Hei, olen nyt ajanut 12 ajotuntia, liikenteessä olen ollut kolme kertaa. Vaikeuksia on paljon. En usko saavani inssiä läpi pakollisten ajotuntien jälkeen. Mitenhän pian viimeisen ajotunnin jälkeen inssi on suoritettava. Ajattelen, että jos joku vielä treenaisi minua ennen ajokoetta vaikka siten, että istuisin vieressä ja hän näyttäisi minulle kaikki ajotapahtumat, vilkun käytöt ja ryhmittymiset jne.
Ajot pielessä
Ahdistunut
71112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo, kyllä niitä lisäajotunteja saa olla pakollisten jälkeen jne... Siinä oli joku aika, kuinka pitkään ne ajotunnit on voimassa aina, ja teoriatunneilla sama juttu. Teoriakoe on voimassa aina sen 6kk. Kun sulla on teoriakoe läpi, niin sen 6kk sisään pitäisi mennä inssikin sitten läpi, tai joudut teoriakokeeseen uudelleen.
12 ajotuntia ja vain kolme tuntia liikenteessä? selvennätkö?
Kaikki on hyvin, kunhan et suorita teoriakoettakaan. Silloin teoriakoe ei pääse vanhenemaan.
Autokoulu on velvollinen säilyttämään opetuskorttiasi kymmenen vuotta. Siihen mennessä kun suoritat tutkintosi, niin hyvä on.
ts. viimeisen ajotunnin jälkeen ei ole mitään aikarajaa suorittaa ajokoe. Ja jos olet suorittanut teoriakokeen, on se voimassa puoli vuotta, mutta ei sekään katastrofi ole. Suoritat sen sitten uudestaan (16€)
Ajotunteja saat niin paljon, kuin haluat/opettaja katsoo tarpeelliseksi. Ota huomioon, että ne maksaa. Ihan kuin maksaa tuntityö vaikka putkimiehillä.
En tiedä onko olemassa aikarajaa vai ei kokeen suoritukselle.Mutta jos suorittaa autokoulun (muttei kokeita) ja sitten jää ihmettelemään niin tulee aika jolloin teoriat lakkaavat olemasta "voimassa" joka tarkoittaa että joutuu uusimaan ihan jokaisen jo käydyn teoriatunnin ja maksamaan niistä hinnan...Enkä kyllä usko että ajotunnitkaan ikuisesti on voimassa...
Kyllä tuo ajamisen näyttäminen pitää hoitaa ihan autokoulun ulkopuolella. Pyydä joku tuttu kuskiksi ja kiertelette sitten tutkintopaikan lähistöllä ja mielestäsi vaikeissa risteyksisä.
MUTTA! Henkilö, jolla on kortti, mutta ei opettajantaitoa, saattaa tuhota sen vähänkin, mitä liikenneopettaja on kaaliisi saanut istutettua.
Lainaus "Ajattelen, että jos joku vielä treenaisi minua ennen ajokoetta vaikka siten, että istuisin vieressä ja hän näyttäisi minulle kaikki ajotapahtumat, vilkun käytöt ja ryhmittymiset jne."
EI MISSÄÄN NIMESSÄ! Sinä ajat autoa inssissä ja se ajaminen ei parane istumalla toisen vieressä. Uskon että sinulla on auton perushallinnassa puutteita, ne paranevat AJAMALLA.
Voi siitä jotain hyötyä olla, että istut jonkun toisen kyydissä, lähinnä siinä mielessä, että opit tuntemaan reittejä ja paikkoja, joissa inssisi MAHDOLLISESTI ajetaan. Mielestäni siitä ei voi olla kuin hyötyä, että tuntee vähän etukäteen oman kaupunkinsa/ajoseutunsa hankalia risteyksiä (kenellä kolmiot, miltä kaistalta saa minnekin kääntyä jne..) ja ns. sudenkuoppia eli hankalia paikkoja, kiellettyjä ajosuuntia ym.
Mutta, vaikka itse tunsin melko tarkkaan oman alueeni (siis alueen, jolla ajotunnit pääasiassa tapahtuivat) hankalatkin paikat, inssissä jouduin kuitenkin reitille, jota en ollut ikinä ennen ajanut.
Voi myös käydä niin, että kuskisi ajaa ihan eri tavalla kuin sinua on opetettu ja saatat oppia vain virheellisiä toimintatapoja...
12 ajotuntia on vähän! Yli puolet vielä jäljellä, ja ainakin itellä nuo ajot alko sujumaan huomattavasti paremmin siinä puolen välin jälkeen - tietysti yksilöllistä. Mutta sano opettajalle missä olet epävarma ja mitä et osaa, niin se kyllä neuvoo. Ja jos ajat huonosti niin ei opettaja kyllä yleensä inssiin päästä vaan määrää lisätunteja, itellä tais olla n. 10 lisätuntia.
Ja tottakai auttaa jos istuu jonkun kyydissä ja käy läpi niitä vaikeita paikkoja. Itse tein niin, äiti ajo pari risteystä mun kanssa niin johan selveni. Ja autokoulun jälkeen on hyvä ottaa joku viereen istumaan ja neuvomaan :) Tsemppiä!