Ihmettelen tällaista, että kun tilasin tekstiviestillä numerosta 13 170 taksin osoitteeseeni Espooseen, niin auto olikin Helsingin eikä Espoon taksi. Ei siinä mitään, kuljettaja oli ystävällinen, tunsi reitit ja muutenkin kaikki oli ihan jees. Kuitenkin jäi ihmetyttämään, että mikä on logiikka tilauksissa. Missä tapauksessa tulee helsinkiläinen, espoolainen, vantaalainen ym. muu taksi. Voiko sitä tietää etukäteen tilatessa, jotta osaa tarkkailla katolla olevaa kilpeä (kaupungin nimi)?
Ihmettelevä asiakas
Ihme
51002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se on ollut se lähin vapaa taksi joka on kuitannut ko kyytin,se sattui olemaan helsingin pirssi.
vain helsingin takseihin.
Tekstari on jo vanhan aikainen ja hankala tilaustapa, joka toimiin Helsinkiläisissä autoissa.
Lähitaksi tulee ottamaan lähiaikoina käyttöön uuden tilausnumeron, johon soittamalla asiakkaan känykkä paikannetaan tukiaseman tarkkuudella, missä tahansa Suomessa ja asiakkaan puhelu ohjataan suoraan lähimpään vapaasen autoon, jos autoa ei löydy, puhelu siityy taksikeskukseen.
Se on palvelua, jos jokin.
sitten joskus kun ympäristölläkin on autoja saatavilla se voi toimia,viime lauantai päivänäkin ajoin korso tikkurila akselia 3 tuntia kun ei mistään löytynyt ympäristön autoja ps ja näin olen tehnyt jo monta vuotta stadilainen.
Varmaankin asiakkaan kännykkä voidaan paikantaa mikäli asiakas siihen suostuu. Tekniikka suo huikeita mahdollisuuksia, mutta taitaa lainsäädäntö pikkuisen kammeta vastaan.
Asiakkaalle vastaisin että jos tilaa Helsingin Taksidata Oy:n kehittämällä tekstiviestitilauksella taksin, niin kyllä sinne helsinkiläinen auto tulee.
Jos tilaat kotiisi Helsingin Sanomat niin kyllä se Hesari putoaa luukusta eikä Demari.
Hyvää kevättä!