Eli virranjakajan kannessa on kaksi ruuvia. Toinen nk. hyppää ruuvattaessa viimeisiä kierteitä, ilmeisesti ruuvissa vika. Jos sopivaa ruuvia ei ensihätään löydä, tai tuon vanhan ruuvin laittaisi paikalleen, ONKO KEINOJA MILLÄ TUON SAISI PYSYMÄÄN TIIVIISTI KIINNI VÄLIAIKAISESTI?? Kiitos jo etukäteen!
Auto oli Nissan bluebird -87
Auto oli Nissan bluebird -87
Vastaukset 5
Vanhimmat
jakajassa kierteet rikki. Tämä pitäisi ensin selvittää kummassa vika on. "Tilapäisvirityksillä" monesti on tapana jäädä pysyväisvirityksiksi elikkä "Pielavetisiksi" siinä kohtaa kun huomataan että katos perkele, sehän toimii. Hyvin tehdyt viritykset voi toimia hyvinkin pitkään mutta taas huonosti tehdyt voivat laueta hetkenä minä hyvänsä. Ja sitten kun se tienpäällä tapahtuu, pystyykö sitä enää ajokuntoon saattamaan. Sitten haetaan hinaajaa ja ihmetellään millä päästään kotiin kun tyttöystävän luoksekin pitäisi mennä ja koulu alkaa aamulla. Mutta sinä päätät sopiiko tämä sinulle ja kuinka itse toimit.
Jos ruuvi yrittää vähänkään vielä tarrata kiinni, voisi jollain tiukalla ruuvilukitteella sitä yrittää liimata. Jos ruuvi on ehjä ja vika onkin jakajassa (luulen näin olevan, jakaja varmaankin on kevytmetallivalua, pehmeämpää kuin itse ruuvi), varmin keino jakajaa vaihtamatta on duunata pykälää isommat kierteet vanhojen tilalle (olisko 6mm -> 8mm?)
Tuo liimaus kun voi näin talvella varsinkin olla sellainen että en luottaisi kovinkaan pitkälle siihen. Selvitä vika ensin ja sitten teet ratkaisut kuinka edetä.
jakajaa en tunne mutta jos on mahdollista laittaa läpipultti, sehän on se varmin keino. Eli jos kannen kiinnitysruuvien vastineet sijaitsevat jakajan kehän ulkopuolella, voisi läpipultti olla keino. Pysyy eikä irtoa ikinä.
ainakaan mitään lukitetta sinne sotke. Milläs sit aukaset sen jos semmonen paikka tulee..?
Eriasteisia avattaviksi suunniteltuja, ja sitten mallia "maailman tappi".
Todennäköisesti kierteet on menny reiästä, ei ruuvista. Ruuvistahan näkee, onko kierteet huonot.
Voit:
- kokeilla pitempää ruuvia, jospa siellä pohjalla olis vielä ehjää kierrettä.
- porata syvemmän reiän ja kierteittää syvemmälle.
- porata ja kierteittää isommat kierteet.
- kokeilla isompaa tasapaksua ruuvia, esim. peltiruuvia. Ei tarvi kierteittää.