faktaa valuuttakaupasta. Onko mahdollista päästä 400 prosentin vuosituottoihin edes todennäköisyydellä 1/100 eli teet sata vuotta valuuttakauppaa ja yhtenä vuotena onnistaa sillä 400prosentin tuotolla?
Kertokaa
edes joku
2473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on se, että valuuttatreidaus (niinkuin periaatteessa kaikki muukin organisoitu sijoitustoiminta) on nollasummapeliä, eli sen, mitä joku voittaa, on jonkun toisen hävittävä. Raha ei mitenkään siinä lisäänny, vaikka se ostettaisiin ja myytäisiin kuinka monta kertaa tahansa.
Ja niinkuin jokainen vaikkapa pokeria pikku (tai vaikka isommassa) porukassa pelannut tietää, joskus tulee takkiinkin.
Faktaa valuuttakaupasta
Kirjoittanut: Ex-broker
Valuuttakauppaa voidaan tehdä Winclubin ilmeisesti mainostamalla satakertaisella vivulla, se ei ole ongelma. Olen itse työskennellyt vuosia yrityksessä, joka antoi ko. vivun asiakkailleen käyttöön.
Ongelma on, ettei kukaan Win:iin sijoittaneista ole tehnyt sitä paperityötä (eikä ilmeisesti klubikaan), jota vivuttamiseen vaaditaan. Kaikki puhuvat tuoton tasosta mutta unohtavat, että vipu toimii myös toiseen suuntaan. Kun kurssi menee vivutettuna alle prossan väärään suuntaan, KOKO PÄÄOMA HÄVIÄÄ. Ja paljon ennen sitä jokainen valuuttatalo sulkee possan, tai laittaa Margin-Call:n eli pyytää asiakasta välittömästi lisäämään rahaa tilille tai possa suljetaan.
Katselin joskus Klubin sivujen tehtyjä "valuuttakauppoja" ja selväksi tuli, ettei noilla kaupoilla pystytä kuin muutaman prossan kk-tuottoon PARHAIMMILLAAN. Kauppoja oli tehty (muistaakseni) 30-40 kpl/kk ja bipsejä voitolla oli parhaimmillaan reilu 200 kpl. Meidän talossa vaaditaan välityspalkkion kattamiseen 7 bipsiä, jos vipu on 100. Eli jos siis teet 7 bipsin voitollisen kaupan kursseissa, lopputulos on plus miinus NOLLA.
Yksinkertaisesti 30 kauppaa kertaa 7 bipsiä, tekee 210 voitollista, eli Klubin kaupat olisivat esitetyssä muodossa tehneet liki nollatulosta.
Varmuuden vuoksi vielä totean, että valuuttakursseja EI PYSTY ENNUSTAMAAN kukaan niin, että vipua uskaltaisi käyttää. Kurssi sinkoaa hetkessä 100-200 bipsiä ja silloin, jos olet väärällä laidalla, menee pääoma sekunnin kymmenyksessä ja jäät velkaa. Kauppaa EI PYSTY SULKEMAAN stop-lossilla koska pienikin liike syö pääoman ja kurssia ei saa markkinoilta koskaan niin nopeasti, että possan saisi varmuudella kiinni.
Eli hölynpölyä koko traidaus, pyramidi selvisi minulle heti, kun materiaalin katsoi. Mutta ei sen enempää onko vai eikö ole huijaus, valuuttakaupan osuus yllä on faktaa. Sen pohjalta Winklubi/capital ei vain toimi.