Onko kellään kokemuksia tai tietoa, millaisia oireita dilatoivassa kardiomyopatiassa? Ja mistä tietää, jos se on pahentunut ja onko oireet vaarallisia? Siis, jos on rintakipua, kipu säteilee vas.käteen, alhainen rasituksensietokyky? Olisin tosi kiitollinen, jos joku kohtalotoveri tmv. kenellä tietoa vastaa.
kardiomyopatia
mietintää...
4738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Dilatoivassa kardiomyopatiassa ei ole kipuja, ainakaan kellään ollut joita minä tunnen. Itselläni oireet oli paha hengenahdistus makuulle mennessä ja roima yleiskunnon lasku. Tavallisena flunssana tuotya pidin kunnes keuhkokuvassa näky kookas sydän. Myös rytmärit mahdollisia. Minulla ef oli alussa 28 ja nyt siellä 50-53 ja hyvin pyihkii kunhan pitää näppinsä erossa rasittavista hommista. Ammatinvaihto edesää ja koulunpenkillä olen ahkerasti.
"Ja mistä tietää, jos se on pahentunut ja onko oireet vaarallisia?......
Vastaan kysymyksesi tuohon osaan dilatoivaa sairastavana. Jos kysyt epäillen sitä, pitää saada ensin diagnoosi, minkätyyppinen ja mikä vaikeusaste kardiomyopatialla on. Sen mukaan määrätään lääkitys. Nykyisin on hyviä lääkkeitä. Jokin/jotkut auttavat nopeasti ja jotkut pidemmällä aikavälillä ja täydentävät toisiaan.
Diagnosoinnin yhteydessä saa ajan, jolloin tehdään ensimmäinen tarkistus lääkkeiden toimivuudesta ja sen jälkeen suunnilleen säännöllisin väliajoin ne määräaikaistarkastukset.
Pahenemisen havaitsee esim. samoista oireista, joita oli alussa; heikentyneenä jaksamisena, mm.hengenahdistus liikkuessa tai rytmihäiriöinä tai niiden lisääntymisenä, jos niitä oli ennestään. Silloin luonnollisesti käännytään lääkärin puoleen.
Paheneminen voi olla oireetontakin tai poikkeavaa väsymystä,joka selviää vasta ultraäänitutkimuksella. Kivut ja vasempaan käsivarteen säteilyt eivät ole kardiomyopatian kipuja.
Jokaisen tapaus on yksilöllinen,yhteisiä piirteitä toki on.
Lisää eri kardiomyopatioista on Kardiomyopatiapotilaat -Karpatiat ry:n sivuilla osoitteessa: http://www.karpatiat.net/
tapauskohtaista tämä kardiomyopatian sairastaminen. Toiset ovat lähes oireettomia ja osa sitten aivan jotain muuta. Väsymys ja rytmihäiriöt kuuluu sairauteen. On eteisvärinää ym. ja vaarallisimmillaan voi tulla kammiovärinä. Tämän jälkimmäisen takia voidaan joutua varotoimena asentamaan tahdistin. Lääkitys on nykyään hyvä ja sen voimin jaksaa pitkälle. Itselläni diagnoosista yli 20 vuotta, tosin hieman erimuoto (hypertrofinen).
Kirjoita Googleen kardiomyopatia, tai rytmihäiriöt. Kyllä tietoo pukkaa....