Meillä 6 v lapsi oksentelee silloin tällöin lähinnä iltaisin iltapalan jälkeen. Yksityislääkärillä selvitetään parhaillaan, mistä on kyse (ummetus, diabetes, kilpirauhanen..) Onko jollain vastaavasta kokemusta?
toistuva oksentelu
3
10282
Vastaukset
- pilvilinna2
En tieda koko taudista oikeastaan viela paljonkaan mutta lueskelin just noita refluksi lapsien aideilta tulleita viesteja ja kummasti tuntuvat meidankin tyton oireet sopivan tahan tautiin. Pista hakusanaksi "refluksi" ja ehka loydat jotain mika pistaa miettimaan voisiko olla kysymys tasta taudista. Meidan tytto on myos tutkimuksissa mutta tuosta refluksista ei ollut viela puhetta ollenkaan. Otan asian esille seuraavalla laakari kaynnilla ja meinaan kylla pyytaa suoraan lahetteen kunnon tutkimuksiin.
Meidan tytto on vasta 3v mutta hapanta mahanestetta / ruokaa nousee ylos leikkiessa ja nyt on pari kertaa neiti oksentanut yolla ihan ilman mitaan erityista syyta. Han valittaa ensin mahakipuja ja noin tunti sen jalkeen tulee oksennus. Viimeksi han oksensi vain yhden kerran ja jatkoi sitten unia. Aamulla tytto oli ihan normaali, kuumettakaan ei ollut. Ehkapa ruokavaliossakin olisi siis tarkastamista, jos vaikka pieni maha ei sulata viela ihan kaikkea ja kyllahan sen tietaa itsekkin ettei tunne ole mukava jos mahassa kiertaa.
Mukaa kevaan odettelua teille ja toivottavasti saatte syyn selville teidan tyton huonoon oloon.- alkuperäinen oksentelija
Joo, olen kuullut refluksista aikaisemmin, mutta toistaiseksi lääkärit (2 kpl) ovat puhuneet ummetuksesta ja siitä, että otetaan perustutkimukset ensin. Täytyypä ottaa sekin puheeksi, jos ei selviä mitään. En olisi muistanut tällaista. Mutta ihan omituista tämä on ja alkoi joulun jälkeen eli ei ole ennen oksennellut muuta kuin vatsataudissa. Voisikohan vaan syödä liikaa kun ruoka tahtoo maistua erittäin runsain mitoin..? Toivottavasti ei kuitenkaan ole diabetes tms, vähän kyllä huolestuttaa. No huomenna mennään labraan. Hyvää kevättä myös teille ja toivottavasti teilläkin selviää, mistä on kyse. Omituista oli myös kuulla tänään aikuiselta ystävältäni, että hänelläkin on alkanut oksentelu joulun jälkeen ja myös hänellä tutkitaan syytä. Voiko olla kuitenkin jokin pöpö, mutta harvinaisen kauan kestää?
- pilvilinna2
alkuperäinen oksentelija kirjoitti:
Joo, olen kuullut refluksista aikaisemmin, mutta toistaiseksi lääkärit (2 kpl) ovat puhuneet ummetuksesta ja siitä, että otetaan perustutkimukset ensin. Täytyypä ottaa sekin puheeksi, jos ei selviä mitään. En olisi muistanut tällaista. Mutta ihan omituista tämä on ja alkoi joulun jälkeen eli ei ole ennen oksennellut muuta kuin vatsataudissa. Voisikohan vaan syödä liikaa kun ruoka tahtoo maistua erittäin runsain mitoin..? Toivottavasti ei kuitenkaan ole diabetes tms, vähän kyllä huolestuttaa. No huomenna mennään labraan. Hyvää kevättä myös teille ja toivottavasti teilläkin selviää, mistä on kyse. Omituista oli myös kuulla tänään aikuiselta ystävältäni, että hänelläkin on alkanut oksentelu joulun jälkeen ja myös hänellä tutkitaan syytä. Voiko olla kuitenkin jokin pöpö, mutta harvinaisen kauan kestää?
Aikaa on kulunut edellisestä viestistä mutta ajattelin, että laitan kuitenkin lyhyesti mitä meidän pikku neidin oksentelulle kuuluu. Tapaustahan tutkittiin ja tutkittiin eikä mitään löytynyt. Viikko sairaalassa, lukuisia kakkanäytteitä, pään magneettikuvaus, epilepsia kokeet, mahan/suoliston varjoaine kuvaus etc.
Kunnes, meidän naapurin vanha herra on lääkäri joka on erikoistunut luonnonlääketieteeseen ja käyttää tutkimuksissa apuna verikoetta nimeltään Bluttest nach Dr. Aschof. Tässä kokeessa paljastui, että meidän tytöllä on parasiitteja, tarkemmin sanottuna Giardia Lamblia parasiitteja. Mistä ne ovat peräisin... ei aavistustakaan... ehkä etelän matkalta tai jostain lähempää. Tutkimustulos vahvistettiin kakkanäytteestä ja yllätys yllätys, myös 1 1/2 vuotta vanhempi sisar oli saanut tartunnan mutta hänellä ei ollut mitään oireita. Antibiootit syötiin ja oksentelu loppui siihen. Nuo Lambliat ovat siitä kiusallisia ettei niitä näy normaalissa kakkanäytteessä vaan avuksi tarvitaan nk. kristallisointi (näin ainakin mulle asia selvitettiin). Eli, tällaista siis meillä, toivottasti teilläkin asia selvisi.
Mukavaa talven jatkoa !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1625011Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203611Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1623419Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382917Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1072679Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie282058Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191905Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky111789Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1551522Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111502