Uskovaiset

Kössönöm

9

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puusilimä

      eli luulossa oleva luulevainen tietenkin noudattaa raamattuaan kirjaimellisesti. säälittäviä teeskentelijöitä ne jotka jättävät osan noudattamatta ja vielä säälittävämpiä ne jotka vielä yrittävät selitellä noudattamatta jättämistään.

    • T.Tuseeraus

      Nyt pääsi kössiltä jumalaton pieru:D

      • Kössönöm

        vaan HNMKY:ltä :

        "Kirjan mukaan on suurempi synti jättää ruumiillinen kuritus tekemättä kuin tehdä se."

        Ja raamatun väsääjiltä:

        Toinen Mooseksen kirja 21:17

        " Joka kiroaa isäänsä tai äitiänsä, se rangaistakoon kuolemalla."


    • anskutin_89

      "Joka vitsaa säästää, se lastaan vihaa", sanoo Raamattu. En ole koskaan kuullut kuin yhden ottavan tätä sen verran kirjaimellisesti, että ajattelisi sen viittaavan ruumiilliseen rangaistukseen. Yleensä kaikki ymmärtävät, että tässä vitsa tarkoittaa ylipäätään rangaistusta. Niin tulkittuna tämä kohta on erittäin looginen sanomaltaan - ei kukaan vakavasti otettava kasvatustieteilijä enää kannata vapaata kasvatusta. Vanhempien pitää olla johdonmukaisia ja antaa rangaistus siitä, minkä ovat kieltäneet.

      Iso osa uskovaisista vastustaa HNMKY:n avioliittokurssien ajatuksia. Eipäs yleistetä, arvon Kössönöm!

      • Kössönöm

        ohjekirjassa luki näin. En minä sitä keksinyt.


      • JoMN

        eikö sitä raamattua olisi voinut pyhässä hengessä kirjoittaa niin selkeäksi, ettei sitä tarvitsisi aina tulkita?

        Appeni väittää kiven kovaa, että raamatun ovat kirjoittaneet ihmiset, mutta pyhän hengen johdattamana. Jos pyhä henki kerran johdatti, niin eikö samalla olisi voinut johdattaa niin selvästi, ettei jäisi mahdollisuutta erilaisiin tulkintoihin? :-D))))


    • on lain täyttänyt. Ruumillinen kuritus ei tee kenelläkään hyvää vaan turhia haavoja lapsen herkkään sisimpään. Olisi jo aika päästä väkivaltaa ihannoivasta kasvatuksesta eroon.

      • uskikset sitten

        rääkätkö meitä pättömillä jutuillanne. Toiset kuolee nauruun, toiset ahdistuu uskisten jutuista riippuen taustasta.


    • aikansa lapsi

      Kirjoittaja: "Ruumiillinen kurinpito ei merkitse väkivallan harjoittamista"

      - Ei ole koskaan tullut mieleenkään, että rikkoisimme lakia, tai että lasta pitäisi väkivallalla kouluttaa, lapsen fyysisestä rankaisemisesta kirjaan Conscious Marriage yhdessä vaimonsa Terttu Törmän kanssa kirjoittanut Kari Törmä, 68, sanoo. Törmä on ollut jo pari vuotta eläkkeellä HNMKY:n nuorten aikuisten toiminnanjohtajan työstä. HNMKY:n avioliitto-opetustyössä hän ei ole enää mukana.

      Törmä mielestä "ruumiillinen kurinpito", josta kirjassa puhutaan, ei missään nimessä tarkoita väkivallan harjoittamista.

      Törmä sanoo, että 1980-luvulta HNMKY:n avioliittotyön kursseilla ei ole opetettu kasvatuksen malliksi minkäänlaista lapsen ruumiillista kurinpitoa tai kuritusta. Opetus on hänen mukaansa ollut linjassa lain kanssa. Törmä painottaa myös, että avioliittotyön kurssit ovat painottuneet parisuhdeopetukseen.

      "Nyt painottaisin syliin ottamista"

      Törmä sanoo, että nyt hän kirjoittaisi lasten kasvatuksesta toisella tavalla, painottaen kurinpidossa lapsen syliin ottamisen ja puhumisen tärkeyttä.

      Ensiversio Conscious Marriage -kirjasta on kirjoitettu Törmän mukaan 1980-luvulla, jolloin lapsen fyysinen rankaiseminen tuli kielletyksi.

      - Tuon ajan taustaan nähden aineisto on edistyksellistä. Enää en sitä sellaisena pitäisi nykyisen lastenkasvatuksen tietämyksen valossa. Me kirjan kirjoittajatkin olemme aina oman kulttuurimme lapsia. Satoja vuosia kokonaiskulttuurissa opetettiin lapsen fyysistä kuritusta, Törmä toteaa.

      Kari Törmän oma mielipide lasten "ruumiilliseen kurinpitoon" on edelleen hyväksyvä, mutta vain ääritapauksissa. Hyväksyttäväksi ruumiilliseksi kurinpidoksi hän laskisi tällä hetkellä esimerkiksi kevyen tukistuksen tai pienen läimäytyksen.

      - Sekin sopii vain harvinaisille lapsille, jotka eivät opi millään muulla keinoin. Tällaisia lapsia on vain muutamia prosentteja, he ovat ääritapauksia. Jos et saa millään loppumaan esimerkiksi sitä, että lapsi hakkaa toista, jotain on tehtävä, Törmä sanoo.

      http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=4676&Itemid=38

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8731
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3101
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1534
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1066
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1048
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1005
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      63
      968
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      943
    9. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      904
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    Aihe