Uusia karttoja?

Rihveli

Käykö eri autonavigaattorien kartat keskenään? Ostin K-Raudasta Suomessa huonosti tunnetun CarTrek 400 autonavigaattorin, mutta nyt haluaisin ostaa siihen täysin uuden Skandinavian kartan.

3

831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihveli

      ...Navteqin karttaa käyttää kyseinen laite.

    • snaut

      Valtaosiltaan kaikki autonavigaattorien valmistajat käyttävät vain ja ainostaan omiin laitteisiinsa sovitettua karttaformaattia. Tämä siitä huolimatta, että kaikkien karttojen alkuperä on sama: Joko TeleAtlas tai Navteq ja sitten kun mennään maakohtaisuuteen, niin molemmat globaalit kartta-aineistojen tuottajat nojautuvat aivan samaan lähdedataan, sis Suomen kohdalla Destian Digiroad aineistoon.

      Tämä johtuu tietenkin siitä, että autonavien business makaa nykyään paljonkin karttapäivityksissä ym. lisäpalveluissa. Itse laite sillä ensimmäisellä kartastolla saatetaan jopa myydä rimaa hipoen alle omakustannushinnan! Katso esim. Garmin tai TomTom alkaen mallien hintoja ja mieti paljonko tuosta 150 eurosta saattaa jäädä alkuperäiselle valmistajalle hw:n ja etenkin kaikenmaailman lisenssimaksujen jälkeen käteen!

    • hintaan 29,95 euroa!

      CarTrekin web-sivuilta noita saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe