Viinitilalle töihin

interested

haluaisin ulkomaille viinitilalle töihin esim. poimimaan rypäleitä, mutta en tiedä miten sellaiselle pääsee tai minne kannattaa lähteä. Apua??

4

4456

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viininläträäjä

      kyllä nykyään viinitiloilla rypäleet poimitaan koneellisesti, joten traktorinajotaito on paikallaan.

      • voit päästä

        keräämään rypäleitä ja tekemään muitakin tilan töitä, väite kerätään koneellisesti ei pidä kokonaisuudessaan paikkaansa, aika monet rypäleet kerätään rinteiltä joilta se on tehtävä käsin. Myös osa tasamaan rypäleistäkin kerätään käsin ja onhan siellä muitakin töitä.

        Uskoisin, että viiniseuratkin voivat auttaa asiassa.


      • koneellistettu
        voit päästä kirjoitti:

        keräämään rypäleitä ja tekemään muitakin tilan töitä, väite kerätään koneellisesti ei pidä kokonaisuudessaan paikkaansa, aika monet rypäleet kerätään rinteiltä joilta se on tehtävä käsin. Myös osa tasamaan rypäleistäkin kerätään käsin ja onhan siellä muitakin töitä.

        Uskoisin, että viiniseuratkin voivat auttaa asiassa.

        Ranskassa ei ainakaan ole kokonaan koneellistettu viininkorjuuta. Korkeilta ja jyrkiltä rinteiltäkin kyllä pystyy korjaamaan rypäleitä niillä kapeilla pikkutraktoreilla, jos haluaa.

        Tiedän useita korkealaatuisia viinitiloja, jotka poimivat käsin siitä syystä, että haluavat valita korjaamansa rypäleet, ainakin heidän parhaissa viineissään. Mutta näihin tiloihin ei oteta kuin ammattilaisia poimimaan.

        Joitakin pikkutiloja on Alsacessa, joihin voisi päästä edelleenkin. Myös Vouvrayssa on muutama tila, joka ottaa ulkomaalaisia poimimaan, vaikka tunnetuimmat eivät otakaan.

        Kannattaa ottaa vaikka turistoimistoihin (office de tourisme) yhteyttä ja kysyä.


    • ranskasta

      esimerkiksi Les Cuntin viinitilala, josta useimmat viinimaisterit hakevat kutkuttavan makuoppinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2416
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1501
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      643
      1016
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe