Haluaisin ostaa jotain uniikkeja vaatteita lapselleni mutten tunnu osaavan hakea mistään niitä. Onko kenelläkään jotain osoitetta tiedossa missä kannattaisi käydä?
Myös onko jollakin hyvää pullareseptiä? Tein juuri yhdellä ohjeella ja olivat aika mauttomia.
Myös onko jollakin hyvää pullareseptiä? Tein juuri yhdellä ohjeella ja olivat aika mauttomia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itse teen vehnäjauhopussin ohjetta mukaellen,eli enemmän rasvaa ja sokeria kuin ohjeessa, niin jo on hyviä....jos vaan viittis tehdä:):)kaupasta kun saa niitä raakapakasteita vierasvaraksi ja itse ei tarvitse syödä.....(lue tarvitsisi)
unohdin mainita,että suolahan on tärkeä pullataikinassa,itse olen useinkin unohtanut,kun ei muka tartte ohjeita lukea,no,osamisen kannalta ehkä ei,mutta tuo muistaminen on nykyään sitten se miksi pitäisi:)
paljon voita ja sokeria ja maitoa ja kaardemummaa.
Tai tee sitten korvapuustiksi tai sitten tällaiseksi:
http://www.riikka-t.vuodatus.net/blog/268625
tee se pitkon muotoon, letitä jne...
itse teen pullataikinan aina samalla ohjeella:
1 l maitoa
2 dl sokeria
50g tuoretta hiivaa tai 2 pss kuivahiivaa
6 tl suolaa
3-4 rkl kardemummaa
50g margariinia sulatettuna
vehnäjauhoja
Lämpimään maitoon lisätään sokeri, suola, kardemumma ja hiiva. Vehnäjauhojen määrää en osaa sanoa, koska en ikinä niitä mittaa, mutta taikina ei saa olla kovaa, vaan mieluummin löysähkön pehmeää. Rasva lisätään viimeisenä , ja taikinaa vaivataan niin pitkään, että se irtoaa kulhosta. Kohotetaan noin tunti, ja pullat paistetaan 225 asteessa, kunnes ovat kauniin värisiä.
(kananmuna ei muuten unohtunut taikinaohjeesta, sitä ei vaan tarvita!)
http://kimperi.com/index.php?cPath=29_16