Aloitin viuluopinnot aikuisena!

Maijuli

Hei kaikille!

Aloitin musiikkiopinnot rohkaistuna näin aikuisiällä. Löysin ilmoituksen, jonka haluan jakaa muillekin:

Tervetuloa soittamaan Musiikkikoulu MinjArt:n!
Opettajat Sibelius-Akatemiasta tai stadiasta!!!

Opetusta 3-80vuotiaille, alkeista ammattiopintotasoon!

Oppiaineet:
Viulu
Kitara
Teoria
Orkesterit
Viulumuskari
kuoro

Ryhmä-, yksityis- ja kamarimusiikkiopetusta!

Tehokursseja, oppilaskunnanhallitus, virkistyspäiviä!

Kerta-, kuukausi- ja lukukausimaksumahdollisuudet. (15e/50e/250e)

Keskimäärin 1 kpl 60min tunteja maksaa n. 12e ja sivuaineet 5-10e.
Lasten tunnit 30min-(10e/25e/135e.)

Nyt mukaan! Katso kotisivut!

Musiikkikoulu MinjArt
[email protected]
p. 044 5934 930
www.toimisait.com/tmi-minjart

Tämä ilmoitus sai minut innostumaan. Olen nyt 40 nainen ja aloitin viuluopinnot 2kk sitten. Yllätyksekseni olen oppinut muutamassa kuukaudessa jo melodioita, jotka ovat tunnistettavissa. Kappaleet kuulostavat oikein upeilta korviini. Minulle aina sanottiin, ettei aikuisena voi aloittaa musiikkiopintoja ja olen epämusikaalinen. Pötyä! Olen saanut paljon iloa.

Onko kellään muulla samanlaisia kokemuksia`?

-Maija

7

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainostaa!

      .Oletko kyseisen koulun yrittäjä, kun täällä mainostat?

      • läpinäkyvä

        Just. Kuinkakohan mulla ei tule mieleenikään kopioida omasta koulustani hakuilmoitusta yhteystietoineen... En ole ikinä ajatellut, että voisin sitä käyttää ajatusten vaihtoon. Aika jännä juttu.


    • ja heti!!!

      Eikö riitä rahanimijälle opiskelijoita, kun pitää täällä itseään mainostaa? Hyvän opettajan ei tarvitse mainostaa, koska oppilaita tulee muutenkin.

    • Sankonleo

      Hei! Olen itse 20 vuotta ja unelmoinut viulunsoitosta yli kaiken ja viimein aloin keräämään rahaa ja rohkeutta aloittaa. Onko Helsingissä kyseistä koulua?

      • Sankonleo

        Ja soitatko vieläkin?


    • AlexTrande

      Voin kanssa MinjArttia kehua ilomielin! Kävin Minjan tunneilla iästä 5-12 ja tunnelma on rento ja opin todella nopeasti :)

    • Femme5

      Ihanaa! Huippua kun tälläinen on nykyään mahdollista. Aina voi oppia! Pötypuhetta että olisi aloitettava 5 vuotiaana tms. Sama juttu baletin kanssa. Voi aloittaa aikuisena!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4945
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1723
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1566
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1448
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe