mites ne kolmannekset meni?

rinsa

eli mistä viikosta alkaa mikäkin kolmannes, kiitos jo etukäteen??

6

4979

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitenhän se on

      Ihan pakko vastata noin mainioon provoon!

      Olikohan se toisella vai kolmannella luokalla, siis ala-asteella, kun opetellaan noita perin yksinkertaisia jakolaskuja. Jos noinkin monimutkaisen laskutehtävän kuin raskausajan kolmannes tuottaa vaikeuksia, niin tässä sinulle kaava:

      Raskaus kestää sen pyöreästi 9 kuukautta. Kolmannes tarkoittaa yhtä kolmasosaa, eli tässä tapauksessa 9 jaettuna 3.. Hupsista keikkaa! Sehän tekee kolme!!

      Mutta tässähän on tosiaan vasta kuukausia, joten päänvaivaa mahtaa tuottaa niiden muuttaminen viikoiksi?

      • oot

        v-mäinen ihminen. Ei se välttämättä ollu provo...onkohan ne hormoonit nyt mitkä puskee pintaan pikku pirun...hohhoh...että jaksat vittuilla ihmisille...


      • asia ei ole

        noin yksinkertainen. Raskauskolmannekset jaetaan eri tavalla riippuen lähteestä. Raskauden kestokaan ei ole yhdeksän kuukautta, kun puhutaan virallisista "raskauskuukausista", vaan kymmenen - 40 viikkoa jaettuna neljällä.

        Tekayn sivuilla lienee virallisin tapa jakaa raskauskolmannekset: 42/3. Tällöin ensimmäinen kolmannes on ohi rv 14 jälkeen, ja kolmas kolmannes alkaa rv 28 jälkeen. Kuitenkin monet puhuvat ensimmäisen kolmanneksen tarkoittavan raskautta vain viikkoihin 12 saakka, mutta tällöinhän kolmesta kolmanneksesta tulee vain yhteensä 36 viikkoa.


      • Bumble-B

        No niin yritetäänpäs nyt olla asiallisia, ja ne joilla ei ole raskausasioiden kanssa mitään muuta tekemistä kuin se, että käydään täälä päätä aukomassa, voisivat poistua samantien, ok?

        Raskauskolmanneksien lasku ei todellakaan oo noin yksinkertaista. Toisten lähteiden mukaan esim. ensimmäinen kolmannes päättyy rv12 jälkeen, toisten mukaan rv13 jälkeen. Virallisen laskutavan mukaan raskauden myös katsotaan kestävän 10 kk kun yhden raskauskuukauden katsotaan kestävän 4 vk. Tavallinen kansa sen sijaan puhuu niistä perinteisestä yhdeksästä kuukaudesta mutta lääketieteellisesti tuo 9 kk ei ole pätevä eikä sitä voi pitää virallisena pohjana noita kolmanneksia laskettaessa.


    • massuasukkila

      Minulle neuvolasta sanottiin nasevasti että nyt alkoi sitten viimeinen kolmanes raskaudesta kun olin viikolla 28 :D että eiköhän se suurinpiirtein ole niin.. jotain viikoilla 27-28 alkaa tämä loppuspurtti :)

      Onpas jotkut ottanut vakavasti tämän laskemisen.. mutta tottahan se on että ensimmäisestä kolmanneksesta puhutaan rv 12 asti vaikka jos laskee niin eihän se niin mene.. mutta tuskin se on niin viikon päälle milloin ajattelee että viimeinen kolmannes alkaa..

      Minulle ne vain neuvolasta näin tokaisivat ja eiköhän ne asiasta tiedäkin eniten :) muutama mamma kun siellä menee ensimmäisen ja toisen kolmanneksen ja lähtee viimeiselle kolmannekselle..

    • Mirrukas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2974
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2558
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe