haluaisin ulkomaille viinitilalle töihin esim. poimimaan rypäleitä, mutta en tiedä miten sellaiselle pääsee tai minne kannattaa lähteä. Apua??
Viinitilalle töihin
4
4360
Vastaukset
- viininläträäjä
kyllä nykyään viinitiloilla rypäleet poimitaan koneellisesti, joten traktorinajotaito on paikallaan.
- voit päästä
keräämään rypäleitä ja tekemään muitakin tilan töitä, väite kerätään koneellisesti ei pidä kokonaisuudessaan paikkaansa, aika monet rypäleet kerätään rinteiltä joilta se on tehtävä käsin. Myös osa tasamaan rypäleistäkin kerätään käsin ja onhan siellä muitakin töitä.
Uskoisin, että viiniseuratkin voivat auttaa asiassa. - koneellistettu
voit päästä kirjoitti:
keräämään rypäleitä ja tekemään muitakin tilan töitä, väite kerätään koneellisesti ei pidä kokonaisuudessaan paikkaansa, aika monet rypäleet kerätään rinteiltä joilta se on tehtävä käsin. Myös osa tasamaan rypäleistäkin kerätään käsin ja onhan siellä muitakin töitä.
Uskoisin, että viiniseuratkin voivat auttaa asiassa.Ranskassa ei ainakaan ole kokonaan koneellistettu viininkorjuuta. Korkeilta ja jyrkiltä rinteiltäkin kyllä pystyy korjaamaan rypäleitä niillä kapeilla pikkutraktoreilla, jos haluaa.
Tiedän useita korkealaatuisia viinitiloja, jotka poimivat käsin siitä syystä, että haluavat valita korjaamansa rypäleet, ainakin heidän parhaissa viineissään. Mutta näihin tiloihin ei oteta kuin ammattilaisia poimimaan.
Joitakin pikkutiloja on Alsacessa, joihin voisi päästä edelleenkin. Myös Vouvrayssa on muutama tila, joka ottaa ulkomaalaisia poimimaan, vaikka tunnetuimmat eivät otakaan.
Kannattaa ottaa vaikka turistoimistoihin (office de tourisme) yhteyttä ja kysyä.
- ranskasta
esimerkiksi Les Cuntin viinitilala, josta useimmat viinimaisterit hakevat kutkuttavan makuoppinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924706Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133892Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2023758Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791318- 1301202
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1591173- 531075
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924