Nutrobalista

Kilpu.

Ostin 7-vuotiaan kilpikonnan. Sain sen mukana purkin nutrobalia, joka on päiväysten mukaan mennyt vanhaksi vuoden 2002 lopussa, edellisessä kodissa olivat antaneet tuota tähän päivään asti, onko vaarallista? Hyvässä kunnossa kaveri kuitenkin on, kilpi on kaunis, silmät kirkkaat ja muutenkin hyvin eloisa. Tiistaina olisi kuitenkin tarkoitus mennä ostamaan uutta, mutta vielä ei oikein ole selvinnyt kuinka usein sitä annetaan ja kuinka paljon? Jostain luin että pieni lusikan kärjellinen (siis sen varsiosa, ei itse lusikka-osan) joka päivä, onko näin?

1

453

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko, että vanhentuneen nutrobalin antamisesta on varsinaisesti mitään haittaa. Ainoa ongelma joka vanhentumisesta voi (mielestäni) seurata on se, että vitamiinit ovat "laimentuneet" (haihtuneet? en oikein osaa sanoa miten se tapahtuu..), eli konna ei välttämättä ole saanut tarpeeksi vitamiineja. Toisaalta jos konnalla on ollut UV-lamppu käytössään ei tämänkään suhteen ole välttämättä päässyt kehittymään ongelmia.

      Kannattaa kuitenkin ostaa sitä uutta jauhetta, niin konna saa varmasti tarvitsemansa vitamiinit.

      Annostus on aikalailla sen mukainen, mitä olet aikaisemmin kuullut. Itselleni vain on neuvottu, että veitsen kärjellinen, mutta sehän taitaa olla suunnilleen saman kokoinen annos, kuin lusikan kärjellinenkin. Itse laitan nutrobalia ja kalkkijauhetta päivittäin konnieni ruokaan, lukuunottamat huononsäänpäiviä. Huononsäänpäivinä konnat eivät juurikaan syö, vaikka niille onkin tarjolla kuivaruokaa. Olen ajatellut, että hyvät jauheet vain menevät hukkaan jos kannan ruuan täysin koskemattomana roskakoriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      118
      777
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      700
    3. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      639
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      517
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe