hello,
On tuollainen vajaa 5m ribi harkinnassa ja niitä saa uutena suunnilleen samaan pakettihintaan joko yamahan 50GETOL 2T koneella tai esim. Suzukin F50TL 4T koneella. (4T yammu maksaa 500 enemmän). Kumpi kannattaa ja missäkin tilanteissa? Onko kulutuseroista mitään kättä pidempää?
tänks.
50hv:n uusi 2T vai 4T kone
6
2224
Vastaukset
- yamaha 4t
parempi myydä eteenpäin
- Jotta jostain riippuu
Nykypäivänä näyttää siltä, että suzuki painaa jamahan ohi.
Jopa halvempikin ja pitempi takuu.
Yhtä rumia kumpikin ja kaiken bensiinin syövät, mitä tankkiin laittaa ja vaativat enemmän huolenpitoa kuin koiran pentu.
Mutta kaipa ne pari vuotta toimii. - jussipussi
sama lohko kuin 60 ja 70 hv 2 tahtijammussa...
pesee kiihtyvyydessä ja huollon helppoudessa
4 tahtikoneet mennen tullen. Jos ajat paljon ns uisteluvauhtia, niin ilman muuta Suzuki, mutta
jos sekalainen harrastuskäyttö niin vaikea valinta, jos vedät suksia, niin ilman muuta Jammu.
Usei lehdissä puhutaan että 2 tahtiin täytyy lisätä öljynkulutus, jota 4 tahdissa ei ole, mutta
täytyyhän nelariinkin vaihtaa öljyt ja sen lisäksi suodatin. 50 hv Getolin saa käymään
sillä varakäynnistysnarulla, mutta tuskin
saa 4 tahtiruiskua, jos akku jostain syystä
aivan sippi - Skipperisti
Vieläkö G-Mallin Yamahaa saa myydä?
2t on kalliimpi käyttää, mutta on muuten joiltain ominaisuuksiltaan parempi.
Kulutuksen suhteen voidaan pitää karkeana nyrkkisääntönä; 2t kuluttaa puolet ja 4t kolmasosan hevosvoimamäärästään litroina tunnissa. Eli tässä tapauksessa 50/2 ja 50/3 l/h, täydellä kaasulla....noin suunnilleen... - veneilijä85
moikka,
itse miettisin vakavissani tuota 2-t yamahaa, jos sellaisen saat uutena asennettuna veneeseen niin olet kyllä melkein kultasuoneen osunut. niitähän ei enää saa tuoda maahan, vanhaa varastoa saa toki myydä. Ribit, tai etenkin vähän pienemmät kumiveneet, ovat aika herkkiä peräpainolle (lue 4-t koneille). Tuollanen 5 metrinen kantaa tosin loistavasti varmasti nelitahtisenkin, ja myönnettäköön etten itse tarkalleen tuon yamahan, puhumattakaan nelari suzukin painoa tiedä. Mutta niinkuin joku muukin tässä kirjoitti, 50 Getol koneessa on sama lohko kun 60 ja 70v yamahoissa. keveitä ja idioottivarmoja pelejä, helppoja huoltaa itsekin. ja rivakka kiihtyvyys saa aina hymyn huulille, itse valitsisin siin yamahan 2-t koneen tuohon veneeseen. Itse ajan nelitahti hondalla, joten tässä tapauksessa ei edes voi syyttää puolueelliseksi ;)
ja tuollainen yhdistelmä 2-t koneeella ei ole vaikeampi myydä eteenpäin käytettynä kun vastaava nelitahti, usko pois. ja vaikka 2-tahti kone syökin hiukan enemmän bensaa, niin rehellisyyden nimissä, ei kai siinä maailma mene alta? jos ajat 50 tuntia kaudessa niin säästäsit polttoainakuluissa ehkä jonkun satasen, ei hirveen paha minun mielestäni, vaikka mainitsitkin hankintahinnan olevan hiukan korkeampi kun vastaavalla nelari suzukilla. toivottvasti mietteistäni ja kommenteistani oli jotakin hyötyäkin :)
valkkaat kumman vaan, niin uskon että saat ihan kivan paketin kesän rintoihin, menestystä metsästykseen siis :)
sormissa polttelee jo, vene vesille muutaman viikon sisällä tääl stadis! veneilykauden odotuksia siis kaikille palstan lukijoille!
veneilijä85 - Benqqu
Minusta noissa pitäis olla merkittävä hintaero 2-t koneen hyväksi . Itse ostin 2007 30 hv 2-t Yamahan , oli yli 700 euroa halvempi kuin 20 hv 4-t tarjoushinta.
50 GETOL on sikahyvä kone mutta kuitenkin perinteistä halpaa 2-t kaasariteknologiaa.
Painot noissa taitaa olla kaikissa hieman päälle 100 kiloa ja suzuki on ruiskulla. Eli Yamaha-miehenä jos ei ole merkittävää eroa hinnoissa (700-1000 euroa)ottaisin Suzukin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924