Mitkä yrteistä kukkivat kauimmin ja ovat kauniita vielä kukkimisen jälkeenkin ?
Ajatuksissani on salviat, mintut, mikä vain, mutta en tunne lajeja oikeastaan ollenkaan. Liilaa ja tummanliilaa oleva kukinto olisi väritoivomus ja joku oikein kaunis vaalea liila, olisiko se joku salvioista vai laventeli ? Sopivin korkeus 40-70 senttiä.
Onko kokemuksia kellään yrteistä kukkasina perennoitten joukossa?
Yrttejä perennoiksi ?
7
1038
Vastaukset
käy ihan perennasta. Aika kauniit violetit kukat. Yrttisalvialla en ole huomannut mitään kukkia koskaan.
- siniset kukat
Minttua. Kokemusta ei ole, mutta olisi kiva tietää
jos joku yrtti ei siedä toista? vai onko sellaisia? - basika musta lammas
siniset kukat kirjoitti:
Minttua. Kokemusta ei ole, mutta olisi kiva tietää
jos joku yrtti ei siedä toista? vai onko sellaisia?Basilika tuhoaa aikaa myöten herkemmät yrtit, joten se kannattaa pitää erikseen erakoituneena ja silti kasvaa.
Kyllähän sen tuoksukin on jo tosi vahva, niin saati mitä vaikutusta on herkimmille yrteille.
Älä laita oreganoa tai sen suomalaisia vastineita kasvamaan minkään muun kasvin kanssa. Ne valtaavat talvehtivina kasveina hetkessä koko penkin.
- hyödyllisistä tiedoista !
Onko loistosalviat ja mirrinmintut jotenkin jalostettu perennatarkoituksiin, tai jotain eri sorttia, niitäkö ei käytetä ollenkaan yrtteinä ?
Tyhmä kysymys varmaan... - mimmu
hyödyllisistä tiedoista ! kirjoitti:
Onko loistosalviat ja mirrinmintut jotenkin jalostettu perennatarkoituksiin, tai jotain eri sorttia, niitäkö ei käytetä ollenkaan yrtteinä ?
Tyhmä kysymys varmaan...Minttuja on eri lajikkeita, mutta yleisesti ovat kovia leviämään maavarsien avulla. Tahtovat tukahduttaa muuta kasvustoa. Minä tykkään varsinkin piparmintusta sen helppouden, voimakkaan tuoksun ja kauniin lehdistön takia. Kukat taitavat olla aika mitättömiä..?? Jos istutat minttuja, laita ne ruukkuun tai saaviin ja upota se penkkiin. Itse kasvatan minttuja isoissa saviruukuissa ulkona ja kuistilla, ja upotan ne maahan vain talvehtimaan.
Iisopista saa kauniin pystykasvuisen perennan vaikka kukkapenkin reunaan. Kasvissa on siniset tai valkoiset kukat ja vanhemmiten kunnon puumainen varsi. Kasvaa noin 35cm ja talvehtii hyvässä puutarhamaassa ainakin 2 alueella ihan hyvin ja säilyy vuosia hyvän näköisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822148
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451834- 1231533
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641388Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1731373Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771191- 711023
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P301015- 15949