Avenger mielessä... euro vahvistunut vuodessa 11%... milloin Avengerin hinta tulee alas?
Dodgen hinnantarkistukset???
$$taala$$
41240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
autojen hintoihin. Aivan kuten valuuttasuojatut rahastotkaan eivät niistä heilahda.
katsos kun elämme pohjois-korean jälkeen viimeisessä suunnitelmataloudessa jossa etenkin autokauppa on vapautettu täydellisesti markkinatalouden ikeestä.
Seurauksena on mm. mielenkiintoiset räikkämekanismit jotka päästävät autojen ja bensan hinnan liikkumaan vain yhteen suuntaan.
Kun öljyn hinta nousee maailmalla, nousee bensan hinta seuraavana päivänä koska "kustannukset ovat nousseet" Kun öljyn hinta laskee, pysyy bensan hinta ennallaan koska "varastoissa on niin paljon kalliilla hinnalla ostettua öljyä"
Ihan sama dollarin kurssinkin kanssa. Vaikka dollari on pudonnut pariteetista niin että eurolla saa jo lähes 1,6 dollaria, ei USA:ssa valmistettujen ja dollareilla ostettujen autojen hinta laske euroakaan mutta odotapa vain kun dollari lähtee kallistumaan.... eheheh.
Lyön vaikka kaksi hatullista sitä ihteänsä vetoa että jenkkiautojen hinnat nousevat sillä sekunnila kun dollari merkittävästi vahvistuu.
v 2003 Chrysler sebring maksoi 32.900 v 2006 saman auton sai 26.990. Joten miksi hintaetu ei toimisi myös toiseen suuntaan.
Aivan eriasia onkin sitten ovatko suomalaiset valmiita enään maksamaan jenkkiautoista vanhan ajan hintoja. Miten olisi esim Caliber hinnat alkaen 29.990 Toim kulut 600??
Maahantuoja taisi lukea toiveeni. Avenger 21990€.
Kiitos nopeasta toiminnasta!