Tästä on kulunut muutama vuosi. Työsuhteeni päättyi. Tein osa-aikaista työtä, josta ei säästöjä päässyt kertymään. Taloudellinen tilanteeni oli tiukka, päätin rohkaistua ja hakea toimeentulotukea sosiaalihuollosta. Mietin tätä ratkaisua jonkin aikaa, koska kynnys mennä sosiaalitoimen asiakkaaksi tuntui korkealta, hävettävältä ja nololta.
Oli niin tiukkoja kuukausia, ettei rahat riittäneet. En saanut rahaa välttämättömiin menoihin, en ruokaan enkä vaatteisiin.
Olin kuullut huhuja, että romaneille myönnettäisiin avustuksia, ja päätin kysyä asiasta virkailijalta. Hän väitti kirkkain silmin, ettei kenellekään, ei edes romaneille, anneta avustusta esim. vaatteiden ostoon. Ja kysyi vielä, että mistä olen moisia juttuja kuullut..
Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, romanien itse tekemästä aloitteesta, että romaninaisia avustetaan kansallispuvun ostamisessa. Sosiaalivirkailija siis VALEHTELI. Tiedän toki, että sosiaalitoimi on vaitiolovelvollinen, mutta tämän asian paljastuminen sai minut vihaiseksi. Meni luottamus sosiaalitoimea kohtaan lopullisesti.
Oli niin tiukkoja kuukausia, ettei rahat riittäneet. En saanut rahaa välttämättömiin menoihin, en ruokaan enkä vaatteisiin.
Olin kuullut huhuja, että romaneille myönnettäisiin avustuksia, ja päätin kysyä asiasta virkailijalta. Hän väitti kirkkain silmin, ettei kenellekään, ei edes romaneille, anneta avustusta esim. vaatteiden ostoon. Ja kysyi vielä, että mistä olen moisia juttuja kuullut..
Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, romanien itse tekemästä aloitteesta, että romaninaisia avustetaan kansallispuvun ostamisessa. Sosiaalivirkailija siis VALEHTELI. Tiedän toki, että sosiaalitoimi on vaitiolovelvollinen, mutta tämän asian paljastuminen sai minut vihaiseksi. Meni luottamus sosiaalitoimea kohtaan lopullisesti.
Vastaukset 9
Vanhimmat
joan tuollaisen asian on huomannut kimmo sasikin aikoinaan jossa hän mainitsee nuo sosloiset asennevammaisiksi henkilöiksi,hehän ovatmyöskin sinun verorahoillasi palkattuja henkilöitä,joiden pitäisi olla ja käsitellä asioitasi kunnolla,koska olet heidän asiakkaansa ja tarvitset tukea elämääsi,siitäkin huolimatta vaikka eivät aina totta puhukkaan.
kannattaa pyytää kaikki kirjallisena. viranomasetkin on neuvontavelvollisia. tehkää valitus.
Ei muuta kun manneille, maksusitoumus sterilisaatioon.
olisi hyvä jos keskustelu pysyisi asialinjoilla!!!eikäkukaan kävisi osoittelemaan ketään.kuten tuossa yksi on laittanut (imx).
Kuinka moni romaani, näistä hamerahojen perään itkevistä pussihousuista, on tehnyt työtä? Kuinka moni, on käynyt koulut loppuun? Peruskoulusta eläkkeelle. Sosiaalitoimistoon ja hamerahat käteen kun olet 16v. katsos heimo velvoittaa. Sosiaalitoimiston tätit pelkää näiden kovaäänisten, ruikuttajien käyntejä. Siellä valmiina hamerahat. Siis mustalaiset menkää töihin ja hankkikaa koltturahat itse. Toinen mikä ihmetyttää, kun valkolaistytöt rupeavat ns.olemaan mannejen kanssa. Mustat pitkät hameet ilmestyvät päälle. Ja hai, soskun rahahanat aukeavat, onko sekin joku kansallisperinteeseen kuuluva asia...Tämä on tosiasia...!!Nyt kesä tulee, menkäämme kaikki jonossa soskuun, minihamerahat kun haettava.Kansallisperinne kun vaatii..
mikäli vaaditte nk. hamerahan poistamista romaninaisilta. Adressi sivulla www.adressit.com/hameraha. Allekirjoittaneiden määrä lisääntyy koko ajan!!!
Kovasti kritisoidaan romaneiden saamista eduista, mutta kuinka moni Kouvolalainen on allekirjoittanut adressin? Kuusaalaisista muutama allekirjoittanut, Kouvola ei näy tilastoissa!
Nyt höpinää tötteröihin, Kouvola, sanoista tekoihin, eli käykääpäs allekirjoittamassa adressi, niin ehkä voit sinäkin vaikuttaa!!!
Adressin allekirjoittaneita pian 300 henkilöä!
Lisää nimi listaan, mikäli vastustat romanien saamaa vaaterahaa.
Kovin paljon asiaa paheksutaan, mutta vähänlaisesti paikkakuntalaiset allekirjoittaneet, vaikka asia on ajankohtainen Kouvolan seudulla. Voit itse päättää, saako nimesi julkaista netissä. Mikäli et siihen anna lupaa, nimesi ei näy julkisesti.
Tänä päivänä suurin osa sosialityöntekijöistä on epäpäteviä. Ei siis riittävää koulutusta tai tietoja saatikka kiinnostusta hoitaa ihmisten asioita. Totta on myös se että suurin osa sossuista pelkää möykkäävää romanijoukkoa. Muualta Suomesta tiedän työssäkäyviä omanejakin mutta Kouvolan seudulta en yhtään. Työssäkäyvät romanit eivät yleensä liiku muun sakin seurassa, koska nämä hyljeksivät työssäkäyviä. Nuorena kaupan kassalla työskennellessäni huomasin, että suurimalle osalle romaaniheimoon kuuluvista oli eräänlainen kunnia-asia poistua kaupasta jotain varastettua taskuissaan. ILmeisesti maksaminen katsottiin tyhmien velvollisuudeksi. Ns. romanikulttuurissa on paljon elementtjä, joita joukko käyttää hyväkseen. Voitteko kuvitella, että suuri osa romaneista ei osaa edes lukea kunnolla. Nykypäivän Suomessa?!??!?!? Heimolla on ollut 500 vutta aikaa opetella suomalaisiksi..
huomannut tämän käytännön, jota romanit suosivat, eli jotakin on pakko saada ilamiseksi kaupassa, olkoot se vaikka muovikassi!
Tämä on totta, olen omin silmin nähnyt, kuinka muovikassi piti saada ilmaiseksi, jotta saa kannettua ruuat autoon, vaikka muovikassit eivät edes paljoa maksa...