Vaihdoin ehkäisypillerimerkkiä pari kk sitten, sen jälkeen on alkanut lähteä hiuksia selvästi tavallista enemmän. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Kannattaisikohan pillerit vaihtaa toisiin vai onko tämä sivuvaikutus vain ohimenevää? Cilest-nimiset pillerit on siis käytössä, ja sivuvaikutuksena mainitaan hiustenlähtö.
Pelottaa, kun alkaa jo päänahkaa paikoitellen vilahdella, kun (pitkät) hiukset on kiinni... :(
Pelottaa, kun alkaa jo päänahkaa paikoitellen vilahdella, kun (pitkät) hiukset on kiinni... :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
on liian myöhäistä! E-pillereissä on eroja ja ne aihéuttaa hiustenlähtöä, näin ainakin minulle ihotautilääkäri vakuutti. Itsekin vaihdoin pillereitä ja hiustenlähtö on sen jälkeen talttunut.
oon kuullu et e-pillerien lopettamisen jälkee lähtee kans hiuksia. ite oon nyt huomannu miten ennen niin ihanan paksut hiukset on alkanu ohentua ja lähteeki ihan kauheesti.. lopetin e-pillerit vähä aikaa sit. mikä neuvoks? :(