Sampopankki näköjään tarjoaa Visaa vain pelkkänä Visana, eikä siihen enää saa pankkikorttia eli Visa-yhdistelmäkortit on poissa, sen sijaan Mastercardia saa yhdistelmäkorttinakin.
Tällainen huomio vaan pisti silmään.
Onneksi olen jo toiseen pankkiin siirtynyt jolla parempi valikoima erilaisia pankki- ja luottokortteja ja myös Visa Debit löytyy.
Sampopankissa ei näköjään enää
3
376
Vastaukset 3
- kunnollista korttia
Onko tosiaan noin, että Visa-yhdistelmäkorttia ei saa?
Tässä alkaa muutenkin olla harmia niin paljon noista Sampon korteista. Mulla on vielä vanha luottokunnan yhdistelmäkortti, jolla on onnistunut nettiostokset hyvin Visalla. Oli sitten kyse VbV, cvv2 tai ilman niitä. Luottokunnasta saamani tiedon mukaan 19.3. on kortista poistettu VbV! Uudesta Sampon Visa-kortista ei puhelinpankki edes tiennyt, toimiiko se myös ilman VbV:tä. Olen tehnyt nettiostoksia Suomesta ja ulkomailta. Käytössä on ollut VbV, cvv2 tai ei mitään. Ilmeistä on, että Sampon uusilla korteilla homma ei onnistu enää. Tulee varmaan pankin vaihto. Onko hyviä ehdotuksia?- vaihtoehto.
Nordean kortit ainakin toimii Verified by Visa-paikoissa ja myös Visa Electron toimii VbV-paikoissa, itseasiassa VE-kortti jopa vaatiikin että on oltava VbV. Visa-luottokortilla voinee ostaa kyllä muualtakin mutta en ole 100% varma tästä mutta on nuo Nordean kortit jokatapauksessa parempia kuin Sampopaskan kortit.
vaihtoehto. kirjoitti:
Nordean kortit ainakin toimii Verified by Visa-paikoissa ja myös Visa Electron toimii VbV-paikoissa, itseasiassa VE-kortti jopa vaatiikin että on oltava VbV. Visa-luottokortilla voinee ostaa kyllä muualtakin mutta en ole 100% varma tästä mutta on nuo Nordean kortit jokatapauksessa parempia kuin Sampopaskan kortit.
Nordean korteissa on se huono puoli, että niillä ei sopimusehtojen mukaan saa maksaa internetin kautta sellaiselle maksun saajalle, joka ei ole liittynyt "Verified by Visa"- tai "MasterCard SecureServer"-varmennusjärjestelmään. Suurin osa luottokorttimaksuja keräävistä yhteisöistä ei ole liittynyt noihin varmennusjärjestelmiin, jolloin pitää olla jokin muu kuin Nordean kortti. Sampopankin kortti on tähän asti käynyt kaikissa paikoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561