Minun pitäisi tehdä ohjelma, jossa on sekä Main että metodi. Metodin pitäisi tulostaa tietoa. Nyt vain on niin, etten osaa tehdä metodia joka tuostaa tiedon (ja palauttaa sen sitten Mainille). Homma onnistuua Mainissa kyllä ihan OK, mutta kun yritän siirtää tulostuksen metodiin, niin ei.
Löytyiskö jostain netistä vähän ohjetta tähän?
metodeista
3
389
Vastaukset
- qpo
heitä tänne se mitä oot saanut aikaseksi
- aloittaja
import java.util.Scanner;
public class Kokeilu5 {
public static void main(String[] args) {
Scanner sc=new Scanner(System.in);
System.out.println ("kirjoita sana: ");
String sana = sc.nextLine().trim();
System.out.println ("Tämän sanan kirjoitit " annaVastaus(sana));
}
public static String annaVastaus (String s) {
return s;}
}
Tällainen tällä hetkellä. Eli tuo tulostus pitäisi saada tuonne metodiin (ja sitten vähän muutakin, kun nyt edes jotain ensin). Mainissa ei tarvitsisi olla muuta kuin:System.out.println ("Tämän sanan kirjoitit " annaVastaus(sana)); . Scanneria käyttäisin.Pitäsikö metodi olla public void...? Mulla ei nyt toi metodi loksahda ollenkaan ajatuksenakaan kohdalleen. Eli en tajua sitä. Olen jo tuntikausia testaillut, opiskellut ja surffaillut, mutta ei. - keksa
aloittaja kirjoitti:
import java.util.Scanner;
public class Kokeilu5 {
public static void main(String[] args) {
Scanner sc=new Scanner(System.in);
System.out.println ("kirjoita sana: ");
String sana = sc.nextLine().trim();
System.out.println ("Tämän sanan kirjoitit " annaVastaus(sana));
}
public static String annaVastaus (String s) {
return s;}
}
Tällainen tällä hetkellä. Eli tuo tulostus pitäisi saada tuonne metodiin (ja sitten vähän muutakin, kun nyt edes jotain ensin). Mainissa ei tarvitsisi olla muuta kuin:System.out.println ("Tämän sanan kirjoitit " annaVastaus(sana)); . Scanneria käyttäisin.Pitäsikö metodi olla public void...? Mulla ei nyt toi metodi loksahda ollenkaan ajatuksenakaan kohdalleen. Eli en tajua sitä. Olen jo tuntikausia testaillut, opiskellut ja surffaillut, mutta ei.No tuosahan tuo suurinpiirtein on jo.
Jos tulostus pitää saada metodiin niin
public class Kokeilu5 {
public static void main(String[] args) {
Scanner sc=new Scanner(System.in);
System.out.println ("kirjoita sana: ");
String sana = sc.nextLine().trim();
annaVastaus(sana);
}
public static void annaVastaus (String s)
{
System.out.println(s);
}
}
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2476218Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.755088KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa154340Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1293083Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123071Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1552554Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,842538Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1731715- 461679
- 681505