Olin upeassa pitkän matkan bussissa retkellä. Siellä oli nainen, jota piti auttaa sisään ja ulos. Seisoskelimme auton vieressä tauolla ja kuulin naisen sanovan pojalleen, ettei enää halua elää. Poika seisoi ryhdikkäänä ja isona vieressä ja kuunteli myhäillen äidin juttuja. Kuljin ohi ja samalla nainen nousi pöydän äärestä sanoen, onneksi minulla on sentään mämä suklaakohvehdit. Hänellä oli pitkulainen kapea pakkaus kädessään, jossa neliskulmaisia konvehteja kahdessa rivissä 4 kpl, eli 8 kaikkiaan. Nainen oli tummatukkainen ja hänellä oli tummat sielukkaat silmät. Eikä hän ollut vanhan näköinen.
Unen "poika" on entinen autokorjaamoni omistaja ja varmaan yli 65 vuotias. Hän oli suoraselkäinen ja uljasryhtinen. Olen ollut alakuloinen, siitäkö unen nainen? Itselläni on vaaleat hiukset, en harrasta bussimatkoja.
Unen "poika" on entinen autokorjaamoni omistaja ja varmaan yli 65 vuotias. Hän oli suoraselkäinen ja uljasryhtinen. Olen ollut alakuloinen, siitäkö unen nainen? Itselläni on vaaleat hiukset, en harrasta bussimatkoja.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei
Ensinnäkin neuvoisin painamaan mieleen lukuarvot ja tutkisin niitä; onko kyseessä vaikkapa pvm 8.4 vai 4.8, vai 48 tai 4 8 (=12). Mitä luvut sinulle merkitsevät? Kirjoitit "autokorjaamoni entinen omistaja" joten ilmeisesti ostanut mieheltä korjaamon. Liittyykö nuo luvut hintaan, ostopäivämäärään tai jotain?
Onko mahdollista, että olisit nähnyt nk. selkounen ja miehelle tapahtuu jotain vaikkapa 8.4, kuka tietää.
Bussi ei tarkoita tässä muuta kuin sitä, että elämänkulusta on kyse ja tuirvallisesta sellaisesta kun mukana on muitakin. Retki yleensä kuvastaa arjen pieniä iloja.
Entä voisiko iäkäs nainen olla sinä itse? Ehkä haluatkin luopua korjaamosta ja siten ikäänkuin "kuolla" pois siitä hommasta?
Tutki unen suhdetta tarkoin elämäntilanteeseesi ja erityisesti korjaamoon ja siihen mieheen. Uskon vastauksen löytyvän omien päätelmiesi ansiosta, en unitulkinnasta eri symbooleineen niinkään.
Korjaamo ei ole minun, vaan kävin siinä korjaamassa autohuollossa. Käyn jo vuosia toisessa autoliikkeessä. Katsoin allakasta päivämääriä, mutta ei ollut mitään sen kummempaa. Oikeastaan naisen asenne oli hassu "no ei sitten kuolla", niinkuin sen voisi valita itse. Kiitti ajatuksistasi.