Ipu sai viime vaaleissa 5000 ääntä. PS on saanut listoilleen, eläkeläis-puolueesta,joka yksin sai 5700 ääntä viime-vaaleissa.
Pientä
vertailua.
9320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
saa nyt samanverran ääniä. Ensinnäkin jo äänestysalue on eri, joten tuolla ei juuri voi hehkuttaa. Voi myös olla että kun häntä on äänestetty seniori puolueen ehdokkaana, niin persujen ehdokkaana häntä ei äänestä enään samat ihmiset.
Asiat ei ole noin yksinkertaisia ja mustavalkoisia kuin sinä yksinkertaisuudessasi ajattelet.
Perus-suomalaisissa yksittäiset ehdokkaat,saavat ääniä enemmän kuin ipu yhteensä.
Perus-suomalaisissa yksittäiset ehdokkaat,saavat ääniä enemmän kuin ipu yhteensä. Sen takia tulevissa vaaleissa kannattaa äänestää uskottavia ehdokkaita. Eduskuntavaaleissa tämä vielä korostuu.
SSP:n kannatus oli 0,6% viime vaaleissa. Demokratiassa se oikeuttaisi yhteen paikkaan koska paikkoja on 200.
Tässä adressi äänikynnyksiä vastaan.
http://www.adressit.com/eiaanikynnykselle
Muistelkaapa historiaa. Uusia pienpuolueita on
yrittänyt uhon kanssa pinnalle kymmenittäin, monet useita kertoja. Tälläkin hetkellä on "promille-puolueita" puoli tusinaa. Mikä on ollut tulos? Yleensä alle prosentin kannatus.
Entä poikkeukset? Ainoa merkittävä oli Vennamon
ja Poutiaisen loikka maalaisliitosta. Sekin perintö oli henkitoreissaan, kunnes Timo Soinin vetämänä on hiukan piristynyt.
Muut ovat tulleet ja menneet. Eikä näissä ryhmissä ole edes välttävää asiantuntemusta edustamaan ketään. Ei vaikka olisi halujakin. Mutta historia osoittaa, että valtakamppailuun löytyy "puhtia", eikä siihen paljon taitoja tarvitse. "Sirpaleet sirpaloituu."
oli aiheesta hyvä kirjoitus. Sen otsikkona oli 6 puoluetta riittää, ja siinä oli ihan hyvin julkituotu se että suomen kokoisessa valtiossa riittää kaikkien etujen ajamiseksi puolueet joiden kannatus on riittävän korkea, eli tuolla jossain 8-10% hujakoilla. Nuo puolueet kyllä pitäisivät tasapuolisesti kaikkien ihmisten eduista huolta ja eduthan määräytyvät demokratiassa enemmistön kautta, ei minkää sirpale ryhmittymien mielihalujen kautta.
Ja sinä uskoit?
Että puolueeksi on oikeutus, kun on 10 prosentin hujakoilla kannatus?
Eikö 100 prosenttia olisi parempi?
Tasapuolisiahan ne olisivat tuollaiset kovan kannatuksen puolueet ja mitä vähemmän sen parempi.
Ehkä yksi riittäisi, kun olisi vaan hyvä ja tasapuolinen.
Suomessa on 100000 talonpoikaa,joiden etuja ei aja kukaan.Heillä on satoja tuhansia lapsia,jotka äänestävät vahempien mukaan.
Kun Pesonen huomaa napsauttaa sormiaan,niin onhan siinä melkoinen joukko uusia äänestäjiä.Lisäksi on saman verran duunareita,joilta puuttuu koti.
Tuollaiseen ei edes Ilkka Hakalehto viinanhuuruisimmissakaan päiväunissaan pääsisi!
Aina koittaa haastaa kaikki valtion tahot oikeuteen syyttäen heitä vaalitappiostaan. Suomen kansa vaan kun ei eristäytyä halua.
Vakuudeksi sikamaisuudella
Nerva Trajanus