tulee olemaan Haapaveden arvoaluetta. Itse varaan tontin heti kun niitä jaetaan. Toivottavasti hinnat nousee sen verran ylös ettei tämän palstan paskanjauhajilla ole varaa niitä ostaa eikä rakentaa. Siellä tulee asumaan tyytyväisiä ja vauraita toisiaan arvostavia HAAPAVETISIÄ. Golfkentän paikan luulen jo tietäväni. Suuresti odotan mikä ryhmittymä ensimmäisenä keksii rakentaa eliittiväelle pienen sievän kaupan jossa on joka päivä tuoretta kalaa ja oikea lihatiski ja jossa mitään ei tarvi myödä halpaan hintaan. Rahalla saa laatua ja tuoreutta ja vaikka mitä. Täytyy kyllä myöntää että Halpa-Hallin tuotteet ovat sen laatuisia että niistä voisi maksaa vaikka enemmän mutta ajatelkaa.. oikea vanhan kansan lihatiski a`la Taisto Talala (maailman paras lihamestari) sekä kalaa ja rahalla maksavat asiakkaat ("ei valittajille"; voisi lukea ovenpielessä)
Huiskanmäen alue
Kroisos Euronen
20804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kalaa ja aina joku lammas eksyy Golf kentällesi. Pääasia että tavara on tuoretta. Jorpakon yli voit sitten katsella tuoreita oksennuksia kesäaikaan. Puhdistamolta päin tuullessa voi tulla tuoreita tuulahduksia
laajenee Vattukylään päin.
keksintöä koko sana, että saadaan ihmiset maksamaan tyhjästä.
uusi sivukylä siitä tulee, tuskin ihmiset enää kömpivät sieltä kylälle arvokauppaan eli osuuskauppaan , vaan sujauttavat samalla vaivalla Nivalaan tai Ylivieskaan !
kaava-alueiden ulkopuolella omassa rauhassa ilman virkamiesten holhousta
kasvaa vatjusjärvensuuntaa se on jo päätetty.Ja maat ostettu.
Turvetiehen saakka.
joskus vastaan täälä suonlaialla , olis mukava nähä ihiminen hoopoveellä
nakuranta narahteli ja panopusikot pölisi.
Sopivia mainoslauseita voisi olla "huilaa huiskanmäellä", "toppaa ennen ryyppymäkeä, Huiskanmäellä", asu arvokaasti kaukana kommareista" jne jne..
huiskanmäki aina ollu.
Ja snkus tihittyy vaan.
eikö ne lie kepuja ja kokkoomusta ja liekö joku viherpiiperö
elää ainakin pieni kommari.
Monissa oikkei reilunkokonen.
viherpiiperöitä kaikki tyynni
aina sen verran on rahaa, että jos huiskanmäkeen aloitetaan rakentamaan ja julkiseen myyntiin tulee, heti varaan asunnon..maksoi mitä maksoi. saavatpa lapset sitten pitää vaikka mummolana kun minusta aika jättää.
sen verran että varppina sijotan jos sieltä alueelta jottain saa ostaa niin se saa muutama vujen päästä monikertosena takaasi. Hulluja olivat ku möivät oma vikasa
ei kannata sijoittaa euroakaan
luulisi, mutta jutellaan asiasta vaikkapa vuoden kuluttua uudestaan..
Visio voisi olla melkoinen viiden vuoden päästä. Satavarmasti alue on rakennettu ja viimeisistä alueista käydään veristä kauppaa. Kerrostaloja syntyy Ryyppyrinteeseen ja Värirannalle, siinähän jo valmiita nimiä; missä asut? no Ryyppyrinne 5 B 6 jne jne...
olisi sopiva tontin hinnaksi!
nousee kun kysyntä kasvaa ja Huiskan alueelle tulee varmasti kysyntää. On kylän ykkösaluetta johon muuttaa ns. parempaa porukkaa. Sinne on aivan pakko päästä.