hassu kysymys juu
mutta oon 16 vuotias ja kaljuuntuminen pelottaa kun sitä on suvusssa. mut toisaalta oon homo enkä mikään maailman miehekkäin sellanen :oDDD niin onkohan mulla pienemmät mahollisuudet moiseen?
mutta oon 16 vuotias ja kaljuuntuminen pelottaa kun sitä on suvusssa. mut toisaalta oon homo enkä mikään maailman miehekkäin sellanen :oDDD niin onkohan mulla pienemmät mahollisuudet moiseen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
vai pelleiletkö.
Mutta seksuaalisella suuntautumisella ei ole mitään vaikutusta hiustenlähtöön.
Eikä homoudellasi ole mitään tekemistä "miehuutesi" kanssa muutenkuin käyttäytymisessä mahdollisesti.
Kaljuuntuminen on geeneissäsi jos se on, siihen ei voi vaikuttaa muuten kuin välttämällä asioita jotka saattaisivat tämän kaljuuntumisen aloittaa, mikä periaatteessa on mahdotonta.
Eli jos tulet kaljuuntumaan, niin sitten kaljuunnut, olit sitten halkoja hakkaamassa MIEHISESTI tai sitten kulmakarvoja nyppimässä. :)
hiukan vanhempi mutta muakin hiukan on aina huolestuttanu että tulenko kaljuuntumaan.
en kuitenkaan vieläkään ole kaljuuntunut vaikka kai olisi pitänyt.. ainakin ennusteiden mukaan. välillä nimittäin näytti että multa hiuksia lähti tosi paljon, silloin olin 13-14-vuotias. isänikin on kalju ja suunta vaikutti aika selvältä. kävin yksityislääkärillä juttelemassa ja se anto sellasen biotiinireseptin (biotiini on b-ryhmän yksi vitamiini joka vaikuttaa hiuksiin). tukka tuuhentu aika lailla ja hiustenlähtö loppu. sitten se taas jatku jotai vuoden päästä. kokeilin jotain toista litkua ja kyllä sekin vaikutti jotain. nyt on 10 vuotta kulunut ja onhan tuo tukka vieläkin ja aika tuuhea.
eli kyllä se ravinto vaikuttaa siihen miten nopeesti se lähtee. jos et saa proteiinia ravinnosta riittävästi, sekin voi sitä aiheuttaa.
Niin, valitettavasti vain nämä biotiinit sun muut hölynpölyt eivät vaikuta PERINNÖLLISEEN hiustenlähtöön, vaan ainoastaan jonkin hivenaineen tai vitamiinin puutteesta johtuvaan hiustenlähtöön. Jos olet oikeasti kaljuuntumassa perinnöllisesti niin ei sitä helvetti millään vitamiineilla pysäytetä, se on varma.