Ostin kaupasta tuollaista Nordqvistin Formosa Oolong-teetä.Mutta jäi vaan vaivaamaan kuinka usein ja suurina määrinä tuota voi juoda, ilman mitään ikäviä seurauksia?
Laihdutustee
11
8168
Vastaukset
- ja päivittäinen nesteytys
Tietoa teestä
http://www.mainio.net/print.asp?path=1;1132;1136;6817;50166;87806
Minä kiehautan aamulla litran tuota teetä, otan kahteen puolenlitran pulloon mukaan ja kulauttelen askareiden lomassa.
Päivittäin nestettä 1,5 -2 lt mutta se loppu tulnee salaateista, hedelmistä,tuoremehusta jne.
On pysynyt kevyt ja virkeä olo
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/laihdutu.html - suolentoimintaa kiihdyttävää
Apteekki myi ennen vanhaan jotain suolen toimintaa kiihdytävää kasvia.
Mikähän se onkaan? Yliannoksina varmaan myrkyllistä.- neitsyttee
Ainakin se on suolen toimintaa kiihdyttävä, mutta ei liene apteekkituote.
Tuolta löysin: http://yrttiapteekki.com/tuotesivu.php?artno=LT1010 - martinla
"Kiinalaisen perinteen mukaan Pu-erh-teellä on vahvat terveysvaikutteet.
Tee vähentää nälän tunnetta, edistää ruoan sulatusta ja polttaa rasvaa. Näiden ominaisuuksien vuoksi tätä laatua kutsutaan "laihduttajan teeksi". Tee alentaa myös kolesteroliarvoja, tehostaa maksan toimintaa ja poistaa myrkkyjä elimistöstä.
Valmistus:
90-100°C, 6-8 min
Pu-erh on ainoa teelaatu, johon suositellaan laitettavaksi sokeria.
-Ranskalaiset kutsuvat Pu-erh teetä "kauneuden teeksi".
-Japanissa Pu-erh teetä myydään apteekissa."
Monella muullakin teelaadulla väitetään olevan erilaisia terveysvaikutuksia ja tuo yllä oleva kuvaus oli Teetukun http://teetukku.fi/index.php/fi/teekauppa/category/12/pu-erh/puhtaat-teelaadut ilmoituksesta. Tuosta osoitteesta saa melko paljon arvokasta informaatiota ja sieltä voi myös tilata erilaisia teelaatuja. Vilkaisepa tuota linkkiä, niin ehkäpä saat teevinkkiä.
- Normaali
laihdutusteet ovat huijausta.
- Millerin tee
healthymr kirjoitti:
terveellisyydestä on paljon tietoa netissä:
http://www.teekauppa.fi/Teen-terveysvaikutuksetmutta tämän nimeen vannoo moni
http://www.astrologyzine.com/holy-tea-club.shtml
http://www.squidoo.com/teaman
http://www.holy-tea-time.com/holy-tea-instructions.html - 2 vk kuuri
Millerin tee kirjoitti:
mutta tämän nimeen vannoo moni
http://www.astrologyzine.com/holy-tea-club.shtml
http://www.squidoo.com/teaman
http://www.holy-tea-time.com/holy-tea-instructions.htmlSenna Yrttivalmiste, jota käytetään ummetuksen hoitoon yleensä teen muodossa. Sennatee on kasviuute kasveista Cassia angustifolia ja Cassia acutifolia, jotka kasvavat Intiassa ja Egyptissä. Koska senna on luontaisvalmiste, sitä pidetään yleensä vaarattomana. Sennan pitkäaikainen käyttö saattaa kuitenkin aiheuttaa tiettyä riippuvuutta ja aiheuttaa usein ns paksunsuolen melanoosi (katso melanoosi). Melanoosi on sinänsä vaaraton, mutta viime aikoina on esitetty, että siihen saattaisi liittyä hiukan kohonnut paksusuolen syövän riski.
http://www.gastrolab.net/dictfs.htm
http://www.tts.fi/Eliaksenyrttitarha/kasvit/mustaselja.htm
mitään kuureja ei pidä jatkaa yli kahden viikon. 2viikon tauko ja sitten tarvittaessa uudelleen.
http://www.50plus.at/rezepte/sennatee.htm
- jadepisara.fi
Mitä kuitenkin tulee tuohon oolong-teehen, niin sitä voi juoda aivan samaan tapaan kuin mitä hyvänsä muutakin teetä. Siinä on kafeiinia vähemmän kuin keskimääräisessä mustassa teessä. Vähemmän kuin esimerkiksi kahvissa.
- Teenä ajattelin
Senna ei siis ole aivan riskitön luontaistuote ? Tarkoitus oli käyttää sitä laiskaa suolta edistämään, mutta jos arveluttava, pitänee harkita uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244586- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521