Haluaisin tietää mistä johtuu viherkasvien lehtien kärkien kuivuminen/ruskettuminen/kellastuminen? Onko syynä liika/liian vähäinen kastelu tai kenties valon puute? Minulla on laikkuvehka josta parista lehdestä ensin kuivuivat kärjet ja lopulta koko lehdet olivat keltaiset. Leikkasin kellastuneet lehdet pois. Samoin kaislapalmusta lehtien kärjet ruskettuvat. Mitä voisin tehdä ettei näin kävisi? Molemmat kasvit olen ostanut noin kuukausi sitten, eivät siis kuivata lehtiä ainakaan vanhuuttaan.
mistä johtuu
moinen
2555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Syitä myös ravinteiden puute, liika aurinko, liian vähäinen ilmankosteus... Jälkimmäiseen auttaa ahkera suihkuttelu suihkupullolla, kannatttaa kokeilla ainakin.
kasveilta niin kuolevatten sitten siitä pois. Laittakaa kasvinne mahdollisimman valoisaan paikkaan, jotkut sietää suoraa auringonvaloakin mutteivät kaikki. Kaikki tarvitsevat kuitenkin sen valon elääkseen, ei riitä pelkkä kasvivalo vaan päivällä pitäisi saada sitä ulkoa tulevaa valoa myöskin. Mitä enemmän valoa sitä paremmin kasvit voivat. Jos talvet ovat pimeitä niin kasvivaloja voi käyttää pitämässä ne kasvit elossa läpi talven, itse sammutan kasvivaloni keskiyön paikkeilla vasta ja kasvit senkun kasvaa ja kukoistaa.
Lisäksi on joitain kasveja jotka vaativat sitä lepoaikaa ja niitä ei kannata paljoa kastella eikä valaista, parasta olisi jos olisi eri huone niille jossa olisi vähemmän lämpöä ja valoa. Kyselkää aina kun kasveja ostatte sieltä kaupasta niitä ohjeita. Ja ainakin kasvin nimi olisi hyvä, sillä netistäkin löytyy useimmille kasveille hoito-ohjeet.
Kiitos kysymästä :)