Hyvä veli-systeemi ja keskinäinen avunanto toimii. Eikö koskaan töissä tule jääviys eteen, kun käsitellään vapaamuurariveljen asiaa? Ei kai, kun veljeä pitää salaa auttaa.
Alareunassa sivujen selaus.
http://www.hymy.fi/vapaamuurarit/Default.aspx?path=&path=&path=
Alareunassa sivujen selaus.
http://www.hymy.fi/vapaamuurarit/Default.aspx?path=&path=&path=
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Etsi paikkakunnan perusteella" -ikkunaan Kouvola, ja lista aukeaa.
Kaikki rahakkaita, paksunahkaisia porvareita. Ken joukoissa seisot, kenen lippua kannat.
Keskinäisen suosimisen menetelmätkö?
"Lopullinen jäseneksiotto tapahtuu vuosisatoja vanhan perinteen mukaisesti noudattaen muinaisaikaista rituaalia, jossa jäseneksi pyrkivä henkilö sitoutuu säilyttämään järjestön salaisuudet antamassaan vakuutuksessa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vapaamuurarit
LUE KOKO WIKIPEDIAN SELITE!
Siellä sanottiin, että "AMMATTISALAISUUKSIEN" varjelemiseksi!
Siis ennen vanhaan kyse oli todellakin rakennustaidoista, joihin sana "vapaaMUURARIKIN" viittaa...!
Jos oikein laskin looseja oli 4 kappaletta. Muutamia tuttuja nimiä näkyi. Kaikkein yllättävintä oli, että syntymäkaupungin ala-asteen rehtorini kuuluu vapaa-muurareihin. Hän lienee jo päälle 70.
Onko tuo vapaamuurareihin kuuluminen joku tae sisäpiiriin pääsemikseksi? Tuskin. Osa aktiivisista henkilöistä ajautuu joihinkin järjestöihin ja heidän panoksensa otettaan usein mielihyvin vastaan, oli kyse urheilusta, kulttuurista tai näistä ns. herraklubeista tai salaseuroista.
Hyvät kontaktit auttavat bisneksessä, muuta hyviä kontakteja voi hankkia useiden eri reittien kautta.
Edesmennyt Hotelli olisi voinut tulla sellaiselsi klubiksi, missä jäsenet saa tupakoida ravintolassa - sikariportaalle siis. Onko sellaiset nyt sitten tarpeen kun tupakoida ei kohta voi kai missään tai tupakkatytöt huomauttaa (vertaa kettutytöt ja turkki)
Kerhossa olis keimaillut oikeita tupakkatyttöjä savukkeita tarjoilemassa ?
Eipä näkynyt pahemmin duunareita eikä paikallispultsareita tuolla listalla...;)
Hyvä-veli järjestö, joka sotii demokratian periaatteita vastaan. Ja vaikuttaa Kouvolassakin tehtäviin päätöksiin. Katselkaapa listaa enne seuraavia kunnallisvaaleja. Parempi äänestää ihan tavallisia pulliaisia ja virtasia sinne uuteen valtuustoon..