Voiko pellavasiemenlimaa antaa koiralle?

Heikkulis

Kun pellavasiemenöljyä annetaan usein koirille, niin voiko pellavasiemenrouheesta tehtyä "limaa" (eli rouhetta joka on sekoitettu veteen ja annettu turvota tarpeeksi kauan) antaa koirille?

Kuulin tänään, ettei pellavasiemenlimaa saa antaa koirille, että se mukamas heikentäisi ravintoaineiden imeytymistä ja laihduttaisi koiraa. Onko todella näin?

Miksi sitten pellavasiemenöljyä saa antaa? Eikö se ole lähes sama asia?

2

1790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ********

      pellavansiemenlimahan on ulostuslääkettä tai siis ummetuksesta kärsiville sitä annetaan! miksi sitä pitäisi antaa koiralle? ei se saa siitä mitään tärkeää? ja ulosteen pitää olla jämäkkää jotta anaalirauhaset tyhjenee. pellava tosiaan saattaa aiheuttaa ripulia ettei ravinto ehdi imeytyä.

      Öljy ei aiheuta ripulia tai edistä suolen toimintaa. Siinä on hyviä rasvahappoja joiden avulla iho ja turkki pysyy paremmassa kunnossa. Itsekin otan sitä päivittäin.

      Lima ja öljy ovat siis aivan eri asiat! Pellavassa itsessään on myrkyllistä kadmiumia mutta öljyssä ei, siitä se puhdistuu pois. Tämän vuoksi esim. raskaana oleville ei suositella pellavansiemenrouhetta. Pusseissa on muutenkin käyttösuositus eli max. 2 rkl/vrk.

    • Intoemo

      Olen lukenut ihan hiljattain, että koirallekin voi esim. ummetukseen antaa pellavansiemenlimaa, mutta itse en ole kokeillut, kun omalla vatsa on aina kunnossa (koputtaa puupäätä kolmesti...:])

      Ei siinä mitään myrkyllistä koiralle ole, mutta jos ei ole mitään ongelmia, niin ei koira sitä tarvitse. Yleisimpiin vatsantoimintaongelmiin auttaa parhaiten raaka, tuore jauheliha ja hapanmaitotuotteet pieninä määrinä aloittaen. Niillä saa maitohappotasapainon kuntoon. Niitä kun syöttää säännöllisesti, niin koira sietää helpolla myös tuoreluut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4125
    2. 61
      3369
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3073
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3034
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      195
      2078
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2041
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe