Kokemukset väliltä

Hki-oulu

Hieman vielä keskusteluun aiheesta "(mulkut) ohittejat". Ajoin tässä viikon sisällä Ouluun ja takaisin ja kyllä tällä matkallakin meni kusipäisimmän ohittajan titteli volvolle.

Kiitos erityisesti sinulle musta S60, joka kiilasit eteen ja sain tehdä kärryn kanssa tiukan jarrutuksen. Väliä jäi noin legendaarinen hesari.

Tämän ohituksen jälkeen ei mennyt pitkään kun Novassakin joku soitti ja kertoi volvosta, joka oli vienyt ohituksessa toiselta peilin.

5

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tyypillistä!! Itselle kävi sama Kehä 3:n rampissa. Tulin alas rampista ruuhkaan Kirkkonummen tielle ja jono mateli kävelyvauhtia. Jonossa oli rako, johon ajattelin mennä mutta ei onnistunutkaan. Mustalla V70 Volvolla ajava nainen kiihdytti välin kiinni ja kolari oli todella lähellä. No väistin pientareelle ja tämä eukko vain veti täysillä ohi? Sen verran protestoin että ajoin sumarit ja pitkät päällä tämän idiootin perässä seuraavan pari kilsaa... Vitjat mitä ääliöitä täällä Suomessa liikkuu, kannattais käydä vaikka Saksassa ruuhka-ajamisen oppitunnilla!!

    • Hannu

      Se on valitettavasti moneen kertaan todettu, että Volvoilu yhdistyy kusipäisyyteen. Tuskin ihmiset nyt näin useasti asian ottavat esille, jos tässä ei mitään todenperäisyyttä olisi. Varmasti suuri osa autoilijoista yhtyy meidän näkemykseen. Onhan niitä tietysti joka merkeissä, mutta kyllä suurin yksittäinen merkkiryhmä kohdistuu Volvoon. Toisaalta kalliilla merkeillä ajavat, esim MB, en ole vastaava huomannut. Ehkä oikeiden rahaihmisten ei tarvitse päteä.

      • peeaa

        ole muilla merkeillä, esim MB:llä samoja kusipäitä liikkeellä?
        Voin ystävällisesti sanoa, että on.
        Ei ole kuin pari viikkoa kun ajelimme eukkoni kanssa (volvolla) kohti Kajaania.
        Yhtäkkiä pyyhkäisee mese sivulle, vaikka vastaantulijoita on kaksikin kappaletta, joista toinen asuntoauto.Meinasi lörähtää aamulääkkeet haarakiilaan kerralla säikähdyksestä. Mersu veteli ihan pokkana 140 lasissa vastaantulijoista välittämättä väärällä kaistalla.
        Toki ilmoitin poliisille tästä, mutta en sillä sano, että mesen kuski on ainut kusipää, kyllä niitä on joka merkille omansa riittänyt.
        Eikö liikenteessä mene jo ihan tarpeeksi ihmishenkiä, vieläkö pitää leikkimällä niitä tehdä lisää? Kyllä mielestäni sinne sopii joa ainut merkki ihan sopuisasti, kun vain hetken miettii asioiden järjestyksiä.


    • eero

      Tutulta todellakin kuullostaa. Ilmeisesti ilmiö on korostunut piirimyyjien vaihdettua autonsa uusiin V70 malleihin. Nyt suurin osa ääliöistä näyttää olevan juuri kännykkään puhuvia kaupparatsuja.

    • jussi

      itse olen huomannut muutaman kerran parit varsinkin tuunanut T4 -kuskin joka huitelee menemään kuin euroopan omistaja maailma hienoimalla autolla.Madallettu, isoilla vanteilla oleva S40 T4 ja mustat ikkunakalvot -yhdistelmä!

      Viimeksi viikonloppuna Porista Helsinkiin, tehtiin pari ohitus peräkkäin ja T4 roikkuu aivan perässä kiinni,kisaa ehdottomassa varmaan.Lopulta oli pakko heittää jarrut kiinni niin että kaveri osaa jättää väliä. Siitä kaveri hiiltyi ja lähti aivan sokkona mutkaan ohi....huhhuuhh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      657
      8035
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2310
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2237
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1809
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1315
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1245
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1195
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      856
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      851
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      773
    Aihe