Suomalaiset ovat kaiken aikaa hiljaisen sodankäynnin kohteina. Sotavälineinä ovat nyt suuryhtiöiden osakkeet. Hyökkääjänä on viime vuosina ollut pääasiassa Ruotsi, joka edelleen potee kiukkua siitä, että se 200 vuotta sitten menetti parhaan maakuntansa eli Itämaan eli Suomen. Myös Tanska, Norja ja Islanti pyrkivät korppien tavoin saaliinjaolle.
Aluevaltauksin kuuluvat jo Nordea, Sampopankki, Sonera ja hyvin moni teollisuuslaitos. Pankit ja vakuutusyhtiöt ovat luonnollinen kohde, koska niitä valtaamalla työntekijöiden työn tulosten ja omaisuuksien siirto uusille omistajille voidaan suorittaa tavalla, jota kansalaiset eivät kovin helposti ymmärrä.
Nyt on menossa TietoEnator. Kuka muistaa, mistä TietoEnator sai alkunsa? Sehän oli 1960-luvun lopulta alkaen Tietotehdas Oy ja Valtion Tietokonekeskus, joihin veronmaksajien rahoja upotettiin miljarditolkulla. Yhtiö on vuosikymmenten aikana koonnut hirvittävän suuren tietopotentiaalin. Yhtiön salaisuuksien joukossa on kaikkien suomalaisten perustiedot pitkiltä ajoilta. Yhtiön vastuulla on mm. suuri osa Suomen IT-infrastruktuuria. Fuusio ruotsalaisen nuoren Enatorin kanssa oli 1990-luvulla ensimmäinen askel siirryttäessä kohti länttä.
TietoEnator mainostaa, että se "on ensimmäisen kerran listattu yhdeksi maailman sadasta vastuullisimmista yrityksistä. Ns. Global 100 -lista julkistettiin viime viikolla Maailman talousfoorumin kokouksen yhteydessä Davosissa, Sveitsissä." Tästä huolimatta yhtiön osakkeiden arvoa on onnistuttu nakertamaan alaspäin. Mistä on kyse? Onko tässä ollut ostotarjouksen vuoksi tietoinen peli käynnissä?
TietoEnatorin johto on tosin oivaltanut ruotsalaisten tekemän valtausyrityksen vihamieliseksi, mutta yhtiön johto saattaa osoittautua voimattomaksi. Ja lieneekö kyse vain siitä tavanomaisesta vikinästä. Mielipide muuttuu helposti, jos takinkäännöksen palkkiona myönnetään hallintovaltaa käyttäville miljoonaoptioita. Väkeä tullaan vähentämään Suomessa jatkossa ilmeisesti nykyisiä potkuja enemmänkin. Jäljelle jääneille jää vastuu voittojen maksimoinnista hampaat irvissä. Myös laadussa on alettu tinkiä, minkä mm. valtion tilintarkastajien raportti kertoi.
Mukana TietoEnatorin valtauksessa on luonnollisesti - kuten aina - myös suomalaisia henkilöitä. Heitä ei kansallisomaisuuden siirto naapurimaihin lainkaan kiinnosta, jos heidän henkilökohtainen rahakirstunsa saa jälleen Roope Ankan rahasammion kokoisen lisän. Yksilön etu on vihdoin ohittanut meidän yhteisen etumme.
Älköön kukaan antako hämätä itseään sillä, että tämähän on muka vain globaalistumista eikä sille voi mitään tai että globaalistuminen oauttaa meitä kaikkia. Globaalistumisella on kuitenkin tavattoman monia tapoja toteutua. Pääomilla leikittelevät keinottelijat, joiden ääni kuuluu voimallisimmin, puolustavat tietenkin juuri sellaista globaalistumista, jossa heidän henkilökohtainen etunsa toteutuu.
Globaalijumalan verisellä alttarilla jonkun pienen Suomen täydellinenkään uhraaminen tai tuhoaminen pääoman liikkeiden eduksi ei ole edes uutisarvoinen asia. Mikä tahansa globaalistuminen ei siis ole meille suotavaa eikä tervettä. Tämän tietävät kaikki talouden asiantuntijat.
Kansallisuusomaisuus katoaa
Työntekijä_vain
1
2333
Vastaukset 1
- luopumaan
Tietoenatorin osakkeistani millä hinnalla tahansa, sillä en usko yhtiön elinkelpoisuuteen. Olen tekemisissä firman kanssa lähes päivittäin, olen ollut siellä työssäkin, ja tunne firman jo vuosikymmenien takaa. Omistukseni on niin pieni, ettei se hetkauta mitään mihinkään suuntaan, mutta toivon osakkeiden päätyvän ulkomaiselle omistajalle, joka liittää osan tietotaidosta osaksi suurempaa konsernia ja siirtää suurimman osan työpaikoista jonnekin halvempiin maihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2361449Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2671024Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan93781Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713- 109609
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40481
- 31471
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺47441Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407- 30403
- 27400
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381