Päivän kauppalehdessä Nordean sijoitusjohtaja Vesa Ollikainen vahvistaa, että yhdessä Nordean rahastossa on 5,6 %:n osuus nurin menneen Bear Stearnsin (investointipankki) osakkeita.
Kyseinen B.S. siirtyi JPMorganin haltuun pilkkahinnalla ja tämä kurssilasku tulee näkymään entistä suurempana miinuksena tuossa Nordean rahaston arvossa.
Tämä Nordean rahasto on Nordea 1 - North American Value Fund (SICAV). Rahasto on rekisteröity Luxenburgiin. Pääomaa tässä Nordean rahastossa on 35 miljoonaa euroa.
Kyse on siis arvorahastosta eli se sijoittaa vakavaraisiin tunnettuihin yhtiöihin.
Rahaston tappio 12 kk ajalta oli helmikuun lopussa -27,7 % ja se oli surkeimpia omassa luokassaan.
Kyseinen B.S. siirtyi JPMorganin haltuun pilkkahinnalla ja tämä kurssilasku tulee näkymään entistä suurempana miinuksena tuossa Nordean rahaston arvossa.
Tämä Nordean rahasto on Nordea 1 - North American Value Fund (SICAV). Rahasto on rekisteröity Luxenburgiin. Pääomaa tässä Nordean rahastossa on 35 miljoonaa euroa.
Kyse on siis arvorahastosta eli se sijoittaa vakavaraisiin tunnettuihin yhtiöihin.
Rahaston tappio 12 kk ajalta oli helmikuun lopussa -27,7 % ja se oli surkeimpia omassa luokassaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jo olis aika Rahoitustarkastuksella (=RATA) kopistella suomalaispankkeja.
Nyt olisi aika kaivaa luurangot esiin kaapeista näiden roskalainojen suhteen.
Rahastosijoittajien piirissä kytee epäilys siitä, että näitä roskalainoja oltaisiin ujutettu rahastoille pikku hiljaa. Mitä pidempään salaillaan tosiasioita, sitä varmemmin pankit pesevät omat kätensä näistä roskalainasijoituksistaan.
Luottamus RATAan ei kyllä ole suuren suuri. Ei se paljoa rahastosijoittajista välitä.
Kiinnostais tietää, mitä RATA on tehnyt asian hyväksi. Miksikähän RARA ei tule ulos ja käytä mediaa hyväkseen ja tiedottaisi edes joskus.
Aika salamyhkäinen laitos. Ei uskoisi, kun on kyse suurista taloudellisista arvoista. Kenen pussiin se pelaa?
Mitä tutkittavaa Ratalla tässä tapauksessa edes olisi?
Rahastoyhtiö (Nordea) on sijoittanut rahaston varoja yritykseen (Bear Stearns), jonka markkina-arvo on pudonnut rajusti. Normaali osakesijoittamiseen liittyvä riski, joka nyt realisoitui. Salkunhoitaja on ehkä tehnyt hieman huonoja ratkaisuja, mutta mitään väärinkäytöksiä tuossa en näe. Jos lähtee osakkeisiin sijoittamaan, niin täytyy olla valmis myös tappioihin.
Roskalainasijoitukset eivät tässä tapauksessa liity mitenkään Nordeaan. Ne ehkä ajoivat Bear Stearnsin konkurssin partaalle, mutta ei niitä suoraan tuossa Nordean rahastossa ole.
"Luottamus RATAan ei kyllä ole suuren suuri. Ei se paljoa rahastosijoittajista välitä."
Rata hoitaa lain määräämiä velvoitteitaan. Ei se tarvitse rahastosijoittajista "välittääkään". Se on lainsäätäjän tehtävä.
RATA tutki jo pankkien suorat subprime-riskit 2007, kun kriisi alkoi kehittyä. Eli kyllä he tarkkailevat tilannetta.
http://www.rahoitustarkastus.fi/Fin/Tiedotus/Rata_tiedottaa/2007/4_2007/2.htm
Ja nythän on kyse siitä, että enää ei ole kyseessä pelkästään subprimet! Jos ette ole huomanneet, niin rahamarkkinoilla vallitsee kriisi.
RATA kiinnostuu silloin asioista, jos pankkien toiminnassa alkaa näkyä jotain epänormaalia. Jos taas Amerikkaan sijoittava sijoitusrahasto sijoittaa amerikkalaisiin yhtiöihin, niin SO WHAT??? Mikäli sijoitit IT-rahastoon vuonna 2000, niin kärsit valtavasti turskaa. Mutta EI SE OLE SYY RATA:lle kiinnostua asiasta! Rahastonhoitaja teki tuolloin tehtävänsä: sijoitti annettuihin kuplan omaaviin yhtiöihin, kuten rahaston alue edellytti.
Entä pankkien mahdollisuus tehdä rahastojen välisiä kauppoja, joita rahastot eivät koskaan ole julkistaneet? Mielestäni RATAN kyllä tulisi olla valppaana sen suhteen, kenelle mustapekka lopulta jää. Tarkalla seulalla voisi olla mahdollista löytää tapauksia, missä tarkoitushakuisesti on työnnetty roskalainapapereita sopiviin rahastoihin.
Nythän yleisesti valitetaan mm. monien lyhyen koron rahastojen huonosta kehityksestä.
Ok. Tuo huomiosi on aiheellinen korkorahastoille. Kannattaa välttää kaikkia ns. "high yield" rahastoja tai yritysten lainoihin sijoittavia korkorahastoja. Niissä todellakin voi olla epämieluisia yllätyksiä.
Osakesijoitusrahastossa ylämäet ja alamäet ovat tuiki tavallista, joten vähän näkemystä missä mennään pitää olla... Joskus aikaisemmin tyrkytettiin Hedge-rahastoja, mutta en lämmennyt ajatukselle. Nyt niitä ei ole pitkään aikaan enää kaupattu.