hänen roolistaan lauantain Tuomasmessusta. Entinen piispa ja nykyinen kansanedustaja kertoo ettei ollut tietoa missä ympäristössä suostui saarnaamaan. Hän oli katsonut, että hän lupautuessaan saarnatehtävään teki kuten lähetyssaarnaajat, jotka saarnaavat vaikeissa tilanteissa tai ympäristössä.
Voisi tulkita niin, että Ilkka Kantola ei olisi saarnannut samassa tilaisuudessa kuin ryvettynyt ulkoministeri, jos olisi tiennyt tämän tehtävästä.
Pyrkikö Kari Kouki, kokoomuskannattaja, auttamaan puoluettaan sekottamalla Ilkka Kantolan sompailuihinsa. Ikävällä tavalla kuitenkin niin on tapahtunut.
Voisi tulkita niin, että Ilkka Kantola ei olisi saarnannut samassa tilaisuudessa kuin ryvettynyt ulkoministeri, jos olisi tiennyt tämän tehtävästä.
Pyrkikö Kari Kouki, kokoomuskannattaja, auttamaan puoluettaan sekottamalla Ilkka Kantolan sompailuihinsa. Ikävällä tavalla kuitenkin niin on tapahtunut.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kansanedustaja Ilkka Kantola on oikeassa siinä suhteessa, että ei tiennyt tähän saarnaamiseensa sitoutuessaan, että minkälainen valtakuntaamme kohdannut vakava tilanne on kasvojen edessä ulkoministeri Ilkka Kanervan häpeällisen käyttäytymisen takia. Tuomasmessujen sanoma kiteytyi pelkästään ulkoministeri Ilkka Kanervan ja hänen mukana olleen naisen Elina Kiikon ympärille ihan vaan julkisuustempun takia. Tämä pariskunta luikki vielä kesken Tuomasmessujen käpälämäkeen kirkosta takaovien kautta.
"Tuomasmessujen sanoma kiteytyi pelkästään ulkoministeri Ilkka Kanervan ja hänen mukana olleen naisen Elina Kiikon ympärille ihan vaan julkisuustempun takia. Tämä pariskunta luikki vielä kesken Tuomasmessujen käpälämäkeen kirkosta takaovien kautta."
Omatuntoko alkanut tekstiviestisetä Kanervalla kolkuttelemaan?
Ihmeellistä höpinää.
Eikö kaverit tiedä/käsitä, mitä anteeksipyyntö ja anteeksianto tarkoittaa?
Onko tämäkin expiispalta kadoksissa? En jaksa uskoa.
Pääministeri Vanhanen käsitti, että tämä asia on loppuun käsitelty, kun asia on julkisesti anteeksipyydetty. Kunnioitan pääministerin tämän perusasian laaja tuntemusta ja tietoa.
Minusta on kunnioitettava Raamatullista anteeksiannon totuutta. On aivan turha enää moraalisoida Kanervaa ja sanoin syyllistyä itse Raamatun vastaiseen tekoon:
Matt. 6:15
>>>"mutta JOS TE ETTE ANNA ihmisille anteeksi, niin ei myöskään teidän Isänne anna anteeksi teidän rikkomuksianne."
En tiedä, mitä Kantola on tarkoittanut, mutta voisiko olla että hän tarkoitti tätä sirkustunnelmaa yleensä? Eikös tuo huoripukkikaksikko ollut lupautunut tuohon show'hun ennen tätä viimeistä jupakkaa?
Kanervan uskon aitoutta ei varmaan pysty kovin moni arvioimaan, en ainakaan minä. Yksi asia kuitenkin on varmaa: jotenkin irvokasta on se, että kirkko antaa tilojaan tuollaiseen pelleilyyn: siis poliitikkojen kampanjointeihin.
http://www.eroakirkosta.fi/
Ei ateismi anna edes mitään "elämän eväitä".
Vaikka olen eronnut kirkosta, voin puolustaa Raamattua ja joskus kirkkoakin. Pitävät he sentään Raamattua kaikkien luettavana ja jokainen saa tutkia, opettaako piispa tai kirkko oikein. Aika rohkeaa kuitenkin. Vertaa vaikka, näihin vihaa täynnä oleviin ateisteihin, jotka eivät anna edes vapautta kuulua kirkkoon tai uskoa Jumalaan. Uskonto se on sekin ja pimeä sellainen, jos uskoo, että Jumalaa ei ole!
Ihan tyhjään eli ateismin valheellisuuden kanssa ei voi edes keskustella kun kaikki on satua jopa historian henkilöt ja tapahtumat.
Ateistit pitävät itseään niin oikeassa, että heidän ei tarvitse edes vastata mihinkään mitenkään.
Kolme hokemaa riittää:
"kaikki on satua"
"Jumalaa ei ole"
"eroa kirkosta"
Olen eronnut kirkosta vuosia sitten, mutta en koskaan suosittele sitä tehtävän vapaa-ajattelijan propagandan sivustojen kautta.
Itse kävin tapaamassa pappia ja pidän heitä ihmisinä edelleen ja teen tarpeen tullen heidän kanssaan yhteistyötä, ei he kaikessa ole harhassa niin kuin ateistit. Leipäpappejen kanssa en tule toimeen ja piispojen homo-myöntiestyyttä vihaan.
Paljon huonommin on Suomessa nyt mennyt kun ihmiset ovat ateismin ja idän uskontojen epätoivossa ilman yhtään tervettä elämän ohjetta.
edellyttää sen kokemista, että on tehnyt syntiä Jumalan ja ihmisten edessä ja tunnustaa syntinsä sekä kääntyy pois maailmasta sekä lähtee uudelle tielle.
Anteeksianto ei siis ole sitä, että me puolivillaisesti kerromma pahoittelevamme jotakin tekoamme, erhettä ja sitten saisimme anteeksiannon. Raamatun anteeksianto on syvällisempi kokemus.
Jyrki Katainen ja Matti Vanhanen ovat suurempia Herroja, kuin Jumala ja nämä molemmat ovat antaneet Ilkka Kanervan synnit anteeksi. Matti Vanhanen itsekkin lihan himossa synninpesään sortuneena on ottanut itselleen Jumalan roolin muiden lihalle heikkojen syntisten pelastajana. Jyrki Katainen filunkiin myös sotuneena toimii tämän nykyjumalan apupoikana.
Siis tämäkö on opposition pyyntö?
Nyt on kuitenkin vähän aikaa elettävä näillä eväillä tilanteilla. Ja tietenkin voidaan odottaa, että koko Hallitus tulisi uskoon, mutta on väärin jos vain yhden miehen on tultava uskoon ja muut saa jatkaa niin kuin ennen?
Ateistit pitää Heinäluomaa mallinaan ja esikuvanaan, voidaanko näin jälkiviisaana tuomita nykyinen oppositio myös pois virastaan? (Tieto: palsta ateistit)
Kun Heinäluoma on suurimman mahdollisen synninharjoittaja? Jumalakin kutsuu sellaisia "hulluksi" Raamatussa:
Ps. 14:1
"Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa;"
Taitaisi olla parempi pitää pienempää suuta toisten asioita ja oletetuista synneistä julkisuudessa?
Kaikki ei koskaan pysty mitään pyytään anteeksi, onhan se aina hatun noston arvoinen teko Kanervalta. Varsinkin kun ei mitään sinänsä väärää oltukaan tehty. Toiseksi tekstiviestit, eivät päde missään todisteeksi, koska niitä voidaan aina muokata jälkikäteen. Kolmanneksi, mistä vedetään raja ministerin synnittömyyden raja jatkaa virassaan? Toinen voi pystyä salaamaan syntinsä paremmin kuin toinen jos lähdemme siitä, että on oltava täydellinen, emme voi valita enää ihmisiä Hallitukseen tai presidentiksi?
Kiinnostaa nähdä nyt ensin se Vanhasen oikeuden tuleva päätös yksityselämänsuojasta.
Sitä suurta anteeksiantoa... no jostakin on hyvä lähteä liikkeelle. On minusta jo valtavaa hyvä, että johtajat pystyvät muuhunkin kuin "eräät",
jotka vallassa olleessaan vain suhtautuivat pilkallisesti uskonasioihin. Minusta kukaan ei voi toistaan haukkua syntisemmäksi kuin itse on, sillä kaikki olemme tarpeeksi syntisiä... ja menossa sen perustella helvettiin... mutta ja onhan niin, että vain yksi rukous riittää oikealla katuvalla mielellä, niin kaikki synnit saadaan anteeksi Jumalan edessä.
Ihmettelen suuresti... miksi ihmiset eduskunnassa ja hallituksessa eivät uskalla seurata Jeesusta, Toimi Kankaanniemen tavoin, elämällä puhdasta elämää Jeesusta seuraten?
Ihan hyvä ehdotus oppositiolta, että jokaisen ministerin pitäisi olla uskossa Jeesukseen!
Tehdäänkö niin, että kivikoura otetaan tutkimaan uskon todellisuus ensikerralla kun ministeriehdokkaita valitaan?
http://www.adressit.com/koska_ike_on_ike
Näennäisesti Kanerva katuu, tosimies olisi osoittanut pyytävänsä anteeksi järeimmällä mahdollisimmalla keinolla ja eronnut. Mutta opportunisti kun on, Kanerva pyrkii pesemään kätensä kirkon anteeksiannon voimaan vetovalla sanomalla vain jatkaakseen heti kohta entisiä kujeitaan.
Pääministeri Vanhasella on pää niin syvällä Susan Ruususen(Kuronen) kirjassa, että hän on hiukka jäävi kommentoimaan Kanervan yksityiselämää.
Minua puolestaan hämmästyttää mihin asti jotkut ovat valmiita menemään kristillisellä anteeksiannolla. Ottaen huomioon, että tämä oli jo Kanervan toinen kärähdys, hän ei arvostanut pätkääkään sitä ensimmäistä kertaa, jolloin sai anteeksi. Miksi hän nyt siis olisi täydestä sydämestään mukana? Hänellähän on suorastaan pakkomielle tekstiviesteihin.
San. 12:22 22
"Petollista puhetta Herra ei siedä, sanansa pitävä on hänelle mieleen."
Kanerva lienee jo pettänyt anteeksiantajansa ja sanansa tarpeeksi monta kertaa. Piruja hän on päästänyt suustaan jo liian monta. Ero on siis enää tarpeeksi vahva merkki siitä, että anteeksipyyntö on vilpitön.
http://www.adressit.com/koska_ike_on_ike
Kantolan Ilkka on pyhimys Kanervaan verrattuna?!
heillä on selkäranka. Selkäpuoli on yhtä pehmeä kuin vatsakin.
Eihän sellainen voi yksinään seisoa, vaan tarvitsee jonkun tuekseen. Enhän minä paljon mitään tehnyt, katsoppas tätä.
http://www.adressit.com/koska_ike_on_ike
Ei ne teot mihinkään huuhtoudu vaikka kantaisi ristiä Jerusalemiin asti. Tehty mikä tehty, sanottu mikä sanottu ja uskottavuus mennyt. Nämä kaikki anteeksipyynnöt ja ristinkantamiset ovat sellaisen miehen tekoja, joka ei tosissaan kadu, vaan yrittää kaikin näennäisin keinoin osoittaa katuvansa, jotta jo pian asian painuttua unholaan voi jatkaa samalla mallilla kuin ennen kohua. Vahvin ja todellisin osoitus vilpittömästä anteeksipyynöstä on eroaminen.
Strippari hyötyy Kanervalla, Kanerva pyrkii hyötymään kirkolla. Kyllä on moraalittomaksi mennyt kansanedustajan toimet.