XP eheytys

Win 98:ssa piti rullaavat ohjelmat sulkee, ennen ScanDisciä ja eheytystä. Eli tää CTRL, Alt ja del...sillähän ei onnistu XP:ssä. Pitääkö se tässä versiossa sulkee ja jos niin miten se onnistuu. Kiitos ystävällisille ihmisille.
4341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä itselläni ctrl-alt-del:illä pääsee Task Manageriin? Mutta ctrl-shift-esc:illä ainakin pitäis päästä, sitä käytän yleensä itse. Ellei sekään toimi, käynnistä C:WINDOWSsystem32 kansiosta "taskmgr.exe"

Sitä kuinka tarpeellista/vaarallista tuo XP:ssä on, en oikein tiedä. Olen itse paahtanut aina DefRagit mitään sammuttelematta ja kaikki toimii. Yllättävänkin hyvin Windowsiksi. Kannattahan ne silti sulkea.

t. F

Äänestä

XP eheytys toimii vaikka et pysäyttelisikään ohjelmia, XP:n eheytys osaa tehdä sen itse.
Eli laita vaan eheytys menemään niin se onnistuu paljon helpommin ja nopeammin kuin aiemmissa käyttis versioissa.

Äänestä
  • Joo, näinhän se näyttää olevan hyvin eheyttää vaikka on ohjelmat päällä. Kiitti ja kesän jatkoja.

    Äänestä

  • Joo, näinhän se näyttää olevan hyvin eheyttää vaikka on ohjelmat päällä. Kiitti ja kesän jatkoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nöpönalle kirjoitti:

Win 98:ssa piti rullaavat ohjelmat sulkee, ennen ScanDisciä ja eheytystä. Eli tää CTRL, Alt ja del...sillähän ei onnistu XP:ssä. Pitääkö se tässä versiossa sulkee ja jos niin miten se onnistuu. Kiitos ystävällisille ihmisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu