Lainaus eräästä kommentista
"Minun ei tarvitse siirtyä oikealta kaistalta minnekkään,kun ajelen nopeusrajoitusten mukaan.Vaan sinun on vaihdettava kaistaa vasemmalle jos menet nopeammin.Jos vielä tarkennan sanomaani mikä on oikea kaista niin,kun pitelet ohjauspyörästä niin,vasemman käden peukalo näyttää oikealle."
Kyllähän se on niin, jos nopeampi Volvo ilmestyy peräpeiliinne, on teidän mentävä ehdottomasti tien sivuun sujuvan ohituksen onnistumiseksi. Sillä niitä juuri tulee 3 rinnan tilanteita, kun ei ohitettava anna nopeammallensa tilaa, vaan se on otettava sitten väkisin. Kyllä hitaat ehtivät sivuunmenevään, kun he muutenkin köröttelevät. Ei se sen kummallisempaa ole, kuin sivuun vaan siitä.
"Minun ei tarvitse siirtyä oikealta kaistalta minnekkään,kun ajelen nopeusrajoitusten mukaan.Vaan sinun on vaihdettava kaistaa vasemmalle jos menet nopeammin.Jos vielä tarkennan sanomaani mikä on oikea kaista niin,kun pitelet ohjauspyörästä niin,vasemman käden peukalo näyttää oikealle."
Kyllähän se on niin, jos nopeampi Volvo ilmestyy peräpeiliinne, on teidän mentävä ehdottomasti tien sivuun sujuvan ohituksen onnistumiseksi. Sillä niitä juuri tulee 3 rinnan tilanteita, kun ei ohitettava anna nopeammallensa tilaa, vaan se on otettava sitten väkisin. Kyllä hitaat ehtivät sivuunmenevään, kun he muutenkin köröttelevät. Ei se sen kummallisempaa ole, kuin sivuun vaan siitä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Juuri tätä olen teroittanut ihmisille, nopeammalle ON annettava tilaa!
Hidastelijat, harrastelija-"liikennepoliisit" ym. moralistit haittaavat sujuvaa liikennettä.
Eilenkin jouduin uhkaavaan vaaratilanteeseen vitostiellä Kuortin jälkeen ohittaessani edessäni madellutta, keskiviivalla körötellyttä jolppia, joka törkeästi yritti estää ohituksen.
Rekka oli tulossa vastaan ja viimehetkellä sain vedettyä autoni omalle kaistalle.
Terveisiä vain sille ääliö Escort-kuskille.
Mitäs jos ostaisitte auton jossa on teho/painosuhde kohdallaan niin ette jää jalkoihin.
Eilen viimeksi kavereideni kanssa puhuttiin tästä. Mikä helvetti siinä on, kun aina juuri kun ohituskaista alkaa, niin lähes kaikki autot nostaa popeutta??!! Ja puhumattakaan sitten, kun lähtee menemään ohi... Ja muutenkin se ohi päästämisen vaikeus on ärsyttävää.
Joskus voi olla muilla kiire, tai he muuten vain tykkäävät liukkaammasta menosta. Itselläni ei ole mitään vaikeuksia päästää toista autoa ohi.
Vittu mikä ääliö olet!
...järkevästi, jos vaan suinkin on mahdollista. Sora pientareelle ei sentään tarvitse väistää.
Ohittaja puolestaan käyttää järkeä ohituspaikan suhteen ja koittaa omalta osaltaan välttää 3-rinnan tilanteita.
Ohitettavan on tarvittaessa pysähdyttävä pientareelle, kun huomaa takaa lähestyvän auton, eli Volvon.(Muitahan ei voi edes autoiksi nimittää) Se on vain niin, kuin täällä upeat Volvistitkin vaativat, että se tila otetaan sitten väkisin, jos ei ääliöt tajua väistää pientareelle.Tämä ei näy olevan yksin oma kantani, täällä on näemmä muutkin laatuautoilijat huomanneet saman puutteen väistämättömän ohitettavan itsekkyydestä. Onneksi syksy tulee, saa töräyttää pitkät päälle sumareineen, jos ei meinaa tilaa tulla, eiköhän silloin ala väistämään
Corolla-luokka sivuun, kun Volvo astuu kuvaruutuunne tärisevän taustapeilinne myötä. Onhan tuo itsestäänselvyys, jota pitää liikenteessä kunnioittaa. Premium-luokan autoilijat vaativat saada kulkea omia menojansa corollaluokan sitä jarruttamatta. Tuunaatte siellä jonossa sitten keskenänne, eikös näin sovita?
Lupaan laittaa V6 Alfani myyntiin ja jos ei mene kaupaksi, niin ensi kerralla varmuuden vuoksi karautan sen lepikon puolelle etten jää tukkeeksi.
Totta töriset, jos joku tulee traktorilla ohi on syytä antaa tietä turvallisuussyistä
Ajan vuodessa yli 60000 km ja olen todella nähnyt suomalaisen ajotaidon tason ja se ei ole kummonen. Tietä tukitaan vetämällä ikälopuilla dieselmersuilla caravaaneja, nuoriso ajelee hajottamolle kuuluvilla raadoilla ja ajotaidoiltaan keskinkertaiset vähä-älyiset ajelevat keskiviivalla. Puhumattakaan törkeistä liikenteenvaarantajista jotka yrittävät hengenvaarallisesti estää muiden, vahvemmilla autoilla ajavien joustavan liikenteen. Ohitukseen vastataan lisäämällä vauhtia kun on ensin madeltu tien tukkona.
Perkele, eikö Volvolla saisi edes ohittaa?!
Ottakaa huomioon että paljon ajavat ovat pätevämpiä liikenteessä ja tehokas auto antaa pelivaraa ja turvallisuutta, kunhan vain hitaammat tuntevat velvollisuutensa.
ruotsiin ajamaan ja ottakaa esimerkkiä, siellä homma sujuu!
Sama se millä autolla ohitetaan ja mitä...
Ja karvanopat väisty nyt kumä tuun mun velkasella premiumautollani ja osotan vankkaa ajokokemustani ja tilannehallintaa roiskuttamalla kiviä teijän tuulilasiin vetämällä viimehetkellä rekan edestä teijän eteen.
Ei kohteliaisuutta voi vaatia se opitaan niin
elämässä kuin myös liikenteessä.
Taas jälleen yksi typerä provo tällä volvopalstalla milloin saadaan sheriffi ?
Toivon mukaan eihän noin tyhmästi ajattelevua ihmisiä pitäisi ollakaan.
Minä ainakin annan sinulle tilaa ja pysäytän hyvissä ajoin pientareelle, avaan takaluukun, kaivan varoituskolmion esiin ja vien sen 150 m päähän, siirryn pientareelle odottamaan ja saatuasi ohituksesi suoritettua korjaan varoituskolmion pois ja jatkan matkaani...
Joskus joutuu oikein survasemaan, kun ei tie tunnu muuten aukenevan.
Kolmosellahan ei pääse yli 160km:n ja nelosella loppuu vauhti 190km:n korville.
Paras kiihtyvyys löytyy siis kolmosella, jonka voi survasta vielä satasessa.
Tie ei ole kilparata, eikä ylinopeutta ajaville tarvitse antaa tilaa - paitsi hälytysajoneuvoille.
Ei ohitusta silti saa vaikeuttaa, mutta mitään syytä ei ole lainrikkojille tilaakaan antaa.
Kannattaa ottaa kännykkä käteen ja soittaa paikalliselle nimismiehelle.