Moi!
Elikkä minulla olisi ongelma asentaa internet kannettavaan tietokoneeseen HP PAVILION dv2000.
Itselläni on tässä pöytäkoneessa Telewellin IA-300A verkkokortti, joka on toiminnut moitteetta. Olen yrittänyt liittää kannettavan tietokoneen 1394-verkkosovittimesta piuhan kiinni seinään, mutta mitään ei tapahdu vaikka yritän jotain omaa säätää. Siis piuha kyllä menee seinään mutta netti ei toimi.
Katsoin, että tässä minun pöytäkoneen verkkokortissani TW IA-300A on toinen reikä verkkopiuhalle, voisiko olla mahdollista saada toimimaan kannettavan netti niin , että liittäisin verkkopiuhan kannettavasta pöytäkoneeseeni?
Jos ei ole mahdollista niin voisiko joku auttaa minua ratkaisemaan tämän ongelman mahdollisimman kätevästi tai vaikeasti :)
Kiitos.
Ongelma
4
467
Vastaukset
- Olisi.
Vaihtaa koko modeemi irralliseen 4-ulosottoiseen ja laittaa molemmat koneet siihen verkkokaapelilla kiinni.
En oikein päässy selvyyten selityksestäsi, mutta periaatteessa se on mahdollinen, tosin huono vaihtoehto.
Jos ketjutat koneet toisiinsa niin silloin sinun pitää pitää molemmat koneet auki, kun käytät kakkoskonetta.
Jos hankit uuden reitittimellä varustetun modeemin ja liitä koneet verkkokorttiensa kautta modeemiin niin saa molemmat koneet samaan aikaan tai erikseen nettiin. Tuollainen modeemi ei tarvitse mitään ohjaimia, vaan se toimii itsenäisesti.
Älä missään nimessä hanki USB-laitetta, vaan Ethernet liitäntäinen.
Kauppias auttaa.
Tuollaiset purkit sisältää myös palomuurin. vielä jossain kolmannessakin paikassa? Toistaiseksi bongattu kahdesta. Menin jopa halpaan ja vastasin, vaikka en tietenkään periaatteesta vastaa massapostaajien kysymyksiin. Massapostitus on kiellettyä.
- Poro1
älä kylvä sitä kysymystä ympäriinsä, kun et saa vastauksia heti. Nyt et edes tiedä millä palstalla sinulle on JO vastattu.
Jos kannettavasta menee piuha suoraan seinään niin sitten olet laittanut vanhan 56k puhelinmodeemin piuhan kiinni. Tavallisesta verkkokortista ei saa suoraan seinään piuhaa vaan se pitää laittaa modeemiin kiinni - joka lienee tässä tapauksessa siinä toisessa koneessa oleva sisäinen adsl modeemi. Pääsisit paljon helpommalla kun hommaisit ulkoisen modeemin jossa ainakin 4 paikkaa koneille...
Ja jos todella vaan kiusoittelet niin sitten olet kohta bannattu...
:)- raskee-2
Juu tuo noin nyt ymmärsin asian. Hommaan zyxelin tai a-linkin modeemiboksin. Kiitoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808316
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264518- 504088
- 513365
- 513106
- 502860
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262546- 312139
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382003- 291996