Xampplite hidas

Vistassa

Hei!

Teen aivan vaan harrastuksena dynaamisia kotisivuja Joomla!:n avulla omassa kehitysympäristössä omalla koneella. Kehitysympäristö on xampplite.

Xampplite on asennettu ulkoiseen usb-kovalevyyn, Western Digital 60 GB. Eli siis kehitysympäristöä voi siirtää koneesta toiseen.

Kun startaan xamppin Windows XP:ssä sivun avautuminen kestää n. pari sekunttia. Mutta kun siirrän xamppin Windows Vistaan (Home Premium 32 bit) hidastuu nopeus, ja sivun avautuminen kestää n. 10 sekunttia, mikä on aivan liian hidasta.

Onko muilla samoja kokemuksia, ja kuinka serverin saisi nopeammaksi. Olen yrittänyt sulkea ZoneAlarmin, mikä auttaa, sivu latauu n. seitsemässä sekunnissa mutta on vieläkin liian hidas.

3

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksa

      jos haluat että ympäristö käyttäytyy niin kuin serveri, niin hommaa sellanen.

      Joku linux distro maksaa 0€

      Kyllä se Vista sen saa pyörimään, kun laitat 4G muistia ja jonku Core 2 Quad Q6600 prosan.

    • ejjejej

      Siis avaat sivut siinä koneessa missä USB-kiintolevy on (osoite localhost tai 127.0.0.1)? Etkä netin kautta esim 84.x.x.x osotteella. Ja jos yrität tuolla 84.x.x.x ja selaimessasi on proxy päällä, niin silloin sivupyynnöt ja data kiertää netin kautta joka hidastaa huomattavasti varsinkin jos hidas nettiyhteys ja sivut suuria. Ja mikäli toisessa koneessa ei ole proxyasetukset päällä tällöin tuo 84.x.x.x toimii samallatavalla kuin localhost.

      En tuosta Joomlasta tarkemmin tiedä, mutta näkyykö jossain kohti aika jonka serveriltä meni sivu muodostaa? Tuon ajan pitäisi olla < 0.1. Ja jos ei näy ja taitoa löytyy niin voit sen itsekkin lisätä http://fi.php.net/manual/fi/function.microtime.php

      Sillä voipa olla että jostain syystä Xampplite toimii todella hitaasti. Jopa parisekunttia on hidas sivun avauksessa jos puhutaan omasta koneesta.

      Ja milläs koneella asensit tuon Xamppliten?
      Jos sillä millä toimii nopeesti, niin Xampplite on voinut kopioida joitain tiedostoja Windowsin eri hakemistoihin (ainakin PHP ja MySQL erikseen asennettuina tekevät niin), ja noitahan tiedostoja ei Vista koneessa ole. Joten voisit koittaa asentaa Vistasta tuon ja poistaa sen manuaalisesti siten, että jätät nuo Windowsin hakemistoihin kopioidut tiedostot paikoilleen.

      • tarkemmin

        "Siis avaat sivut siinä koneessa missä USB-kiintolevy on (osoite localhost tai 127.0.0.1)?"

        Kyllä, kirjoitan selaimeen "http://localhost/joomla/" [on xamppin alakansiossa].

        Ainakaan selaimessa ei näy sivun muodostamiseen mennyttä aikaa, eikä Jooma!:kaan ole tietääkeseni missään sellaista kohtaa. Joomlan demoversioon voi muuten tutustua täällä: http://demo15.joomlaportal.fi/administrator/ Käyttäjätunnus on "demo" ja salasana myös "demo" (ilman lainausmerkkejä).

        Xampplitea ei asenneta ollenkaan vaan puretaan kiinotolevyn juureen, c:/, d:/ tai mikä se nyt sitten onkin. Serveri startataan xamppin kansiossa olevaa xampp_star-ikonia näpsäyttämällä, mikä startaa Apachen ja mySql:n. Tietääkseni se ei kopioi tai muuta mitään tiedostoja missään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5465
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3578
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3319
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2704
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      37
      2265
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2218
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2156
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1894
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      92
      1804
    Aihe