Meillä 6 v lapsi oksentelee silloin tällöin lähinnä iltaisin iltapalan jälkeen. Yksityislääkärillä selvitetään parhaillaan, mistä on kyse (ummetus, diabetes, kilpirauhanen..) Onko jollain vastaavasta kokemusta?
toistuva oksentelu
3
9999
Vastaukset
- pilvilinna2
En tieda koko taudista oikeastaan viela paljonkaan mutta lueskelin just noita refluksi lapsien aideilta tulleita viesteja ja kummasti tuntuvat meidankin tyton oireet sopivan tahan tautiin. Pista hakusanaksi "refluksi" ja ehka loydat jotain mika pistaa miettimaan voisiko olla kysymys tasta taudista. Meidan tytto on myos tutkimuksissa mutta tuosta refluksista ei ollut viela puhetta ollenkaan. Otan asian esille seuraavalla laakari kaynnilla ja meinaan kylla pyytaa suoraan lahetteen kunnon tutkimuksiin.
Meidan tytto on vasta 3v mutta hapanta mahanestetta / ruokaa nousee ylos leikkiessa ja nyt on pari kertaa neiti oksentanut yolla ihan ilman mitaan erityista syyta. Han valittaa ensin mahakipuja ja noin tunti sen jalkeen tulee oksennus. Viimeksi han oksensi vain yhden kerran ja jatkoi sitten unia. Aamulla tytto oli ihan normaali, kuumettakaan ei ollut. Ehkapa ruokavaliossakin olisi siis tarkastamista, jos vaikka pieni maha ei sulata viela ihan kaikkea ja kyllahan sen tietaa itsekkin ettei tunne ole mukava jos mahassa kiertaa.
Mukaa kevaan odettelua teille ja toivottavasti saatte syyn selville teidan tyton huonoon oloon.- alkuperäinen oksentelija
Joo, olen kuullut refluksista aikaisemmin, mutta toistaiseksi lääkärit (2 kpl) ovat puhuneet ummetuksesta ja siitä, että otetaan perustutkimukset ensin. Täytyypä ottaa sekin puheeksi, jos ei selviä mitään. En olisi muistanut tällaista. Mutta ihan omituista tämä on ja alkoi joulun jälkeen eli ei ole ennen oksennellut muuta kuin vatsataudissa. Voisikohan vaan syödä liikaa kun ruoka tahtoo maistua erittäin runsain mitoin..? Toivottavasti ei kuitenkaan ole diabetes tms, vähän kyllä huolestuttaa. No huomenna mennään labraan. Hyvää kevättä myös teille ja toivottavasti teilläkin selviää, mistä on kyse. Omituista oli myös kuulla tänään aikuiselta ystävältäni, että hänelläkin on alkanut oksentelu joulun jälkeen ja myös hänellä tutkitaan syytä. Voiko olla kuitenkin jokin pöpö, mutta harvinaisen kauan kestää?
- pilvilinna2
alkuperäinen oksentelija kirjoitti:
Joo, olen kuullut refluksista aikaisemmin, mutta toistaiseksi lääkärit (2 kpl) ovat puhuneet ummetuksesta ja siitä, että otetaan perustutkimukset ensin. Täytyypä ottaa sekin puheeksi, jos ei selviä mitään. En olisi muistanut tällaista. Mutta ihan omituista tämä on ja alkoi joulun jälkeen eli ei ole ennen oksennellut muuta kuin vatsataudissa. Voisikohan vaan syödä liikaa kun ruoka tahtoo maistua erittäin runsain mitoin..? Toivottavasti ei kuitenkaan ole diabetes tms, vähän kyllä huolestuttaa. No huomenna mennään labraan. Hyvää kevättä myös teille ja toivottavasti teilläkin selviää, mistä on kyse. Omituista oli myös kuulla tänään aikuiselta ystävältäni, että hänelläkin on alkanut oksentelu joulun jälkeen ja myös hänellä tutkitaan syytä. Voiko olla kuitenkin jokin pöpö, mutta harvinaisen kauan kestää?
Aikaa on kulunut edellisestä viestistä mutta ajattelin, että laitan kuitenkin lyhyesti mitä meidän pikku neidin oksentelulle kuuluu. Tapaustahan tutkittiin ja tutkittiin eikä mitään löytynyt. Viikko sairaalassa, lukuisia kakkanäytteitä, pään magneettikuvaus, epilepsia kokeet, mahan/suoliston varjoaine kuvaus etc.
Kunnes, meidän naapurin vanha herra on lääkäri joka on erikoistunut luonnonlääketieteeseen ja käyttää tutkimuksissa apuna verikoetta nimeltään Bluttest nach Dr. Aschof. Tässä kokeessa paljastui, että meidän tytöllä on parasiitteja, tarkemmin sanottuna Giardia Lamblia parasiitteja. Mistä ne ovat peräisin... ei aavistustakaan... ehkä etelän matkalta tai jostain lähempää. Tutkimustulos vahvistettiin kakkanäytteestä ja yllätys yllätys, myös 1 1/2 vuotta vanhempi sisar oli saanut tartunnan mutta hänellä ei ollut mitään oireita. Antibiootit syötiin ja oksentelu loppui siihen. Nuo Lambliat ovat siitä kiusallisia ettei niitä näy normaalissa kakkanäytteessä vaan avuksi tarvitaan nk. kristallisointi (näin ainakin mulle asia selvitettiin). Eli, tällaista siis meillä, toivottasti teilläkin asia selvisi.
Mukavaa talven jatkoa !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675