Viherhuoneen omaavia?

Talo vaiheessa

Onko keskustelijoita, joilla olisi talon yhteydessä viherhuone? Meille sellainen olisi tulossa. Tilaa on varattu 12 m2, avattavat tuuletusikkunat, vesipiste lattiakaivo. Se on suuniteltu talon sisäkulmaan niin, että itä- ja eteläseinä olisi lasia. Yläpuolelle tulee parveke, eli katto on umpinainen. Jos teillä on omia kokemuksia, tietoa yms, ottaisin mielelläni vinkkejänne vastaan:-)Erityisesti olisi kiva kuulla, millä systeemillä kattoon voisi tehdä kasveille kiinnityspaikkoja.

4

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpö jeppe

      kasvien ripustuksista on vaikea sanoa, koska siinä vaikuttaa kattorakennelmien toteutus aika paljon.

      ensimmäisenä tulee mieleen ristikkäis rimoitus kattoon, esim. 15cm irti katosta ja n. 50cm välityksellä... siihen on helppo ruuvailla koukkuja, tai laitttaa rimojen yli naruja tai muita ripustuksia? ...tietenkin rimoituksesta täytyy tehdä tarpeeksi tukeva ja kantava, koska painoa voi tulla yllättävän paljonkin?

      mutta noin tärkeimpänä asiana tulee mieleen tuon kosteusrasituksen hallitseminen, koska silellä on vesipiste yms.

      myöskin suuren kasvimäärän aiheuttama ilmankosteuden nousu voi aiheuttaa ongelmia talon rakenteissa.

      mutta kyllähän nuo ovat hallittavissa olevia asioita, kun vain ajatuksella asian hoittaa.

      • Talo vaiheessa

        kiitoksia viestistä:-)
        Viherhuoneen kosteuseristys on suunniteltu silleen, että laattalattiassa on normi-kylppärin kosteuseristys ja niissä pienissä seinänpätkissä mitä on, niissä on rappaus samalla lailla kuin ulkoseinissäkin, eli pitäisi olla "säänkestävä" Ja ikkunalasia on tietenkin aika paljon...niiden kohdalta ajattelin, että ilmeisesti ikkunoiden karmit pitää olla samaa kosteutta kestävää laatua kuin ulkoikkunatkin, eli esim.alumiinikarmilla..?

        Totta on, että kasveista ja ruukuista saattaa tulla yllättävän paljon painoa(on tietenkin toivottavaa, että kasvit kasvavat TOSI isoiksi:-)), eli niin kuin kommentoit, kannattaa varmaan tehdä tosi tukevat kiinnityspaikat kattoon. Pitää vielä kysellä raksamiehiltä, miten ne voisi kiinnittää.


    • nimimerkki

      Meillä myös katto lasia ja osassa viherhuonetta (siis katon alapuolella) on metalliritilikkö, johon on helppo ripustaa amppeleita koukuilla (myös amppelin paikan vaihtaminen on helppoa), kestää hyvin suurempaakin painoa.

      Huoneessamme on teräsrunko.

      Lattiakaivoa viherhuoneessamme ei ole; en ole lutrannut vettä lattialle kukkia kastellessani muissakaan huoneissa, joten en pitänyt sitä tarpeellisena (esim. olohuoneessamme on myös suuria kasveja, eikä sielläkään ole lattiakaivoa). Vesipiste on viereisessä tilassa (varasto), koska lavuaari olisi mielestäni tehnyt viherhuoneesta kylppärin oloisen ja sen on kuitenkin tarkoitus olla oleskelutilana, joskin hieman viileämpänä kuin muut asuinhuoneet, koska haluan kasvattaa siellä kasveja, jotka eivät talvella siedä liikaa kuumuutta (vrt. ennen vanhaan huoneet, joita ei lämmitetty täysin lämpimiksi ja joissa esim. huonekuusi, myrtti, kärsimyskukka, jalohortensiat jne. viihtyivät).

      Meidän viherhuoneemme on n. 20 m2 ja tuntuu vähän liian pieneltä. Tee suurempi, mikäli se vain on mahdollista; nälkä kasvaa syödessä ja on niin monia ihania (suureksi kasvavia) kasveja, joiden kasvatusta todennäköisesti haluat kokeilla. Meillä viherhuone on ollut nyt neljä vuotta ja esim. huonekuusi valtaa tilaa jo aikalailla.

      Kesäksi vien suurimman osan kasveista ulos, koska näyttävät hyötyvän siitä.

      • Talo vaiheessa

        ..vinkeistä!
        Viherhuoneen tosi kiva ominaisuus nimenomaan on, että sen voi pitää viileänä talvella:-)
        Riippuu tietenkin talon ja viherhuoneen kokonaisuudesta, mitä sinne kannattaa laittaa (ja minkä tyyppiseksi tilan haluaa "sisustaa",) mutta meillä lattiakaivo tulee "helposti", joten se tehdään sinne samaan syssyyn. Sehän on tarpeellinen ainoastaan siinä tapauksessa, että aikoo suihkuttaa kasveja siellä. Sumutuksesta ei toki sellaista vesimäärää tule.
        Minäkin olen kuskannut kasveja talveksi ulos; viherkasvit ovat tosi kivoja parvekkeella ja kuisteilla kesällä. Sekaan voi sitten heitellä kesäkukkia, yrttejä yms:-)
        Viherhuoneen kokoa ei enää voi suurentaa, mutta varmaankin nälkä kasvaa syödessä! Jos tila loppuu, täytyy levittäytyä harrastuksen kanssa myös muihin tiloihin:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1857
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1459
    3. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      74
      1047
    4. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      51
      1035
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      981
    6. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      70
      965
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      940
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      900
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      809
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      38
      749
    Aihe