Omistan 32' vakioveneen ja olisi tavoitteena osallistua kokeeksi johonkin purjehduskilpailuun, esim Hki-TLL race. Mutta mitä ihan käytännön valmisteluja pitäisi noviisin tehdä etukäteen valmistautuakseen kisaan ja osatakseen käyttäytyä kisoissa. Voitto ei ole tavoite vaan osallistuminen. Löytyikö jokin asiallinen linkki, mistä lähteä purkamaan asiaa. Olen kyllä lukenut Hki-TLL racen ohjeet mutta kaikki käytännön asiat ei vielä ihan selvinneet, ihan jo se että olenko LYS luokassa ja tarvitseeko sen asian eteen tehdä jotain. Miten käyttäytyä löhtölinjalla, miten sinne asettaudutaan yms yms
Purjehduskilpailuun
valmistautuminen
61129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tutustu sääntöihin mahd. hyvin. Ainakin väistämissääntö on hyvä hallita. Jos olet hesan seudulta (miksei muualtakin käy)mene ensin johonkin viikkokisaan. Kopun tiistikset on aikamoisia ryysiksiä, mutta starttaa aluksi varovasti taaempaa. (=ei niin kova tunku). Kopu on yleensä järjestänyt info-illan, ennen kauden alkua. Järjestävät muutenkin hyviä kisoja! Tässä näin aluksi, kyllä ne muut neuvovat lisää... (ainakin ne jotka ei vittuile)Kannattaa mennä starttiviivalle, rautasta puuhaa!!!!!
sen jälkeen homma on kasassa. Tarkkaile muita...
Jos suinkin mahdollista, yritä hankkia gasti, joka on ennenkin ollut. Sillä tavalla minä aloitin.
Helsinki-Tallinna ei ole mikään oikea purjehduskilpailu, vaan ryyppyreissu Tallinnaan.
Starttaaminen on helpoa, ja onnistuu jos on kello
oikeassa ajassa, muut ei juurikaan häiritse, jos
hyvin käy (Lys luku)saat startata yksin.
Jos veneesi on tosiaan vakiovene ja löytyy LYS taulukosta niin mitään toimenpiteitä ei tarvitse tehdä eli mukaan vaan. Ennen kisaa kannattaa kuitenkin kerrata väistämissäännöt. Eipä muuta kuin gastit veneeseen ja menoksi. Muita leppoisia aloittelijoille sopivia kisoja ovat esimerkiksi Emäsalon lenkki ja Espoo-Suursaari -kisa.
Jos vene on vakio, ei LYS-luokassa sen suhteen enempiä tarvita. Ilmoittautuessa kerrotaan vain mahdolliset valinnat purjeiden suhteen, siis spinnu vai ei yms. Ennakkovalmistautumiseksi HTR:ää varten ei tarvita juurikaan edes sääntöjen lukua, kun enin osa kisasta on pimeässä meriteiden sääntöjen mukaan. Aamua varten on silti hyvä tietää pari päällimmäistä sääntöä, jotka mahtuvat yhdelle sivulle. Näitä ei kannata ylikorostaa, mutta ei täysin unohtaakaan.
Veneestä kannattaa kantaa jo tuotakin kisaa varten ylimääräinen tavara pois keulasta ja loput siirretään salongin lattialle. Starttilinjaa on tosiaan hyvä käydä harjoittelemassa jossain viikkokisoissa. Oleellista on lähinnä olla lähtöaikaan lähellä linjaa vapaissa tuulissa ja vauhdissa. Siitä eteenpäin vain tarkkaa purjehdusta maaliin saakka. Täysillä perille asti, vaikka matkalla jo tuntuisi menneen pipariksi, sijoitukset jaetaan vasta maalissa.
Viikkokisojen ohella hyviä harjoitustapahtumia ovat monet pienet kisat, kuten Itäsyndikaatin sarja ja vastaavat. Hyvää koottua tietoa ei taida olla muualla kuin kilpailukalenterissa. Itäsyndikaatin osalta paras tietolähde on ehkä Marjaniemen Purjehtijoiden nettisivut. Viikkokisoista täällä on aika ajoin keskusteltu ja haulla löytää tietoa.
Missään ei opi niin hyvin kisaamaan kuin kisoissa. Se onkin paras linkki, jonka osaan antaa. Vain yksi varoituksen sana sen suhteen; se on addiktoivaa.