valtakuntaan joten mitä sinä horiset? - Hynde
sama kirjoitti:
älä minun farisealaisuudestani kovin röyhkeästi kohkaile, et sinä minua tunne tahi tiedä.
Noh, sinullehan on tietääkseni tyypillistä "älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi" käskyn rikkominen mennen tullen paatuneella omallatunnolla. Valvo hynde, valvo tässäkin kohdassa....
Hynde :
Ota sinäkin vaan nöyränä vaarin Jeesuksen sanoista äläkä toista samaa virhettä aina vain, että Jumalan valtakunta on täällä , sillä Jeesus sanoi, että niin EI VOI SANOA! Usko sinäkin Jeesusta, se on ystävän neuvo
Hynde :
Selitä sen sijaan miksi vanhoilliset opettavat alkoholikysymyksessä eri tavalla kuin Raamattu? Onko se siitä kulttuurimuutoksesta johtuva opetuksen muutos?sillä ei Jumalan valtakunta ole syömistä ja juomista, vaan vanhurskautta ja rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä.
18. Joka tässä kohden palvelee Kristusta, se on Jumalalle otollinen ja ihmisille kelvollinen.
19. Niin tavoitelkaamme siis sitä, mikä edistää rauhaa ja keskinäistä rakentumistamme.
20. Älä ruuan tähden turmele Jumalan työtä. Kaikki tosin on puhdasta, mutta sille ihmiselle, joka syö tuntoansa loukaten, se on pahaa.
21. Hyvä on olla lihaa syömättä ja viiniä juomatta ja karttaa sitä, mistä veljesi loukkaantuu tai joutuu lankeemukseen tai heikoksi tulee.
22. Pidä sinä itselläsi Jumalan edessä se usko, mikä sinulla on. Onnellinen on se, joka ei tuomitse itseään siitä, minkä hän oikeaksi havaitsee;
23. mutta joka epäröi ja kuitenkin syö, on tuomittu, koska se ei tapahdu uskosta; sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä.
Kieltikö Jeesus Johannes kastajaa sanomasta taivaan valtakunnasta´näin:
Johannes Kastaja
1 Noihin aikoihin Johannes Kastaja tuli ja alkoi julistaa Juudean autiomaassa: 2 "Kääntykää, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle!" 3 Juuri häntä tarkoittaa profeetta Jesajan sana:
-- Ääni huutaa autiomaassa: "Raivatkaa Herralle tie, tasoittakaa hänelle polut!"
"Te käärmeen sikiöt! Kuka teille on sanonut, että te voitte välttää tulevan vihan? 8 Tehkää hedelmää, jossa kääntymyksenne näkyy! 9 Älkää luulko, että voitte ajatella: 'Olemmehan me Abrahamin lapsia.' Minä sanon teille: Jumala pystyy herättämään Abrahamille lapsia vaikka näistä kivistä. 10 Kirves on jo pantu puun juurelle. Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen.
11 "Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta minun jälkeeni tulee toinen, joka on minua väkevämpi. Minä en kelpaa edes riisumaan kenkiä hänen jalastaan. Hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella. 12 Hänellä on kädessään viskain, ja sillä hän puhdistaa puimatantereensa viljan. Jyvät hän kokoaa aittaansa, mutta ruumenet hän polttaa tulessa, joka ei koskaan sammu."
--
Fariseuksella en tarkoittanut sinua vaan jokaista Fariseusta joka sanoo tai ajattelee, että Jumalan valtakunta oli Fariseuksissa. - VL-mies
sama kirjoitti:
niin kauan meidän kuin uskot omalle kohdallesi evankeliuminan ja sen jälkeen Jumala avaa ymmärryksesi näkemään sen rajan ja astumaan sisälle Jumalan valtakuntaan.
minähän olen uskonut evankeliumin omalle kohdalleni joten olen astunut sisälle Jumalan valtakuntaan joten mitä sinä horiset?...tälle nimimerkille "Hyvä Hynde"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475475Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612356Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181880Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451771- 171595
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol331543Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5138881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171117Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2231021