Katsokaa tää loppuun asti
http://www.youtube.com/watch?v=gHM5qTpKQUo
olettekos koskaan nähneet jotain noin kaunista ja mielenkiintoista?:)
tuollaisia pohjoiskoreassa esitetään joka vuosi vähintään 5 erillaista näytöstä, sillä se korostaa yhteisöllisyyttä.
http://www.youtube.com/watch?v=gHM5qTpKQUo
olettekos koskaan nähneet jotain noin kaunista ja mielenkiintoista?:)
tuollaisia pohjoiskoreassa esitetään joka vuosi vähintään 5 erillaista näytöstä, sillä se korostaa yhteisöllisyyttä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=Sg4h2sl-zFU&feature=related
haluaisin mennä sinne joskus paikanpäälle katsomaan tuollaista.
yhteisöllisyys on kaunista, yksilöllisyys rumaa.
Totta kai tuo on upeaa katseltavaa.
Eikä vaadi juurikaan älynlahjoja tai harjoitusta osallistujilta, ainoastaan sen suunnitelijoilta.
en viitsinyt avata youtube-linkkiä kun kokemuksesta tiedän, että ainoastaan B-mies pistää noihin linkkeihin kunnon ohjelmaa mutta olisko niin, että siellä on joku tanssiesitys missä pohjois-korean onnellinen kansa tekee jonkun näyttävän ryhmäesityksen missä suuret kansanruhmät muodostavat rauhanmerkin ja sirpin ja vasaran?
täytyy sanoa, että sekin, että välttyy kekkuloimasta kaislahameessa suuressa yhtä kyrpintyneessä väkijoukossa esittämässä jotain kornia kommunistijoukkoesitystä "yhteisöllisyyden" nimissä niin on tarpeeksi painava syy tarttua torrakkaan ja tehdä oma panoksensa kommunismin vastaisessa taistelussa punakukon uhatessa demokratiaa.
älä sinä liikaa luota näihin "yhteisöllisyyksiin". ennenmuinoon punaisen torin sotilasparaatit oli niin neukukansan yksimielisyyden ja päättäväisyyden symboleja mutta ei se loppujen lopuksi vaatinut kun että gorba pisti votkan kortille niin yhteisöllisyydet romahti samaan syssyyn kun berliininmuurit ja sirpit ja vasarat ja leninin patsaat...
siinä olisi voinut olla mitä vaan. kyllä sä sen katsoit :D
niin ja tiedä että Neuvostoliitto romahti sisältäpäin pitkän sodan jälkeen jo vuonna 1952 kun uusi johtaja oli kansan petturi lännen nukkehallitsija.
valtiokapitalismi romahti kun kaikki maailman maat kävivät kylmää sotaa NL:n kanssa.
taidat olla aika nuori? tätä en tarkoita millään halventavalla tasolla (vanhoista ihmisistä sanotaan, että heillä on viisaus. se on paskapuhetta; vanhoilla on jääräpäisyys ja vanhoihin tapoihin pinttynyt tyhmyys. nuorissa on voima ja tulevaisuus; niin tänään kuin sadankin vuoden päästä) vaan siten, että etkö peruskoulussa nähnyt yhteiskuntaopin tai vaikkapa maantiedon tunnilla karttakirjoja, joissa oli sinisen ja punaisen värisenä eroteltu läntiseen liittoutumaan kuuluvat nato-maat ja muut yhdysvaltain liittolaiset ja toisaalla oli neuvostoliitto ja varsovan liiton maat plus muut neukkulan alusmaat. maailman kartta oli aikas punavoittoinen. en voi uskoa, että koko muu maailma oli neukkulaa vastaan. neukkulaa ei lyöty maahan ulkopuolelta. kommunismin kaatoivat sen omat alamaiset.
mutta itse asiasta; en katsonut :) kerro jos haluat. en kuitenkaan jatka tämän pitemmälle jankutusta aiheesta "youtube ja sen mahdollinen katsomattomuus"
KTP_kommari kirjoitti: "Neuvostoliitto romahti sisältäpäin pitkän sodan jälkeen jo vuonna 1952 kun uusi johtaja oli kansan petturi lännen nukkehallitsija. valtiokapitalismi romahti kun kaikki maailman maat kävivät kylmää sotaa NL:n kanssa."
Ymmärrätkö itse mitä kirjoitit?
Jos kerran NL:n johtaja oli lännen nukkehallisija, niin eihän sellaista maata vastaan tarvitse käydä kylmää sotaa.
kommunismi hajosi 1952. valtiokapitalismi 1991
Kukahan sitä Nikitaa komensi lännestä?
Eiköhän se kommunistinen puolue ihan itse homman
hoitanut vai väitätkö että neuvostokusikaivojen
liiton hallitseva puolue oli CIA;n ohjauksessa?
Vedit uskottavuutesi huussista alas.
Vaihda nimmaria ja yritä uudestaan.
Ei kyllä haittaa vaikka lopetat kokonaan kun
luulotauti ja vilkas mielikuvitus ovat tuota
luokkaa!
vilkaista esimerkiksi naista hieman pitempään
kun seuraavan kerran kohdalle osuu...?
Vai oletko virtuaalisuhteessa kim jong ilin kanssa???;))))
Melkein voisi kuvitella toverin "KTP-kommari" olevan ruskean reijän ritari...
Kunnon kommarilla on kaapissa kuminaamareita
puolueelliseen naiskenteluhetkeen.
Vetäisee päähän leninin naamarin ja hönkäisee
että "senkin kulakki lutka setä tulee ja
pamputtaa"!!
Tai muijalleen Hilary Clintonin naamarin ja
itselleen Erkki Suden naamarin. Iskulauseena
"saakelin imperialisti horo, nyt setä kytkee
TÖPSELIN tiedonantajaan"!!!
Kunnon kommarilla on kaapissa kuminaamareita
puolueelliseen naiskenteluhetkeen.
Vetäisee päähän leninin naamarin ja hönkäisee
että "senkin kulakki lutka setä tulee ja
pamputtaa"!!
Tai muijalleen Hilary Clintonin naamarin ja
itselleen Erkki Suden naamarin. Iskulauseena
"saakelin imperialisti horo, nyt setä kytkee
TÖPSELIN tiedonantajaan"!!!
Että kahteen kertaan sama asia!
Serihviiiiiiiiii!!!!
Urpo puhuu tuplarumia!
se on toiseksi kauneinta tyttöystäväni jälkeen.
esitys. vois mennä katsomaan tuollaista paikan päälle.
Sirkushuveja siis riittää, mutta leipä puuttuu kansalta.