Sisäänpääsymahdollisuus

rofa

Kertokaa omat kokemuksenne päästä johonkin yliopistoon/korkeakouluun seuraavilla arvosanoilla:
Äidinkieli B
Ruotsi E
Englanti B
Reaali C

Eli onko teoreettisiä mahdollisuuksia ja miten paljon pääsykokeen avulla voi vielä pärjätä?

8

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eskeli

      Hei,

      ei arvoisa Kysyjä varmaankaan ole kirjoittanut matikkaa? paha juttu se. Jos olet, olisi pitkä matikka hyödyksi yo:ssa toisin kuin amk:ssa.

      Toisekseen pitäisi Sinun tietää mihin haluat, jos haluat johonkin. Ei tuollainen kokemuksien kysely vetele, se on vaan oman etsimistä. Löydä se oma, elä kysele; se on tärkeää!

      Kolmanneksi, sinun pitäisi aloittaa lukeminen jo, jos mielesi johonkin haluaa, on sinulla silloin parempi mahdollisuus päästä ks. arvosanoilla johonkin tdk:hon.

      Neljänneksi, jos hamuat amk:hon, on sinulla siihen ehkä parempi mahis, en tiedä mitkä lukio-arvosanasi olivat, vaikka ts. amk:hon pääsee helpommin jos niikseen sanoo. Joten... amk on minun mielestäsi yksi suositeltava arvoisalle Kysyjälle.

      Ja kysymykseen vielä vastaten onko mitään teoreettisia tai miten paljon mahdollisuuksia pääsykokeen avulla voi pärjätä?

      Vastaus: se on sinusta itsestäsi YKSINOMAAN kiinni!

      • tuota

        Joihinki amk:n linjoihin on tosiaan helppo päästä, mutta kyllä niitä löytyy yliopistoistakin. Sitäpaitsi yliopistoon on kait usein myös valintakoe kiintiö, jossa todistuspisteet eivät vaikuta -> toisin amk:ssa, jossa todistuksista saatavat lähtöpisteet muodostavat aika suuren osan yhteispisteistä (ainaki mulla ;).
        Mutta tietenki aina pärjää (jos vaan älyä, tahtoa ja motivaatiota riittää) pelkällä valintakokeellakin, toisinaan se vaan on vaikeampaa.


      • opiskelija

        Alkuperäisellä kirjoittajalla on todella ihan hyvät mahdollisuudet päästä yliopistoon, sillä matikkaa katsotaa aika harvaan paikkaan. Yleensä se on joko reaali tai matikka. Yliopistossa täytyy lukea pääsykokeisiin. Mutta pitkä saati lyhyt matikka ei ole välttämättömyys yliopistossa. Ainoa mistä on hyötyä on tilastotiede (jota on lähes kaikilla aloilla yksi kurssi pakko opiskella), mutta sen ei saa antaa muodostaa estettä.
        Joten lue vaan ahkerasti pääsykokeisiin :) Itse opiskelen matemaattis-luonnontieteellisessa tdk:ssa enkä ole kirjoittanut sen paremmin lyhyttä kuin pitkääkään matikkaa.
        Joudut tekemään enemmän töitä pääsykokeiden etteen kuin E:n ja L:n ylioppilaat, mutta jos kiinnostusta riittää niin ehdottomasti portit on yliopistoon auki.


      • Pyöveli

        Eskeli-poika 16v.
        Kirjoittanut: Seriffi, 6.8.2003 klo 06.24

        "Lukea(ko). Mutta mitä., esim.?"
        Kirjoittanut: Eskeli, 27.7.2003 klo 00.31

        Tämä artikkeli on julkaistu Suomi24:ssä 27.7.2003 osoitteessa: (josta sen voi vieläkin poimia, että tällainen poika tämä Eskeli-asiantuntijamme on)

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=113&conference=676&posting=22000000000910281

        Hei,

        (Tausta:) olen 16-vuotias, lukioon menevä poika, Etelä-Suomen läänestä.

        Sairastan monia - ja taas monia sisäelimis-tö(!)-sairauksia, normaali muuten kyllä olen. Kuitenkin saan sairauteni takia kärsiä helv. paljon sen eriarvoisuuden takia, kuten tiedetään, mitä toisten ihmisten kun on niin VAIKEETA hyväksyä. Siksi "He" (=kaverini, vanhempani jne.) eivät minua - aivan, minua! - hyväksy joukkoonsa. Eriarvoisia, tai pikemminkin ainutlaatuisia - esim. erilaisia kuin muut - kun elämässä niin halutaan olla, on se taasen perin vaikeeta hyväksyä TOISIA, vaikka itse kukin KUN ON ERILAINEN. Siksi; en kestäkään välillä! :(

        Olen uskovaisesta perheestä missä arvostetaan uudestisyntyvyys-, uskoon antaumis- ja kaikenlaista uhrihenke-juttujá millä saadaan tämä ns. "taivaspaikka" (ei tunnusta itseään kristityksi). Ja pah! Sillä juutalaisuutta arvostan enemmän sen lainoppineisuuden (ei halua olla konservatisti, vaan avaramielinen, Totuuden jne. palvelija) ja sen kärsimykseen menemisen takia, mitä kaikki kristtty-pellet luulevat saaneensa maan päälle... Tajuatko ajatuksen? Ei sitä maan päällä saa-a. Ei! Ja sitten itse He-kristityt luulevat saaneeneensa sillä "omalla hengellisyydellään, kärsimyksellään, uhri..." avulla uskonsa; pikemminkin harhauskon, jos saan sanoa, kautta taivaspaikan. Mitä taas ei voi saada silleen, sitä kautta. Ei!

        Olen lukenut Dostojevskin kirjoista melkein kaikki. Olen lukenut Viktor Hugon kirjoja. Olen lukenut John Grishamia. Olen lukenut Liza Markulundia. Olen lukenut Tom Wolfea. Olen lukenut Kafkaa - aika raskasta luettavaa kyllä. Olen lukenut Murphyn lakia kuin myös tavallisia lakikirjoja (Esim. Suomen Laki I & II). Olen lukenut Nietzschea (Näin puhui Zarathustra). Olen lukenut Darwinia (Lajien synty). Olen lukenut Sogyal Rinpochea (Tiibetioläinen kirja elämästä ja kuolemasta). Olen lukenut filosofiaa aina Sokrateksesta, Platonin, Aristoteleksen, Demoksritoksen jne. antiikin kreikaan asti. Olen lukenut Dantea (Jumalainen näytelmä). Jaah... mitä vielä?

        No mutta mutta (...) tuo tuosta! Siirrytäänpä oleelliseenpaan, kysymykseeni minkä luotsaan kohta väh. alemmaksi ja mitä haluan oikeammin sanottuna nyt kysyä. Saanko siirtuä? Jooko? okei. *ottaa itselleen vapauden kysyä Teikäläia-ystäviltä jotakin =P*

        Eli. Mitä meikäläis-pojan kannattaisi lukea. Antakaa nyt Teikäläiset niitä vinkkejä - mitä vain! Mitä kirjoja? Tell me! Ihan mitä vain; mutta EI epätodellisuuteen, fanstasismiin ja epäoleelliseen perustuvaa, esim. jotain Star Trek tao Star War tahi Tähtiportti-tyylisiä ajattellen. Ei tälläisiä, ei! Vaan, no tiedät kyllä mitä tarkoitan, jos luet ks. mitä itse luen ja ajattelet, niin tiedät what i Want.

        Ystävänne, parahin palvelijanne toivottaa teille hyvää keskiyön jatketta aina aamuvaloon asti missä voitte saada sen valon, toivon, uskon, millä voit sitten jatkaa päivääsi eteenpäin, vaikka heräisitkin huonosti, on sinulla uusi kuitenkin new day outside of the eyes. Tätä toivottaen, annan ystävyyteni of to you! (=sinulle)

        Vastaa
        Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä

        Keskustelun kulku:
        oikis&kauppis Eskeli 01.08
        tosi epärealistista piupiu 02.08
        minä minä minä -BB- 03.08
        pieniä totuuksia.. piupiu 03.08
        Ja vielä lisää totuuksia Merileijona 03.08
        lisää totuuksia piupiu 03.08
        Noh noh --- 04.08
        Totta. Eskeli eilen
        pikavalmistumisesta piupiu eilen
        .... Eskeli eilen
        vihoviimeinen sanottavani piupiu eilen
        viimeinen? Eskeli eilen
        Kultapieni kun sen täysin mahdot... piupiu 03:13
        just joo.. www eilen
        ihan sama, what ever.... Eskeli eilen
        hahhaah!!! www eilen
        Hah? naurapa vain. Eskeli (tyt... eilen
        re: www eilen
        re: vastaus Eskeli eilen
        Eskelille... rotpor eilen
        ... .... 00:04
        Eskeli-poika 16v. Seriffi 06:24

        Mainoksia


    • valt.yo

      yleensä riippuu alasta, mutta kannattaa katsoa haluamasi alan pääsykoevaatimuksia. Lähes kaikilla aloilla on kaksi kiintiötä: Pelkkä pääsykoe ja pääsykoe alkupisteet ylioppilastodistuksesta. Valtiotieteelliseen Helsingissä 60% hakijoista valitaan pelkän pääsykokeen perusteella ja loput yhteispisteiden. Eli yo-todistus ei ole mikään este. Lääkikseenkin puolet valitaan pelkän pääsykokeen perusteella, loput yhteispisteiden. Samaan tapaan menee myös ainakin oikiksessa ja humanistisessa tiedekunnassa.

      Itse kirjoitin c:n paperit ja pääsin valtiotieteelliseen pelkän pääsykokeen perusteella. Joten papereista ei ollut mitään väliä.

      Suurin este voi tulla, jos haluat opettajankoulutukseen, siellä on systeemi, jossa pääsykokeeseen valitaan vain osa hakijoista yo-todistuksen perusteella. Muissa tiedekunnissa yo-todistuksella ei ole pääsääntöisesti väliä, kun pääsykoe on se joka ratkaisee.

      • rehtori

        papereilla ei tee mitään ja pääsykoe ratkaisee. Tämä epäkohta ei ilmeisesti ikinä korjaudu.


    • Piitu

      Itse kirjoitin C:n paperit ( yksi M) eli huonosti meni kirjoitukset. En ollut tarpeeksi motivoitunut ja tuli sairasteltua. Olen nyt kirjoilla kahdessa yliopistossa ja olisin pääsyt ammattikorkeaan lukemaan informaatiotekniikkaa ja logistiikkaa. Kyllä sinulle on vielä lähes kaikki ovet avoinna, jos vain tahtoa ja motivaatiota riittä. Yliopistoon voi päästä myös avoimen yliopiston kautta jollekkin linjoille ja avoimesta saa ainankin apua pääsykokeisiin. Ammattikorkeaan voi hankkia lisäpisteitä työkokemuksella. Opettaja koulutukseen saa lisäpisteitä työkokemuksesta ja kasvatustieteen aprosta. Riippuu tietysti vähän mihin olet hakemassa. Tiedän tyypin joka on päässyt lääkkikseen A:n papereilla, mutta kyllä oli paljon joutunut lukemaan ja treenaamaan.

      • nappi

        Minullakin siis todella on mahdollisuus päästä yliopistoon, vaikka tuskin e:n tai l:n papereita kirjoitankaan! Jes! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      653
      8014
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      468
      2296
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2220
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1791
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1292
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1180
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      854
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      833
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      766
    Aihe