Vanhat biisit?

Teiniboy91

Sonata ilmoitti että on kyllästynyt siihen settiin mitä bändi oli tehnyt melkein koko tuotantonsa ja päätti tehdä unia levylle aika reippaasti erilaisempaa musiikkian, niin soittaako bändi enää vanhoja klassikoitansa live keikoilla, vai löytyykö settilistasta vain näitä uusia unialta löytyviä kertosäkeettömiä jatkuvasti heittelehteviä biisejä?

12

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielibidee

      pidän huomattavasti paljon enemmän sitten tästä "kertosäkeettömästä jatkuvasti heittelevästä" tyylistä, mutta kyllä keikoilla niitä vanhojakin biisejä kuulee, tosin ei parhaimmasta päästä.

      8th Commandment, FullMoon, Black Sheep, San Sebastian, Tallulah, The Cage, Broken jne. Etelä-Amerikassa jopa Wolf and Raven ja Gravenimagekin välillä.

      Brokenia ja Gravenimagea lukuunottamatta valitsisin kolmelta ensimmäiseltä levyltä noiden sijasta esim. My Landin, Replican, The End Of This Chapterin, Sing In Silencen, The Power Of Onen, Silver Tonguen ja Champagne Bathin.

      • metalunion

        Wolf and Raven taipuu tällä uudella guitaristilla?


      • Nimetön

        Kyllähän tuota uutta kuuntelee välillä, muttei biiseissä ole selvää kohokohtaa mitä odottaa... eivätkä biisejä muista sitten kuunneltuaan... Ei esim. voi hyräillä biisiä itsekseen kun ne menee miten sattuu... ja wolf & raven kuuluu myös samaan kastiin, vaikkei se uutta tuotanoa olekaan... The Cage on omasta mielestä kyllä parhaimmasta päästä gravenimagen lisäksi, mutten muista kyllä tiedä.


      • Mielibidee
        metalunion kirjoitti:

        Wolf and Raven taipuu tällä uudella guitaristilla?

        ollut paikanpäällä todistamassa, joten en tiedä :) Mutta onhan Evil loistava kitaristi, miksi ei taipuisi.

        Ähh, kävin lukemassa netistä Kakon haastattelun, jossa mies kertoo haaveilevansa olevansa kosketinsoittaja/taustalaulaja, mutta ensin hoidetaan Sonata loppuun. Ja minä kun en kestä ajatustakaan, että Sonata tulee joskus tiensä päähän. Tai ainakaan ennen kuin olen haudassa :(

        Ja uutta levyäkin saadaan odottaa 2009-2010 vaihteeseen, eihän tästä nyt tule yhtään mitään.


      • Salriella
        Nimetön kirjoitti:

        Kyllähän tuota uutta kuuntelee välillä, muttei biiseissä ole selvää kohokohtaa mitä odottaa... eivätkä biisejä muista sitten kuunneltuaan... Ei esim. voi hyräillä biisiä itsekseen kun ne menee miten sattuu... ja wolf & raven kuuluu myös samaan kastiin, vaikkei se uutta tuotanoa olekaan... The Cage on omasta mielestä kyllä parhaimmasta päästä gravenimagen lisäksi, mutten muista kyllä tiedä.

        Wolf and Raven taipuu Ellulta oikein hyvin ^^ Myös Gravenimage olis kiva balladinvaihto-operaatio, by the way.


    • Salriella

      Ihan hyviähän nuo Unian biisit on. Ja ainaki joulun jälkeen Suomen kiertueella soitettiin muitakin, kuten The cage ja (ylläribonus) Tallulah. Ja Tallulahin kohdalla muistaakseni erityisesti sanoivat että alkaa jo kyseinen biisi tympiä, että varmaan vaihtavat sen johonkin toiseen. The Misery olis kiva veto livenä :3

    • kertosäkeettömiä kappaleita

      Jos et pidä noista unian kappaleista nii kuuntelepa levy pari kertaa läpi iha sillee niinku keskittymällä siihe ja lue vaikka biisien sanat. Minäkää en heti Unian kappaleista innostunut mutta nyt parasta, monipuolisinta, "syvintä" musiikkia mitä olen ikinä kuullut, semmosta jotenki jännää moniulotteista tai en ees tiiä :).
      Esim. My Dream's But A Drop Of Fuel For A Nightmare kuulosti tosi oudolta ja tylsältä aluksi vaa nyt ku siihe kappaleeseen on päässy "sisälle" nii loistava, erilainen ja erikoinen kappale.
      Paid In Full on varmaan Unian ainoa "heti ymmärrettävä" kappale.
      Unian biisit on senkin taki niin hyviä kun niihin ei kyllästy (varmaan juuri siksi kun ne ei ole semmosia perus kappaleita että tulee säkeistö kertosäe säkeistö ja kertosäe kahesti loppuun) In Black And White soinu meillä jo vuojen joka päivä ja monta kertaa päivässä!

      Eikös ne Tallulahin tilalle aikonu laittaa ton MDBADOFFAN:in

    • täysin

      soittaisivat vanhoja klassikoita, kuten 8th commandment!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • on jännää

        vastailla omiin viesteihinsä. No se on hyvä että on halvat huvit :)


      • Aloittaja
        on jännää kirjoitti:

        vastailla omiin viesteihinsä. No se on hyvä että on halvat huvit :)

        En jaksaisi nähdä vaivaa noin huonoon spammiin... Tärkeämpääkin tekemistä. Joku nyt vaan on samaa mieltä, minkäs teet? mutta olisi saanut jättää noita huutomerkkejä vähemmälle.


    • ethbet

      uotnhjghdbjhghöhröa

    • ideanikkari

      Olen lukenut jostain että My Land on hiipunut setistä. =(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      62
      2818
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      114
      2468
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      8
      1742
    4. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      3
      1335
    5. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      56
      1330
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      292
      1261
    7. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1144
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1081
    9. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      79
      1039
    10. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      23
      895
    Aihe