Collien ja saksanpaimen koiran

sekarotuinen koiran pentu.onko kenelläkään tietoa ,ko,sekoituksesta ,minkäläinen luonne ja koiran koko täysikasvuisena.??
81307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi tukea epämääräistä kasvatusta. Ei saisi maksaa kuin max. 50€/pentu.

Äänestä
  • Joo yhdistelmä on hyvä jos jaksaa mennä ja tehdä koiran kanssa paljon itselläni on bordelcollien ja sakemannin sekotus ja vaikka se onkin vasta 14vko vanhaa niin energiaa riittää ovat erittäin oppivaisia ja jos olet kiinnostunut agilitystä niin ei kun sinne vaan jos mielen kiintoa löytyy. sohva perunaa siitä koira yhdiistelmästä ei saa sen olen huomannut jo nyt=)

    Äänestä

on inhottavaa kun meidän kaukasianpaimenkoira on haukkunut ja ,mmurissut tuhansia kertoja vieraille ja käynyt meidän keskikokoisen sekarotuisen kimppuun mutta meidän ihana sekarotuinen vaan kestää ja jaksaa aina olla kiltti vaikka pikkusiskokinrepii sitä se on iki ihana ja kiltti ja hellyydenkipeä turajuntti

Äänestä
  • Ja oli kerrassaan mahtava koira! Jo pelkästä ajatuksesta totteli. Teki kovasti myös töitä. Paimensi, veti tavaraa pulkassa yms. missä nyt satuin apua tarvitsemaan. Oli myös äärettömän lapsirakas.

    Äänestä

Hei
Minulla oli sellainen ja sen ihanampaa ja viisaampaa koiraa ei voinut kuvitella olevan.
Seoli kaikkien lemmikki ja viisaudessa ihmetyksen aihe.
Minun koirani painoi aikuisena n. 30 kg ja oli uros.
Nyt otin pennun, jossa mm. novaskotiannoutajaa ja se on aivan riiviö, en tiedä mitä sen kanssa teen.

Äänestä
  • Ja uros, syntynyt -95 ja kuollut -04 :(

    Mutta aivan ihana, pysyi aina pihassa, ei kenellekään ikinä tehnyt mitään, muistelen lämmöllä ja kaipauksella :)

    Se oli enemmänkin kuin iso, todella iso, saksanpaimenkoira, samat värit jne. mutta kuono oli vähän sellainen suiponmallinen ja hännänpää oli valkoinen :D
    Ja kaikista huvittavin, varsinkin kun luki edellisen kirjoituksen, se painoi 62kg!!
    Ja oli siis sen korkuinen kun pirttipöytä on, eli selkä otti pirttipöydän alla ollessaan kiinni siihen pöytään :D

    Äänestä

Enemmän kuin roduista, kysen on koirasta yksilönä. Jokaiseen rotuun ja-sekoitukseen liitty täysin erilaisia sessuja. Ensin yksilölliset ominaisuudet - sitten kasvatuksen/koulutuksen avulla saatavat.
Vasta näiden jälkeen tulevat rodun asettamat rajat. Toki niissäkin suuria eroja!
Vie pentu jollekin laajan kokemisen omaavalle koiraihmiselle nähtäväksi. Ei vain jonkin tietyn rodun 'rasistille'..

Äänestä

Aivan ihana yhdistelmä ❣️ tällä hetkellä minulla on keesondi ja patterin sekoitus. Lutuunen tapaus melkoinen pelle peloton

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pennun omistaja kirjoitti:

sekarotuinen koiran pentu.onko kenelläkään tietoa ,ko,sekoituksesta ,minkäläinen luonne ja koiran koko täysikasvuisena.??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu